Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 22:50
Reklama

Polska 2050 w obronie lekcji niemieckiego jako języka mniejszości narodowej

Zjednoczona Prawica proponuje pruski model edukacji, stawia jedną narodowość nad inną – mówili na konferencji prasowej w Strzelcach Opolskich przedstawiciele ugrupowania Szymona Hołowni.
Polska 2050 w obronie lekcji niemieckiego jako języka mniejszości narodowej
Na zdjęciu od lewej: Piotr Sitnik i Janusz Tomczak w czasie konferencji prasowej na pl. Żeromskiego w Strzelcach Opolskich.
Autor: Krzysztof Ogiolda

Michał Gramatyka, Piotr Sitnik i Janusz Tomczak skrytykowali koalicję rządzącą za cięcia finansowe, a w efekcie ograniczenie liczby lekcji niemieckiego jako języka mniejszości z trzech godzin lekcyjnych do jednej. 

- Spotykamy się w Strzelcach Opolskich, ponieważ powiat strzelecki skupia dużą grupę mniejszości niemieckiej – mówił Janusz Tomczak, członek zarządu koła powiatowego Polska 2050. - W wielu gminach członkowie mniejszości stanowią nawet jedną czwartą mieszkańców. Jesteśmy z tego dumni, bo ta różnorodność świadczy o bogactwie kulturowym regionu.  Z wielka przykrością przyjęliśmy informację o ograniczeniu dotacji na nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości. Na Śląsku Opolskim jest niemal 30 tysięcy dzieci, które korzystają z tej formy edukacji. Dla wielu małych wiejskich szkół ograniczenie dotacji oznacza poważne problemy budżetowe. 

Poseł na Sejm RP Michał Gramatyka za jeden z najsmutniejszych momentów w parlamencie uznał wybuczenie w parlamencie posła Ryszarda Galli, gdy ten upominał się o zaprzestanie dyskryminacji MN. 

– Problem jest poważny – mówił. – Dzieci z mniejszości niemieckiej to takie same obywatelki i obywatele polscy jak my wszyscy. Odbiera się im możliwość nauki języka niemieckiego w szkołach. Zjednoczona Prawica rozpętała antyniemiecką fobię. PiS już wie, że następne wybory przegra. Próbuje więc otumanić Polskę nienawiścią, Polska zawsze słynęła z tolerancji, jest kolorowa. A w Unii Europejskiej jest równym partnerem dla innych krajów. Nie wierzmy, gdy mówią nam o złych Niemcach, o prześladowaniu Polaków na terenie Niemiec.

Pełnomocnik partii Polska 2050 w regionie, Piotr Sitnik zwrócił uwagę na związek nauczania niemieckiego z inwestycjami w województwie opolskim.

- Naszym ogromnym atutem jest kapitał ludzki, bardzo dobrze wykształcona młodzież, znająca nie tylko język angielski, ale i władająca doskonale językiem niemieckim - podkreślił. - Odebranie subwencji jest ogromną stratą w sytuacji, gdy zdecydowana większość inwestorów z kapitałem zagranicznym w regionie to są firmy niemieckie i austriackie, które chcą mieć dobrych pracowników.

Pytany przez reportera „Strzelca Opolskiego” o możliwość wycofania dyskryminujących mniejszość decyzji przez ministerstwo edukacji poseł Michał Gramatyka nie był optymistą.

- Ci ludzie musieliby najpierw zrozumieć, jak powinna wyglądać szkoła XXI wieku – mówił. – Zapoznać się z naszym programem „Edukacja dla przyszłości”, gdzie opisujemy konieczność dawania dzieciom korzeni i skrzydeł. Nauka języka ojczystego w szkole to jest fundamentalna rzecz. Ale oni tkwią ze swoimi poglądami w pruskim modelu edukacji. Próbują przedkładać jedną narodowość nad drugą. Przekonać nas, że polskie dzieci są prześladowane w Niemczech, więc potrzebna jest jakaś forma retorsji. Są zapóźnieni o jakieś sto lat.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Na zdjęciu od lewej: Piotr Sitnik, Janusz Tomczak i Michał Gramatyka w czasie konferencji prasowej na pl. Żeromskiego w Strzelcach Opolskich.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jarząbek Wacław 12.08.2022 20:12
Mój zacny PIStolecie! Kierując się humanitarną zasadą aby nie kopać leżącego kończę wirtualną rozmowę z Tobą. Prowadź ją wytrwale, w formię dyskusji na tym forum, z równymi sobie intelektualnie. Jeżeli oczywiście takowi się tutaj pojawią... Zdrowia życzę!

Johann 12.08.2022 20:45
Jarząbek Wacław 12.08.2022 20:12
Mój zacny PIStolecie! Kierując się humanitarną zasadą aby nie kopać leżącego kończę wirtualną rozmowę z Tobą. Prowadź ją wytrwale, w formię dyskusji na tym forum, z równymi sobie intelektualnie. Jeżeli oczywiście takowi się tutaj pojawią... Zdrowia życzę!
W punkt

PIStolet 12.08.2022 19:39
do jarząbka .. aleś się napierdział na forum ..A DOWODÓW PRZEŚLADOWANIA ..JAK NIE WSKAZAŁEŚ ..TAK NIE WSKAZAŁEŚ . Po co zaśmiecasz forum swoimi pseudofilozoficznymi wywodami Z KTÓRYCH NIC NIE WYNIKA. PS. Moje zaparcie do dotarcia do prawdy jest analogiczne z zaparciem z jakim MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA WSZEM I WOBEC MANIFESTUJE PRZEŚLADOWANIE przez wszystkich i na każdym kroku . A to wszystko po to aby jakieś pijawki ssące z budżetowego cycka i podszywające się za Niemców nie musiały skalac swoich delikatnych rączek jakąkolwiek robota . Prześladowani pseudoniemiaszki powinni otrzymywac takie dotacje jakie otrzymuje Polonia w Niemczech TZN 0 e SŁOWNIE - ZERO EURO .

Jarząbek Wacław 12.08.2022 18:47
PIStolet! Nikt nie będzie Cię uczył na tym forum logicznego myślenia poprzez "...wskazanie w jaki sposób..." jak o to prosisz. Powinieneś się był bardziej przykładać do nauki w podstawówce która, co pokazują Twoje posty, była jedyną szkołą jaką mozolnie i z trudem aczkolwiek pomyślnie (gratuluję samozaparcia!) skończyłeś...

PIStolet 11.08.2022 21:01
do john .. ales się NAGADAŁ

Jarząbek Wacław 11.08.2022 18:36
Tutaj nie chodzi o zabranianie nauki języka - tutaj chodzi o dyskryminację osób jednej narodowości opartą na wątpliwych przesłankach prawnych. Czytaj ze zrozumieniem a potem prowokuj...

ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: CZEKAMY I .CZEKAĆ BĘDZIEMY ..burmistrzu goc .. WCIĄŻ CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ ...KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?Data dodania komentarza: 06.10.2022, 22:14Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: pewnie nie ostatni,zapewne za niedługi czas będą rozkopywać żeby położyć jakieś kable.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 15:14Źródło komentarza: Dziury na tej ulicy w Zawadzkiem są gigantyczne. Wiemy, kiedy to się zmieniAutor komentarza: ZiśkaTreść komentarza: Sytuacja była znana już w kwietniu. Zapobiegliwi gospodarze sobie poradzili. Teraz to trochę za późno na szukanie wegla. Zarząd olał temat, a teraz zwala na sytuację... Pani Prezes jak zwykle popisała się kompetencją... za co się nie biorą to sp****olą. Ale tak... podwyższać opłaty szybko potrafią😂Data dodania komentarza: 06.10.2022, 14:23Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: zawadczaninTreść komentarza: Co za pytanie jak sobie poradzi. Podniesie opłaty i kupi droższy węgiel. Tak ja zawsze robi, podnosi opłaty do maksimum ustawowego.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 13:34Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: XyzTreść komentarza: I bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Pirat drogowy na strzeleckim odcinku A4. Kierowca ukarany 24 punktami karnymiAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Cieszmy się że (jeszcze) coś naprawiają.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 08:28Źródło komentarza: Starostwo w Strzelcach Opolskich remontuje drogi, a kierowcy jeżdżą po dziurach
Reklamaautopromocja
ReklamaActum październik
ReklamaOpolskie Covid
Reklama