Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 20:55
Reklama eko zywnosc

Takiej opolskiej katedry jeszcze nie widzieliście! Wyniesiono wszystkie ławki

W katedrze opolskiej, z której wyniesiono wszystkie ławki, trwają prace związane z wymianą posadzki i montażem podłogowego ogrzewania. Równocześnie prowadzone są badania archeologiczne. Zobaczcie, jak teraz wygląda świątynia.
Takiej opolskiej katedry jeszcze nie widzieliście! Wyniesiono wszystkie ławki
Z katedry wyniesiono wszystkie ławki
Autor: Katedra opolska

Opolska katedra bez ławek. Trwają prace

Intensywne prace w kościele trwają także na wieży południowej katedry – podkreśla proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. dr Waldemar Klinger. W niektórych dniach na wieży pracowało nawet 20 osób. Efekt jest znakomity, zarówno gdy chodzi o wygląd wieży, jak i o czas, w którym udało się przeprowadzić prace. Ta wieża jest piękna i bezpieczna. Byłem na górze i sam mogłem się przekonać, jak kołysały się cztery ceglane piramidki, z których każda waży 300-400 kg. Zostały one z pietyzmem rozebrane i zbudowane na nowo, ze wzmocnieniami w środku. Prezentują się wyśmienicie i są bezpieczne. Tam, gdzie było to konieczne, m.in. na „łączniku” między wieżami, wymieniono dachówki. Tu ciekawostka, są one z tej samej firmy, która zaopatruje zamek w Malborku. Z tej samej dotacji premiera (razem z wkładem własnym ok. 9 mln zł) wykonujemy także na obu wieżach i na strychu system przeciwpożarowy, obejmujące tzw. suche zraszacze i kilkadziesiąt czujek dymowych. Oba te projekty zakończą się najdalej do listopada.

Trwają także prace przy termomodernizacji domu katechetycznego (wymieniono sto okien, budynek zyska nową elewację, instalację grzewczą oraz elektryczną). W ramach tego projektu realizowanego we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska jesienią zostanie wymieniony dach na plebanii, część okien oraz węzeł ciepłowniczy. W katedrze pod ławkami zostanie zamontowane ogrzewanie podłogowe, stąd konieczność usunięcia ławek i całkowitego opróżnienia katedry.

- Z tym związana będzie instalacja paneli fotowoltaicznych, które pozwolą zasilić katedrę w prąd i w ciepło dzięki pompom powietrze – powietrze. Na nową zostanie też wymieniona cała posadzka – relacjonuje proboszcz katedry. Prace z położeniem posadzki powinny trwać do wiosny przyszłego roku. W tym czasie katedra nie będzie dostępna dla wiernych i turystów. Msze św. przenosimy do kościoła św. Sebastiana. W tygodniu według zwykłego porządku (6.30, 8.00, 18.30). W niedzielę chcemy celebrować liturgię co godzinę: o. 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00. O 16.00 msza św. popołudniowa, wieczorna o 18.30 i recytowana – na koniec dnia – o 20.00. Zależy nam by wszyscy mogli w niedzielnej Eucharystii uczestniczyć.

Już przed przystąpieniem do robót było wiadomo, że pod ławkami znajdują się płyty nagrobne. Obecnie są one oczyszczane i dokumentowane. Samorząd województwa przekazał 10 tysięcy złotych na prace związane z zabezpieczeniem i badaniem odkrytych płyt.

Podpisanie umowy z opolskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego odbyło się 25 sierpnia w katedrze opolskiej. Badania archeologiczne prowadzi zespół archeologiczno-historyczny prowadzony przez dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską z Uniwersytetu Opolskiego.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklamaeko zywnosc
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?Autor komentarza: Oberschlesier.Treść komentarza: " REPARACIE" z tymi problemami prosze zapytac Rosian.Moze wyplaca odszkodowanie "BIEDNEJ POLSCE" a moze lepiei Pisowi. Sto lat sa znowu na mapie Europy(setki lat znikneli z tej mapy).Musza uwazac bo z jednej strony Federacja Rosyjska a po drugiej stronie Republika Federalna Niemiec.Ze znowu znikna z karty Europy.Ile tych pieniedzy jeszcze chca?????Data dodania komentarza: 25.09.2022, 07:45Źródło komentarza: Reparacje wojenne od Niemiec, czyli polityczna gra o wyborców. Z obu stronAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: do 8888 ... po ip zaraz dojdziemy JAKI Z CIEBIE .. GIEROJ .. jeszcze .. chwilkę ...Data dodania komentarza: 24.09.2022, 21:41Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?
Reklamaautopromocja
Reklama