Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 22:03
Reklama eko zywnosc

Opolski ZUS wypłaca pieniądze za wypadki. Ile wynosi średnie odszkodowanie?

Jeśli twoje zatrudnienie jest legalne i jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to w razie wypadku przy pracy możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Od początku roku opolski ZUS wypłacił z tego tytułu ponad 3 miliony złotych.
Opolski ZUS wypłaca pieniądze za wypadki. Ile wynosi średnie odszkodowanie?
Autor: fot. pixabay

Ubezpieczenie – kluczowa sprawa

Jeśli twoja forma umowy o pracę wiąże się z opłacaniem składek na ubezpieczenie wypadkowe, to ZUS może wypłacić jednorazowe odszkodowanie za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu za wypadek przy pracy lub z tytułu choroby zawodowej. Bez spełnienia kryterium legalności zatrudnienia i zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, osobie poszkodowanej trudno będzie sięgnąć po to świadczenie.

- Od początku roku do końca sierpnia wypłaciliśmy w regionie 412 jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Na konta poszkodowanych trafiło w związku z tym 3 miliony 83 tysiące złotych. Średnia wysokość odszkodowania wyniosła na Opolszczyźnie 7484 złote – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu. 

Procent procentuje

Na ile obecnie wyceniany jest 1. procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Stawki za każdy procent zmieniają się co 12. miesięcy. Od kwietnia br. do końca marca 2023 r. każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu to 1133 złote. To o 100 złotych więcej niż ubiegłym okresie świadczeniowym (kwiecień 2021 – marzec 2022) i o 149 zł więcej niż w poprzednim (kwiecień 2020 – marzec 2021 r.) Wysokość jednorazowego odszkodowania to 20 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

- W tym roku opolski ZUS najwięcej odszkodowań wypłacił w styczniu, bo 73 natomiast najmniej w maju – 28. Jednak najwięcej pieniędzy trafiło do wnioskujących w marcu. Przy 69-ciu wypłaconych w tym miesiącu odszkodowaniach, wartość przelewów przekroczyła 616,5 tysiąca złotych – dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu. 

Większość odszkodowań trafia do osób „na etacie” czyli aktywnych zawodowo na podstawie umowy o pracę. Na przykład w II kwartale br. jednorazowo takie świadczenie otrzymało z opolskiego ZUS 140 „etatowców”, a tylko pięć osób opłacających składki z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Na rachunki samozatrudnionych w regionie wpłynęło między kwietniem a czerwcem ponad 24,9 tys. zł, zatem przeciętna wypłata sięgnęła ponad 4985 zł.

Przelew do miesiąca

Czy ZUS wypłaci pieniądze z urzędu? Nie. Osoba poszkodowana powinna złożyć o nie złożyć wniosek, dołączyć protokół powypadkowy lub kartę wypadku wraz z dokumentacją co do   okoliczności i przyczyn wypadku sporządzoną przez pracodawcę. Te dokumenty oraz wypełnione przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9) wnioskodawcy potwierdzające zakończenie leczenia i rehabilitacji stanowi podstawę do przelewu pieniędzy na rachunek bankowy.​

Przyznanie lub odmowa prawa do odszkodowania ma formę decyzji, a ZUS powinien ją wydać do 14. dni od uprawomocnienia się orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Od decyzji można się odwołać w ciągu miesiąca od dnia jej doręczenia. Natomiast jeśli prawo do jednorazowego odszkodowania zostało ustalone, to Zakład wypłaci przyznaną kwotę do 30 dni od wydania decyzji. 

- Warto pamiętać, że o jednorazowe odszkodowania mogą się ubiegać także uprawnieni członkowie rodziny osoby zmarłej w wyniku wypadku przy pracy czy choroby zawodowej - dodaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dokumenty potrzebne do wypłacenia jednorazowego odszkodowania powinien w imieniu poszkodowanego złożyć pracodawca (płatnik składek). Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą to zrobić osobiście, pisemnie lub ustnie do protokołu w dowolnej placówce ZUS albo wysłać dokumenty drogą pocztową. Tym osobom kartę wypadku sporządzi ZUS. Wniosek o odszkodowanie rozpatruje jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która uległa wypadkowi

Czy ZUS może odmówić odszkodowania?

ZUS może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy na przykład wnioskodawca umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa naruszył przepisy o ochronie życia i zdrowia. Ponadto gdy udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku. Również w sytuacji, gdy pracownik przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ponieważ był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Odmowa wypłaty świadczenia nie będzie dotyczyła członków rodziny ubezpieczonego, którzy w takich przypadkach zachowują prawo do świadczeń. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklamaeko zywnosc
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusiaTreść komentarza: Życzę panu dużo zdrowia jest pan wspaniałym miłym człowiekiemData dodania komentarza: 26.09.2022, 22:01Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: burmistrzu goc .. WCIĄŻ CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ ...KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?Data dodania komentarza: 26.09.2022, 21:16Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?
Reklamaautopromocja
Reklama