Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 14:37
ReklamaFilplast

Kiedyś, aby upiec zajączka trzeba było mieć znajomości w hucie Zawadzkie

Czy dziś kultywuje się wciąż tradycje wielkanocne naszych przodków? To dla wielu już tylko opowieści jak z innego świata. Utrzymywane przez wieki zwyczaje zanikły już niemal i często tyko opowieści starszego pokolenia pozwalają odczuć, jak wielkim wydarzeniem była Wielkanoc kiedyś i jak głęboko była przeżywana. Niektóre zwyczaje związane z tym wyjątkowym okresem wspomina Edyta Koj - przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich.
Kiedyś, aby upiec zajączka trzeba było mieć znajomości w hucie Zawadzkie
Na procesji konnej w Żędowicach, jedynej takiej w regionie, zjawiają się mieszkańcy wioski i miłośnicy koni z dalszych stron

Autor: Archiwum

Wielkanoc 2022. Krzyżyki na polach i znajomości w hucie Zawadzkie

- W Wielki Czwartek wieczorem w każdym domu robiło się krzyżyki - opowiada działaczka. - Najlepsze były na to gałązki z orzecha laskowego. Krzyżyków robiono dużo, bo trzeba je było rozstawić na polach, w obejściu i domu. Miały zapewnić dobry plon, chroniły przed gradobiciem, chorobami zwierząt i zapewniały pomyślność przez cały rok.

W Wielki Piątek gospodarz jechał na pole. Wyruszał bladym świtem, przed 4.00 rano. Tam przy pierwszych promieniach słońca wsadzał krzyżyk w ziemię. Na innych polach robili to w tym samym czasie wszyscy inni gospodarze. Zwyczajem było też umycie się w przykopie. W rowie między polami woda bywa różna. W ten dzień jednak zawsze była wyjątkowo czysta. Ludzie zastanawiali się, jak to możliwe. Po powrocie krzyżyki umieszczało się w oborze i w domu.

Było czymś naturalnym, że przez czas Triduum Paschalnego wszyscy zachowywali się bardzo rozważnie. Starsi dbali, by młodzież się odpowiednio sprawowała. Babcia, która rządziła w domu, mówiła, że w Wielki Piątek zawiązały się dzwony. Nawet w kościele nie używało się już dzwonków, a gdy któreś dziecko zaczęło sobie śpiewać, to było upominane przez dorosłych. To był czas zadumy.

W Wielką Sobotę zaczynał się czas pichcenia na święta. W wielu domach były wtedy żeliwne formy zajączków i baranków. Odlewano je w hucie w Zawadzkiem i trzeba było mieć znajomości, by je kupić. Forma składała się z dwóch części skręcanych śrubami. Do jednej połówki wlewało się ciasto, skręcało i wkładało do pieca. Pod wpływem gorąca ciasto rosło i wypełniało całą formę.

Wielkanoc 2022. Pewne tradycje zanikają, a inne się rodzą

Przed ponad trzydziestu laty powstał w Żędowicach zwyczaj odprawiania procesji konnej w Wielki Poniedziałek. Zainicjował ją ks. Leonard Makiola, gdy był tu wikarym w 1988 roku. Wierni na rumakach gromadzą się na placu kościelnym. Dla osób, którym już nie po drodze z twardym siodłem, przygotowane są bryczki. Do jednej z nich wsiada ksiądz z figurą Zmartwychwstałego i zaczyna nieszpory.

Procesja jedzie od Żędowic do Zawadzkiego i z powrotem. Po drodze zatrzymuje się przy krzyżach na skrzyżowaniach dróg: Strzeleckiej i Powstańców Śl., Powstańców Śl. i Dworcowej, Dworcowej i Opolskiej. Zakończenie ma zawsze miejsce przy kościele w Żędowicach nabożeństwem eucharystycznym z błogosławieństwem sakramentalnym. Cała procesja trwa około dwóch godzin.

Zobacz również: Msze święte w Strzelcach Opolskich i w powiecie strzeleckim. Parafie i godziny

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
Swoj 17.04.2022 11:22
O ile wiem to formy odlewano w hucie w Ozimku a nie w Zawadzkiem.
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
Reklamamubea
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
ReklamaRe-gat
słabe opady deszczu

Temperatura: 9°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 20 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama