Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 19:46
Reklama

Krzyżyki i mycie nóg

Triduum Paschalne poprzedzające Wielką Noc obfituje w różne zwyczaje ludowe, które w wielu domach nadal są praktykowane.
Krzyżyki i mycie nóg

W Wielki Czwartek wieczorem przygotowuje się małe krzyżyki. Są one zrobione z poświęconych w Niedzielę Palmową gałązek leszczyny i wierzby. W Wielki Piątek rano krzyżyki roznosi się po polach, ma to sprzyjać urodzajowi i obfitym plonom. Powieszone nad drzwiami w domu i zabudowaniach gospodarskich mają chronić budynki przed piorunami, a domowników przed chorobami. Niektórzy wkładają krzyżyk do trumny jako zapowiedź zmartwychwstania. 

Wielu mieszkańców zna również zwyczaj obmywania się w strumyku lub stawie. Trzeba to zrobić w Wielki Piątek jeszcze przed świtem i w całkowitym milczeniu, co ma zapewnić zdrowie na cały rok. Morsy z Kadłuba od wielu lat spotykają się wczesnym porankiem i wchodzą do rzeki. Tym samym kończą też sezon. Choć od pewnego czasu nie kąpią się już na Bajorku, z powodu braku wody, tylko w Krasiejowie, tym razem wielkopiątkowe obmywanie nie odbędzie się przez koronawirusa. W niektórych domach mamy wystawiają na zewnątrz miskę z wodą, w której obmywają się domownicy. Tym samym uczą dzieci, że tradycją trzeba pielęgnować.

Jeśli znacie i praktykujecie zwyczaj robienia krzyżyków, skontaktujcie się Joanną Banik z oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu. Numer telefonu do niej to 504 162 824 lub mail: [email protected]


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ulewy

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: poliTreść komentarza: to sa radni bezradni co goc powie tak ma bycData dodania komentarza: 19.08.2022, 16:43Źródło komentarza: Strzelecki Park Przemysłowy w Brzezinie? Najpierw zmiana przeznaczenia gruntówAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: KTOŚ UKRADŁ NASZE PIENIĄDZE .. BURMISTRZ GOC .. nie informuje społeczeństwa KTO UKRADŁ I W JAK SPOSÓB , no ale z wizyta do strzeleckiego ratusza zapowiedziało się Centralne Biuro Antykorupcyjne . To ładnie. TAKA GMINA.Data dodania komentarza: 19.08.2022, 14:06Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Piotrówka za nie długo organizuje dożynki parafialne z darmowym poczęstuję. Jeszcze nie tak dawno jak organizowane były dożynki gminne to darmocha była tylko dla tzw elity. Wójcie Marcinie można ?można. A nie tylko myśleć o kolkach, swaczynie itp. Czas pomyśleć o zwykłych ludziach w tym niezwykłym świecie. Mam nadzieję że w Piotrówce tych dożynek nie organizują poprzedni organizatorzy którzy swaczynie dali zrobić kampanię wyborczą w czasie dożynek. Dobrze to pamiętamy.Data dodania komentarza: 19.08.2022, 08:07Źródło komentarza: Strzelce Opolskie przyjęły pielgrzymujących na Jasną Górę z otwartym sercemAutor komentarza: ATreść komentarza: Diana to groźnie brzmi,jesteś ekolożką co chce ludzi wycinać a drzewa chronić?Data dodania komentarza: 18.08.2022, 22:21Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Może tak teraz wyciąć leśników z tego Nadleśnictwa? Będziemy mieć z nich trochę metali w tym złoto, no i 5 lat na zrobienie nowych, przyszłych leśników, którzy będą szanować naturę, a nie dbać o własną kieszeń.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 21:18Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: ZETreść komentarza: Zakaz wstępu, to jak mamy zbierać chrust ?Data dodania komentarza: 18.08.2022, 18:12Źródło komentarza: Strzeleccy leśnicy wprowadzili zakaz wstępu do części lasów. Są kontrowersje
Reklama