Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 21:21

WordPress szybko łatwo, ale czy bezpiecznie?

CMS, czyli system zarządzania treścią, to niezwykle ważny element każdej strony internetowej, który w prosty sposób ułatwia, a raczej powinien ułatwić ich prowadzenie. Stojąc przed wyborem CMS-u, z pewnością sięgniemy do opinii innych osób i poczytamy dostępne rankingi. Nie będzie to zaskoczeniem, jeśli powiem, że w większość z Was do swojej responsywnej strony www wybierze najpopularniejszy wśród dostępnych darmowych CMS-ów, czyli WordPress.
  • 14.07.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
WordPress szybko łatwo, ale czy bezpiecznie?

 

 

Co przekonuje ludzi właśnie do WordPressa i czy jego przeciwnicy mają rację, że wytykają mu kwestie bezpieczeństwa? Zapraszam do artykułu.

WordPress król rankingów popularności

Fenomenem WordPressu jest to, że wybierają go zarówno niewielkie strony internetowe, jak i znane portale czy strony dużych firm z różnych branż. System ten powstał z myślą o blogowaniu, dlatego też doskonale nada się dla tego typu witryn internetowych. Ta wszechstronność powoduje, że jego popularność z roku na rok nie maleje, a w rankingach zajmuje już od wielu lat pierwsze miejsce.

Jakie są największe zalety WordPressu?

  • ten system zarządzania treścią jest całkowicie darmowy, dzięki czemu nie generuje dodatkowych kosztów

  • łatwość i prostota sprawia, że obsługa strony internetowej, jest w dużej mierze ułatwiona i z pewnością poradzi sobie z nią nawet zupełny laik

  • WordPress jest niezwykle funkcjonalny i jeśli o tę cechę chodzi miażdży konkurencję

  • najlepsze sklepy internetowe powstają w oparciu o WordPress

  • ogromna ilość darmowych i płatnych motywów i wtyczek, które nie wpływają negatywnie na responsywność strony www

  • duża społeczność równa się szybsze rozwiązywanie problemów

 

Ten, kto pracuje na tym CMS-ie, z pewnością zgodzi się, że strony internetowe na WordPress są niezwykle łatwe w obsłudze i nie przysporzą nam większych problemów.

Bezpieczeństwo- czyli główny argument przeciwników WordPressu

Zagorzali przeciwnicy budowania stron internetowych w oparciu o WordPress na pewno argumentują to obawą o kwestie związane z jego bezpieczeństwem. Z tą tezą, że WordPress jest bardziej, a może najbardziej narażony na ataki hakerskie można nawet się zgodzić, ponieważ jego ogromna popularność sprawia, że staje się on łakomym kąskiem. Mimo to na pewno nie jestem w stanie zgodzić się z tym, że sam system zarządzania treścią jest nieodpowiednio zabezpieczony. Myślę, że to argument nieco nad wyraz, taka ogromna platforma nawet nie może sobie pozwolić na nie przypilnowanie tak ważnych kwestii, jakimi jest bezpieczeństwo. Cały system jest na bieżąco monitorowany w celu usuwania wszystkich niepożądanych luk w zabezpieczeniach.

Dlaczego to czasem nie działa i co robimy źle?

Cóż z tego, że nad bezpieczeństwem WordPressu czuwają specjaliści, aktualizując system właśnie po to, aby nie narażać każdej strony www zbudowanej na WordPressie, jeśli właściciele owych stron internetowych nie dbają o bieżącą aktualizację zarówno systemu, jak i wszystkich używanych i co ważne również nieużywanych wtyczek. Wniosek jest więc, taki, jeśli sami nie zadbamy odpowiednio o stronę, to z łatwością padniemy ofiarą hakerów czy złośliwych oprogramowań.

Podsumowanie

Stron internetowych na WordPress powstaje coraz więcej, dlatego też popularność tego CMS-u nie maleje. Warto wybierać taki system zarządzania treścią, który ma dużą społeczność, ułatwi nam obsługę witryny i może pochwalić się dużą liczbą rozszerzeń oraz motywów.

Materiał zewnętrzny