Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 00:57

Prywatne leczenie alkoholizmu a NFZ

Alkoholizm stanowi poważny problem u dużej części społeczeństwa wielu krajów. Nie inaczej wygląda sytuacja w Polsce. Sama choroba prowadzi do ogromnych zniszczeń dla organizmu i jednocześnie dotyczy zarówno aspektów fizycznych, jak i psychicznych. Powszechność alkoholizmu sprawia, że można go leczyć, korzystając z Narodowego Funduszu Zdrowia. Alternatywą jest leczenie prywatne.
  • 18.11.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Prywatne leczenie alkoholizmu a NFZ

Skutki alkoholizmu

Same przyczyny nadmiernego sięgania po alkohol są nieoczywiste i grupuje się je, według trzech podstawowych kategorii tzn. są to przyczyny biologiczne, psychologiczne i społeczne. Niezależnie od tego, z czego wynika choroba, prowadzi ona do potężnych zniszczeń.

Osoba, która ją posiada, doświadcza problemów psychologicznych, do których należą drażliwość, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Dodatkowo nadmierne spożywanie alkoholu stanowi jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów, a osoby objęte tą chorobą są często odrzucane przez społeczeństwo. Bardzo ważne są też skutki dla zdrowia.

Należą do nich m.in. problemy z układem pokarmowym (w wielu jego fragmentach) na czele z żołądkiem i dwunastnicą. Najbardziej znaną dolegliwością, która jednocześnie jest bardzo poważna, jest stłuszczenie wątroby. Z chorobą da się jednak walczyć. Czy lepiej jest to robić, korzystając z usług NFZ, czy prywatnie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Walka z alkoholizmem w ramach NFZ

Na początek warto wspomnieć, że z usług NFZ w dziedzinie walki z alkoholizmem mogą skorzystać zarówno osoby uzależnione, jak i te, które żyją z człowiekiem, który zmaga się z tą chorobą. Dotyczy to przede wszystkim domowników. Samo leczenie jest w tym przypadku dobrowolne.

Usługi, z których można skorzystać, to terapia ambulatoryjna, leczenie na oddziale dziennym lub stacjonarne. Każde z nich posiada w swojej ofercie diagnostykę, terapię, niezbędne leki oraz konsultację. W dwóch ostatnich przypadkach dostępne jest również wyżywienie.

Mimo że terapia jest dobrowolna, wymaga ona skierowania od lekarza. Przymus również może wystąpić, ale dzieje się to w specyficznych przypadkach. Oczywiście całość oferty jest bardzo atrakcyjna, ponieważ można uzyskać bezpłatnie pomoc. Pojawiają się jednak typowe problemy dla polskiego NFZ. Ilość pacjentów jest duża i różnie wygląda kwestia terminowości.

Prywatne leczenie alkoholizmu

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest zwykle większe skupienie się na indywidualnych problemach pacjentów. Wadą jest oczywiście koszt, który trzeba ponieść w związku z samą terapią. Drugą kwestią jest uniknięcie długich kolejek, które niestety nadal stanowią część systemu NFZ. Oznacza to czasem nawet kilka miesięcy oszczędności, a w niektórych przypadkach potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Warto dodać, że często bez szybkiej pomocy choroba cały czas się pogłębia. Prywatne ośrodki muszą rywalizować o klienta i z tego powodu ciąży na nich większa potrzeba zapewnienia odpowiedniego komfortu. To właśnie to indywidualne podejście, które często wiąże się z atrakcyjniejszą ofertą, która skutkuje spacerami z personelem czy ogólnie możliwością ciekawszego spędzania czasu.

Więcej informacji znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

Materiał zewnętrzny