Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 22:14
Reklama eko zywnosc

Ale jajo! Wielka kroszonka stanęła w centrum Otmic. "To duży prestiż"

W Otmicach stanęła opolska kroszonka, która została przekazana przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, a sfinansowana przez Województwo Opolskie. Kroszonka została ustawiona w centralnym punkcie wsi, przy głównej trasie, skąd jest dobrze widoczna.
Ale jajo! Wielka kroszonka stanęła w centrum Otmic. "To duży prestiż"
Wielka kroszonka stanęła w centrum Otmic
Autor: JOK

Wielka kroszonka w centrum Otmic

O wyjątkowy wygląd kroszonki zadbały Monika Klyszcz i Magdalena Barteczko, które włożyły w nią wiele trudu i godzin pracy. Wzór namalowany na dużej kroszonce, jest odzwierciedleniem kroszonki lokalnej twórczyni Lidii Fiech z Otmic. Osobiście nadzorowała prace i pomagała malować, szczególnie, gdy już mocno kurczył się czas.

- Starałyśmy się odtworzyć jajo tak, aby było w stu procentach dziełem otmickich rąk. Z wzorem opolskim, ale tak naprawdę to nasze jajko otmickie - mówi Monika Klyszcz.

- Dla gminy to duży prestiż, że mamy taką kroszonkę. Zwłaszcza, że prace kroszonkarskie są u nas bardzo popularne. Panie różnymi technikami zdobią jajka, a w okresie Wielkanocy w Otmicach odbywa się jarmark, na którym są warsztaty zdobienia jaj. Myślę, że ta kroszonka idealnie wpasowała się w tę miejscowość, a my jako gmina będziemy zmotywowani do tego, aby podtrzymywać tradycję i rozszerzać nasze działania związane z kroszonkarstwem wśród dzieci i młodzieży - deklaruje wójt Brygida Pytel.

- Kroszonka to symbol Opolszczyzny, dlatego chcieliśmy mieć go u siebie. Nasza mieszkanka, Lidia Fiech, jest lokalną twórczynią kroszonek. To właśnie jej wzór został przeniesiony na tę dużą kroszonkę, którą teraz możemy podziwiać - cieszy się sołtys Otmic Roman Larisz.

- Akcja "Opolska kroszonka" ma na celu uhonorowanie tych miejscowości, w których żyją, tworzą artyści ludowi, twórcy kroszonek. W województwie opolskim mamy już 8 takich kroszonek. Do tego grona dołączyła gmina Izbicko, więc obecnie jest już 9. Za tydzień stanie 10. w Tarnowie Opolskim. Kroszonka sama w sobie jest imponującym pomnikiem niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego popularyzowanie tej twórczości i tradycji jest bardzo istotne - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Prace nad kroszonką, która stanęła w Otmicach

Prace nad kroszonką, która stanęła w Otmicach

Prace nad kroszonką, która stanęła w Otmicach

Prace nad kroszonką, która stanęła w Otmicach


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklamakolagen
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusiaTreść komentarza: Życzę panu dużo zdrowia jest pan wspaniałym miłym człowiekiemData dodania komentarza: 26.09.2022, 22:01Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: burmistrzu goc .. WCIĄŻ CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ ...KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?Data dodania komentarza: 26.09.2022, 21:16Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?
Reklamaautopromocja
Reklama