Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 25 maja 2022 12:36
Reklama

Cmentarz w Zawadzkiem: sarny wyjadły świeże kwiaty z grobu?

Sytuacja, jaką opisała nam nasza Czytelniczka, jest absurdalna, ale nie budzi wesołości.
Cmentarz w Zawadzkiem: sarny wyjadły świeże kwiaty z grobu?
Zdewastowany przez zwierzęta grób znajduje się dokładnie naprzeciwko wyrwy w ogrodzeniu

- Niedawno zmarła moja matka - relacjonuje. - Przed kilkoma dniami na cmentarzu w Zawadzkiem odbył się pogrzeb, po którym na świeżym grobie pozostało wiele kwiatów i żywych roślin.

Czytelniczka po jakimś czasie przyszła na grób matki, by się pomodlić i doznała szoku. Zamiast równo ułożonych wieńców zastała chaos. Zniknęły wszystkie żywe rośliny, a wyrwane z wiązanek kwiaty z tworzywa sztucznego walały się dookoła.

- Jeden z obecnych na cmentarzu mężczyzn zasugerował, że to może być dzieło zwierząt, które szukały w nocy czegoś do jedzenia - opowiada zawadzczanka. - Rzeczywiście wyglądało to tak, jakby sarny wyżarły wszystko, co było żywe, a sztuczne kwiaty wypluwały po spróbowaniu. Na grobie widać też było odciski racic.

Cmentarz w Zawadzkiem jest ogrodzony, więc zwierzęta z pobliskiego lasu nie powinny mieć do niego wstępu. Jednak od jakiegoś czasu w płocie widnieje spora dziura. W okolicy kontenera na śmieci jest przejście, przez które wejść może nie tylko sarna, lecz dałoby się nawet przejechać przez nie samochodem. Wygląda to tak, jakby na płot spadło coś ciężkiego i dużego. Zwalony jest nawet ceglany słup, na którym zawieszono siatkę.

- Cmentarz jest wyznaniowy, więc zadzwoniłam do księdza, żeby coś z tym zrobił - mówi Czytelniczka. - Wciąż odbywają się pogrzeby i dopóki dziura nie zostanie załatana zwierzęta bez przeszkód będą niszczyć świeże groby.

TRZY CMENTARZE

Okazało się, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Cmentarz jest wyznaniowy, ale nie w całości katolicki.

- Część bliższą centrum miasta zajmują kwatery protestanckie i w tej sprawie trzeba się zwrócić do parafii ewangelickiej - ksiądz rozłożył ręce.

- Przy cmentarzu trwają prace budowlane - rozłożył ręce przedstawiciel gminy ewangelickiej. - Trzeba zwrócić się do burmistrza.

- To cmentarz wyznaniowy - powtarza taki sam gest burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski. - Gminie nic do tego, a trwają już prace nad budową cmentarza komunalnego.

Jak już pisaliśmy, nowa nekropolia ma powstać jeszcze w tym roku. W końcu, bo plany jej budowy omawiane są od lat i jest ona coraz bardziej potrzebna. Zapewne to właśnie przy oczyszczeniu terenu pod tę inwestycję drzewo zwaliło się na płot, tworząc sarnom szlak kulinarny.

- Na cmentarzu komunalnym znajdzie się miejsce na parking, toalety i kolumbarium - opisuje inwestycję burmistrz. - Pozostawione też będzie miejsce pod kaplicę, która ma powstać w późniejszym etapie.

W związku z pracami budowlanymi trzeba się liczyć z tym, że cmentarz nie będzie szczelnie ogrodzony. Sytuacje podobne do tej, jakie opisała nasza Czytelniczka, mogą się więc niestety powtórzyć, bo dopóki trwa zima, zwierzęta bez ustanku szukają świeżego pożywienia. Trzeba mieć tylko nadzieję, że cała nekropolia zostanie rychło zabezpieczona.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
P 21.02.2022 10:53
Kwiaty i tak wylądują na śmietniku....a tak przynajmniej zwierzątka się pożywią....

Smok 24.01.2022 08:34
Bo tak ciężko jest załatać kawałek płota. Wstyd za proboszcza, wstyd za burmistrza, jeden zwala na drugiego. Jak trzeba zapłacić, to wtedy od razu zarządca się znajduje, ale żeby wyłożyć kilka złotych za kilka metrów siatki, to nie ma nikogo. Kwatera protestancka, cmentarz wyznaniowy, cmentarz komunalny, tak jakby to nie było nasze wspólne. Wstydźcie się panowie. Zamiast dawać przykład innym, to obnosicie się swoją ignorancją i małostkowością. Dzielicie cmentarz na kawałki żerując na pamięci o naszych zmarłych, dla których nie robi różnicy, czy należeli do takiego wyznania, innego, albo do żadnego. Przez wzgląd na nich nie wypada się nad ich grobami kłócić i siebie wybielać, tylko wspólnie kupić trochę siatki i dziurę załatać. Ponad wasze ego?

toja 27.01.2022 13:10
Smoku do dzieła!!! Kup siatkę i pokaż ,że można nie być małostkowym!

z 31.01.2022 07:28
jest chyba jakaś osoba/firma, która pobiera opłaty na cmentarzu, czy się myle? Po drugie, ten płot się chyba sam nie uszkodził

Skinny 28.01.2022 12:08
Dokladnie, tak jak mowisz... Jak robiono sciezke rowerowa, to nikt sie nie interesowal faktem, ze to droga wojewodzka i ze Zawadzkiemu nic do tego. Poszly miliony, ktore mozna bylo zaoszczedzic. A teraz problem z 3m siatki...

ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak
ReklamaRe-gat
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Pana Kierującego skuterem bardzo proszę o pilny kontakt e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 24.05.2022, 10:43Źródło komentarza: Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jakie okoliczności wypadku? Napewno wysokie umiejętności pilota.Data dodania komentarza: 24.05.2022, 09:23Źródło komentarza: Autor komentarza: SajmonTreść komentarza: Radosna twórczość wycinania, co popadnie trwa. Część drzew rzeczywiście była spróchniała, ale widać też całkiem zdrowe pnie niektórych ściętych drzew. Drzewa ścięto, a teraz sobie dalej gniją, widocznie firma miała tylko ściąć. To samo w górnym parku, pełno pozbieranych kupek drewna, które sobie od dosyć dawna gnije.Data dodania komentarza: 23.05.2022, 16:46Źródło komentarza: Autor komentarza: JanTreść komentarza: Gdyby zostało wcześniej ścięte to by teraz nie zostało powalone.Bardzo dużo drzew jest nachylonych nad jezdnią które zagrażają bezpieczeństwu ale nic się z nimi nie robi.Trochę wiatru i później wielkie interwencje strażakówData dodania komentarza: 21.05.2022, 10:42Źródło komentarza: Autor komentarza: KukiTreść komentarza: Piotr Guzik.. to jakiś typ któremu nie podoba się to miasto i pokazuje najgorsze i bardzo stare zdjęcia. Co to ma na celu? Post z dupy o pierdołach, byle wyrobić normę w pisaniu.Data dodania komentarza: 20.05.2022, 17:28Źródło komentarza: Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Redaktor spadł z kosmosu i mocno w głowę się uderzył. Czy którekolwiek zdjęcie z przedstawionych jest aktualne??? Na jednym ze zdjęć jest moja koleżanka która mieszka za granicą przynajmniej 5-6 lat. Dlaczego oczerniasz nasze miasto. Jak chciałeś nam dupe obsmarować trzeba było taki artykuł zrobić kilka lat temu zanim zaszły znaczne zmiany w wyglądzie miasta. Jedyne co się zgadza i dalej jest to masa nierobów cyganów i banda meneli i pod Promilem. Artykuł w moim odczuciu sieje dezinformację dla potencjalnego odwiedzającego nasze miasto.Data dodania komentarza: 20.05.2022, 08:17Źródło komentarza:
ReklamaProjekt -raeume
Reklama