Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 21:42
Reklama

25 kwietnia to dzień św. Marka. Tegoroczny zwiastuje suche lato?

25 kwietnia obchodzimy dzień św. Marka, apostoła i ewangelisty. W kościołach odprawiane są msze ku jego czci, o dobrą pogodę i urodzaje. Przez laty święto było uroczyście obchodzone na historycznym Górnym Śląsku. Mieszkańcy byli przekonani, że tego dnia nie mogą pracować w polu, ponieważ św. Marek może wszystko zniszczyć.
25 kwietnia to dzień św. Marka. Tegoroczny zwiastuje suche lato?
Procesja ku czci św. Marka w Wysokiej (gmina Leśnica). Zdjęcie pochodzi z „Oberschlesien im Bild” 1929 nr 20

Dzień św. Marka jeszcze po 1945 r. był uroczyście obchodzony na historycznym Górnym Śląsku. Po mszach w miejscowościach organizowano procesje, które często razem z księdzem obchodziły granice pól wsi. Wierni modlili się i prosili o dobry urodzaj. Był to słowiański zwyczaj obchodów pól, ale nadano mu nową, chrześcijańską interpretację. 

Jak podaje Fundacja Dla Dziedzictwa z przekazów źródłowych wiadomo, że w okolicach Głubczyc po procesji i po tzw. przeżegnaniu pól przez księdza wykonywano w domach krzyżyki i palmy, które rolnicy umieszczali na czterech krańcach swych włości i kropili święconą wodą. Zabieg ten miał przynieść błogosławieństwo dla pól i plonów.

Na Śląsku Cieszyńskim od dnia św. Marka nie zapalano już rano i wieczorem światła w mieszkaniach.

Dzień św. Marka obfituje w różne znane przysłowia, wśród nich są:

 • „Chodzisz na Marka bez koszuli, w maju kożuchem się otulisz”
 • „Co Marek zagrzeje, Pankracy (12.05) wywieje”
 • „Co na Marka się stanie, to na ogrodników (12,13,14.05) odstanie”
 • „Deszcz w święty Marek, to ziemia w lecie jak skwarek”
 • „Gdy Marek z deszczem przychodzi, posuchę w lecie rodzi”
 • „Jak Marek przypieka, chłop jeszcze ponarzeka”
 • „Jeśli na Święty Marek deszcz wzejdzie, to i na kamieniu owies wzejdzie”
 • „Kiedy Marek skwarem zieje, w maju kożuch nie dogrzeje”
 • „Kiedy Marek przypieka, człek jeszcze na ziąb ponarzeka”
 • „Na Marka człek bez koszuli, a w Ogrodników przy piecu się tuli”
 • „Na św. Marka deszcz, to suchego lata wieszcz”

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: pewnie nie ostatni,zapewne za niedługi czas będą rozkopywać żeby położyć jakieś kable.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 15:14Źródło komentarza: Dziury na tej ulicy w Zawadzkiem są gigantyczne. Wiemy, kiedy to się zmieniAutor komentarza: ZiśkaTreść komentarza: Sytuacja była znana już w kwietniu. Zapobiegliwi gospodarze sobie poradzili. Teraz to trochę za późno na szukanie wegla. Zarząd olał temat, a teraz zwala na sytuację... Pani Prezes jak zwykle popisała się kompetencją... za co się nie biorą to sp****olą. Ale tak... podwyższać opłaty szybko potrafią😂Data dodania komentarza: 06.10.2022, 14:23Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: zawadczaninTreść komentarza: Co za pytanie jak sobie poradzi. Podniesie opłaty i kupi droższy węgiel. Tak ja zawsze robi, podnosi opłaty do maksimum ustawowego.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 13:34Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: XyzTreść komentarza: I bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Pirat drogowy na strzeleckim odcinku A4. Kierowca ukarany 24 punktami karnymiAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Cieszmy się że (jeszcze) coś naprawiają.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 08:28Źródło komentarza: Starostwo w Strzelcach Opolskich remontuje drogi, a kierowcy jeżdżą po dziurachAutor komentarza: Mieszkaniec ZawadzkiegoTreść komentarza: Bede swinia i napisze, dobrze ze kierowca skakanka go nie wpuscil. Moze kierowca peugota cos przemysliData dodania komentarza: 05.10.2022, 23:49Źródło komentarza: Zawadzkie. Jechał na "czołówkę" z policjantem. Omal nie doszło do tragedii
Reklamaautopromocja
ReklamaActum październik
ReklamaOpolskie Covid
Reklama