Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 20:36
Reklama

"Czternastki" wypłacone. Ile pieniędzy trafiło do mieszkańców Opolszczyzny?

Uprawnieni do wypłaty emeryci i renciści otrzymali już z ZUS dodatkowe roczne świadczenie. Ostatnią transzę opolski ZUS wypłacił we wtorek 20 września. Tego dnia ponad 43,6 mln zł trafiło do około 36 tys. osób w regionie.
"Czternastki" wypłacone. Ile pieniędzy trafiło do mieszkańców Opolszczyzny?
Autor: Fot. Pixabay

Czternaste emerytury na koncie emerytów 

W 2021 r. czternasta emerytura była wypłacana przez ZUS w listopadzie. W tym roku ZUS przelewał pieniądze na konta uprawnionych już od 25 sierpnia. Opolski ZUS zakończy akcję wypłacania tzw. czternastych emerytur. Świadczenia były przyznawane przez Zakład automatycznie, co oznaczało, że emeryci, renciści i inne osoby z tzw. świadczeniami długoterminowymi nie musieli składać o nie wniosków. 

- Pierwszą transzę „czternastek” w regionie wypłaciliśmy 25 sierpnia, a w tym tygodniu zrealizowaliśmy ostatnie przelewy i przekazy pocztowe. W niecały miesiąc czternastą emeryturę dostało ponad 235 tysięcy osób z Opolszczyzny i spoza Polski, których obsługuje oddział w Opolu. Łącznie wartość wypłaconych dodatkowych świadczeń emerytur przekroczyła w regionie 285,5 miliona złotych – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu. 

W gronie przeszło 235 tys. beneficjentów tegorocznej „czternastki” było niemal 58 tys. świadczeniobiorców, którzy wykazali staż ubezpieczeniowy w co najmniej dwóch krajach, zazwyczaj w Polsce i w Niemczech. Na ich konta trafiło w ramach „czternastek” nieco ponad 73 mln zł. Zdecydowana większość klientów opolskiego ZUS została zasilona „czternastką” 
w maksymalnej wysokości czyli 1338,44 złotych brutto. W tym roku czternasta emerytura była zwolniona z podatku dochodowego, stąd świadczenie w pełnej wysokości „na rękę” wyniosło 1217,98 zł. 

Prawo do czternastki miały osoby, które na 24 sierpnia 2022 r. pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę – 1338,44 zł brutto otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczenie nie było jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury była niższa niż 50 zł. To oznacza, że czternastki nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4188,44 zł brutto. 

Czternastki nie otrzymały także osoby, których wypłata świadczenia głównego była zawieszona na dzień 24 sierpnia, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie przekazane z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklamakolagen
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?Autor komentarza: Oberschlesier.Treść komentarza: " REPARACIE" z tymi problemami prosze zapytac Rosian.Moze wyplaca odszkodowanie "BIEDNEJ POLSCE" a moze lepiei Pisowi. Sto lat sa znowu na mapie Europy(setki lat znikneli z tej mapy).Musza uwazac bo z jednej strony Federacja Rosyjska a po drugiej stronie Republika Federalna Niemiec.Ze znowu znikna z karty Europy.Ile tych pieniedzy jeszcze chca?????Data dodania komentarza: 25.09.2022, 07:45Źródło komentarza: Reparacje wojenne od Niemiec, czyli polityczna gra o wyborców. Z obu stronAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: do 8888 ... po ip zaraz dojdziemy JAKI Z CIEBIE .. GIEROJ .. jeszcze .. chwilkę ...Data dodania komentarza: 24.09.2022, 21:41Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?
Reklamaautopromocja
Reklama