Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 03:03
Reklama Filplast

"Śmieciowy absurd". PSZOK w Szymiszowie odmawiał przyjęcia tych odpadów

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych Eko Box w Szymiszowie funkcjonuje od 2015 roku. Odpady mogą tutaj oddawać zarówno mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie, jak i gminy Jemielnica.
"Śmieciowy absurd". PSZOK  w Szymiszowie odmawiał przyjęcia tych odpadów
W styczniu PSZOK w Szymiszowie odmawiał przyjęcia wanien i toalet

"Śmieciowy absurd" w Strzelcach Opolskich trwał miesiąc. Co dalej

 Eko Box powinien bezpłatnie przyjmować odpady komunalne takie jak: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, odpady zielone i odpady kuchenne, meble i odpady wielkogabarytowe, zużyte opony (z pojazdów o masie do 3,5 t), sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, oleje, farby, chemikalia i opakowania po chemikaliach, tekstylia, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, gruz. Tak powinno być.

Jednak mieszkańcy zgłaszają, że tak nie jest. Szczególnie z odpadami poremontowymi.

- Nie można oddawać styropianu, na którym jest klej, rur kanalizacyjnych po remoncie łazienki, spłuczek i kabin. Musimy z tym wszystkim jechać do Opola. Lustro przyklejone do szafy też nie zostanie przyjęte. Przecież to jest absurd! - żali się mieszkaniec Strzelec Opolskich

- Czy władze są świadome tego, że w naszym mieście nie ma co robić ze śmieciami po remoncie? - pyta mężczyzna. - Miasto zmusza mieszkańców do wywożenia śmieci do lasów, przykop i innych miejsc. Wygląda to tak, że ktoś szuka oszczędności nie tam, gdzie powinien - ocenia. 

Od urzędników Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich słyszymy, że do ratusza docierały informacje o problemie z odbieraniem odpadów.

- W styczniu br. rzeczywiście docierały do nas informacje od mieszkańców o problemach z odbiorem niektórych odpadów poremontowych np. wanien czy brodzików przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Szymiszowie i poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sprawy - potwierdza Joanna Kuliś ze strzeleckiego magistratu.

Nasza redakcja zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie sprawy bezpośrednio do Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. - spółki, która odpowiada za funkcjonowanie punktu Eko Box w Szymiszowie.

- Jednym z powodów odmowy przyjęcia ww. odpadów na PSZOK-u oraz składowisku w Szymiszowie od dnia 1 stycznia 2025 r. jest obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych, który został wprowadzony nowelizacją ustawy o odpadach z dnia 17 listopada 2021 roku (znowelizowanej Ustawą z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw) - wyjaśnia Katarzyna Słodkowska ze Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Opolskich. 

- Przepisy ww. nowelizacji weszły w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., wprowadzając szczegółowe regulacje dotyczące sposobu postępowania z ww. rodzajami odpadów. Obecnie, gospodarując odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi, należy uwzględniać hierarchię postępowania z odpadami. W praktyce oznacza to brak możliwości ich składowania. Do końca grudnia 2024 r. odpady takie jak wanny i brodziki akrylowe, panele i listwy PCV, wykładziny PCV, kabiny prysznicowe oraz materiały instalacyjne z tworzyw sztucznych były dostarczane przez mieszkańców głównie jako zmieszane odpady poremontowe. Były one wówczas kierowane bezpośrednio na składowisko. Działania te odbywały się zgodnie z procedurami zawartymi w posiadanych decyzjach (Instrukcja prowadzenia składowiska oraz Pozwolenie zintegrowane) - podaje pracownik SWiK Sp. z o.o.

Jak informuje urzędniczka, spółka posiada decyzje, pozwalające przyjmować na PSZOK jedynie gruz ceglany i betonowy wraz z materiałami ceramicznymi, ziemię (odpady poddane są procesowi recyklingu), materiały izolacyjne oraz konkretne odpady z "grupy 17", które nadal można składować.

- Decyzje nie przewidują możliwości zbierania (magazynowania) na terenie PSZOK-u odpadów budowlanych z "grupy 17", takich jak wanny i brodziki akrylowe, panele i listwy PCV, wykładziny PCV, kabiny prysznicowe, materiały instalacyjne z tworzyw sztucznych (np. rury, złączki), a także szkło zbrojone - mówi. - W związku z powyższym pracownicy, którzy ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za przyjmowanie, zgodnie z decyzjami i przepisami prawa odpadów zobowiązani byli do odmowy przyjęcia tych odpadów.

Spółka deklaruje, że stara się o nowe pozwolenia...

- Mając na uwadze potrzebę znalezienia rozwiązania, już w grudniu 2024 r. (jeszcze przed ogłoszeniem nowelizacji przepisów w Dzienniku Ustaw) SWiK Sp. z o. o. podjął działania zmierzające do znalezienia na rynku firm mogących przetwarzać te odpady zgodnie z nowymi przepisami. W wyniku rozmów SWiK Sp. z o.o. nawiązał współpracę z dwoma przedsiębiorstwami, które zaoferowały ich zagospodarowanie. Po dopełnieniu wszelkich wymogów logistycznych oraz formalności, od dnia 10 lutego 2025 r. pracownicy składowiska wznowili przyjmowanie powyższych odpadów na PSZOK-u - podaje.

Mieszkańcy gminy sygnalizowali, że istnieje groźba zaśmiecania lasów i łąk niechcianymi poremontowymi odpadami. Dobrze, że "śmieciowy absurd" tym razem trwał tylko nieco ponad miesiąc i środowisko wokół nas przez niego nie ucierpiało.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Heimat
Reklama
Reklama
Reklama Maxima 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
B Autor komentarza: <a href=“https://www.polecanekorepetycje.pl/“>kasia</a> Treść komentarza: Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!! Data dodania komentarza: 20.05.2026, 16:34 Źródło komentarza: W „Kupach” pachnie lasem, w Kałach rośnie duma, a z Wódką jeszcze nikt nie wygrał J Autor komentarza: Jarząbek Wacław Treść komentarza: Panie Redaktorze! Wyjaśnienia udzielane przez urzędników państwowych, odnośnie do tego jakoby brak opadów i zjawiska krasowe w podłożu geologicznym to jedyne przyczyny katastrofalnej sytuacji hydrologicznej w rejonie Jemielnicy są niewystarczające. Historycznie rzecz ujmując bywały przecież, co najmniej tak samo jak obecnie, długie a nawet dłuższe okresy bez opadów a podłoże geologiczne w tej okolicy nie zmieniło się raptownie w ciągu minionych dwóch, trzech lat, a na przykład gąsiorowickie stawy były wtedy pełne wody, trzcin, ptactwa wodnego, itp. zaś sama rzeka Jemielnica wystarczająco je zasilała. Może Panie Redaktorze bliżej przyjrzeć się czy przyczyną tej swoistej zbrodni ekologicznej na tym obszarze nie jest aby działalność przemysłowa człowieka w ostatnich kilku latach? Proszę popytać starszych mieszkańców Jemielnicy czy Gąsiorowic - oni doskonale pamiętają jak było tam kiedyś. Data dodania komentarza: 17.05.2026, 14:32 Źródło komentarza: Susza powoduje straty w powiecie strzeleckim J Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Oj Janie,z twoją polską pisownią to coś nie tak.W jakiej szkole nauczyli cię tak gramatycznie pisać? Data dodania komentarza: 13.05.2026, 19:13 Źródło komentarza: Strażacy z gminy Kolonowskie podsumowali kadencję i wybrali nowe władze S Autor komentarza: Smok Treść komentarza: Nowa dyrektor - polska język trudna język Data dodania komentarza: 13.05.2026, 07:50 Źródło komentarza: Violetta Zalejska nową dyrektor Biblioteki i Kultury w Zawadzkiem J Autor komentarza: Jan Treść komentarza: I na co we Fosowskym ta straż? I tak nikaj nie jezdzom, gmina wybudowala garaż, dala auto, a oni nawet ludzi ni mają… zawrzyć to! Data dodania komentarza: 13.05.2026, 07:17 Źródło komentarza: Strażacy z gminy Kolonowskie podsumowali kadencję i wybrali nowe władze J Autor komentarza: Jan jan Treść komentarza: Ni ma, bo przeca Kolonowskie to wiocha Data dodania komentarza: 13.05.2026, 07:15 Źródło komentarza: Podróż w czasie ulicami Kolonowskiego. Mieszkańcy odkrywali lokalną historię
Reklama