Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 22:10
Reklama Kolagen

Opłaty za odbiór odpadów radykalnie wzrosną. I to już od października!

Od 1 października zmieniają się miesięczne stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Jemielnica. Mieszkańcy zapłacą dużo więcej, niż do tej pory.
Opłaty za odbiór odpadów radykalnie wzrosną. I to już od października!
Opłaty za odbiór odpadów na terenie gminy Jemielnica radykalnie wzrosną
Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Droższe śmieci w gminie Jemielnica. Jakie będą nowe stawki

Zgodnie z nową uchwałą rady, właściciele domów jednorodzinnych będą płacić 38 zł (wcześniej 26 zł) miesięcznie od jednego mieszkańca w nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 4 osoby; 34 zł (wcześniej 23 zł) miesięcznie od 5. osoby i każdej następnej, do 8. osoby zamieszkałej na nieruchomości; 23 zł (wcześniej 13 zł) miesięcznie od 9. osoby i każdej następnej osoby zamieszkałej na nieruchomości.

Jeśli ktoś nie segreguje odpadów, będzie musiał płacić dwukrotność stawki ustalonej od jednego mieszkańca.

Ci, którzy kompostują odpady na przydomowych kompostownikach, mogą liczyć na zniżkę 6 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość.

Na nieruchomościach, gdzie nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, obowiązują opłaty za pojemniki:

  • za pojemnik lub worek do 120 litrów - 13 zł;
  • o pojemności do 240 litrów - 26 zł;
  • 1100 litrów - 120 zł.

Te stawki – w porównaniu ze wcześniej obowiązującymi – nie uległy zmianie. Podobnie, jak zasada, że właściciel nieruchomości, który nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, musi uiścić trzykrotność stawki za pojemnik danego rodzaju.

Wzrost opłat za odbiór śmieci jest dość znaczący.

- Podnoszenie wysokości opłat to trudna decyzja – mówił na sesji przewodniczący rady Norbert Jaskóła. - Ale ekonomia jest nieubłagana. Analizowaliśmy różne warianty stawek i w każdym przypadku gmina i tak musi dokładać do systemu ze swojego budżetu.

Droższe śmieci w gminie Jemielnica. Jakie były inne możliwości?

W przypadku, gdyby opłata wynosiła 30 zł miesięcznie od mieszkańca niekompostującego bioodpadów na własnej posesji i 26 zł – od kompostującego, gmina musiałaby rocznie dołożyć do systemu pół miliona złotych.

Przy innych wariantach rozliczenie wyglądałoby następująco: 32 zł (od mieszkańca na miesiąc, bez kompostownika) i 28 zł (z kompostownikiem) – dopłata z budżetu gminy 370 tys. zł/rok; 34 zł (bez kompostownika) i 30 zł (z kompostowaniem) – dopłata 238 tys. zł; 36 zł i 32 zł – dopłata 106 tys. zł; 37 zł i 33 zł – dopłata 41,5 tys. zł.

- Opcja, którą wybrali radni, zakłada większą zniżkę 6 zł – zamiast 4 zł, jak było do tej pory, dla mieszkańca, który ma na posesji kompostownik i nie oddaje bioodpadów, tylko kompostuje je u siebie – mówi wójt Marcin Wycisło. - Z naszych analiz wynika, że w ciągu roku znacząco wzrosła ilość bioodpadów oddawanych przez mieszkańców - z 15,5 tony w ciągu 2020 roku do 35,8 tony w 2021 roku. Chcemy zachęcić ludzi, by zakładali własne kompostowniki i nie oddawali bioodpadów, dzięki temu będą płacić mniej za śmieci – wyjaśnia wójt. - Należy jednak podkreślić, że stawki, za którymi zagłosowała rada gminy, również zakładają dopłatę do systemu gospodarowania odpadami z gminnego budżetu. Rocznie będziemy zmuszeni wydać na ten cel ok. 100 tys. zł.

Co ciekawe, gmina nie może wprowadzić żadnych ulg dla mieszkańców, którzy nie oddają popiołu.

- Wiele osób mówi, że ma ogrzewanie olejowe albo pompę ciepła i nie produkuje popiołu, w związku z tym chciałoby mieć pomniejszoną stawkę za odpady. Nie możemy jednak wprowadzić takiej ulgi, ponieważ nie pozwalają na to przepisy. Musiałoby się zmienić prawo krajowe, żeby stosowne rozwiązania wdrożyć też na poziomie samorządu – dodaje.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotr Sznura 19.09.2022 20:44
do 35,8 tony Kompostu na wsi oddane ? tego nie idzie zrozumiec nie lepiej pozbijac z paru desek kompostownik i zaoszczedzić 72 zl a po paru latach mieć swietną ziemie za free ? ( mieszczuchy pewnie jeszcze i taką wolną w markecie kupić ) ale tak to jest jak ktos sie z miasta na wies przeprowadza

Jo 15.09.2022 08:58
A Jemielnica dalej wiernie głosuje za pisem....

Strzelczanin 14.09.2022 09:16
Nie wiem czy wiesz ale opłata za śmieci nie ma nic wspólnego z wyrzucanymi tylko z terminami odbioru . Możesz wyrzucac smieci do sąsiadów czy do lasu ale i tak będziesz płacił za wywóz ..pustego kubła

Jak wyżej 14.09.2022 12:05
To czyli jest debilem , bo i tak płaci. A ja myślałem , że to cwaniak

Widziałem 14.09.2022 07:34
Szedłem kiedyś ulicą Miodową i widziałem, jak siwy pan na rowerze jedzie z workiem śmieci w ręku . Mija jedne śmietniki, ale widzi, że ja go widzę . Jedzie koło następnych, ogląda się na mnie, jedzie dalej. Wychodzę na ulicę Opolską, a gościu jedzie na cmentarz ze swoimi śmieciami... Bractwo. Kiedyś też wyrzucał śmieci koło mojego bloku, niebieskim peugeot 206. Zresztą widać , koło którego domku nie ma wystawionych kubłów, jak jest dzień wywozu

ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusiaTreść komentarza: Życzę panu dużo zdrowia jest pan wspaniałym miłym człowiekiemData dodania komentarza: 26.09.2022, 22:01Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: burmistrzu goc .. WCIĄŻ CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ ...KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?Data dodania komentarza: 26.09.2022, 21:16Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?
Reklamaautopromocja
Reklama