Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 22:59
Reklama

Dodatek węglowy. Gmina Strzelce Opolskie utworzy punkty naboru wniosków

Dodatek węglowy wyniesie 3 tys. zł. Wniosek o jego wypłatę będzie można złożyć elektronicznie albo w urzędach gmin. Dla osób, które chcą zawnioskować o dodatek węglowy osobiście, gmina Strzelce Opolskie planuje utworzyć mobilne punkty we wszystkich sołectwach znajdujących się na jej terenie. Z czasem wsparcie finansowe mają też otrzymać osoby ogrzewające nieruchomości innymi źródłami ciepła.
Dodatek węglowy. Gmina Strzelce Opolskie utworzy punkty naboru wniosków
Dodatek węglowy 2022. Gmina Strzelce Opolskie planuje uruchomić punkty składania wniosków w każdym sołectwie
Autor: fot. pixabay.com

Dodatek węglowy 2022 wyniesie 3 tys. zł. Dla kogo jest?

Sejm zatwierdził ustawę o dodatku węglowym. Wsparcie w wysokości 3 tys. zł jest przewidziane dla wszystkich ogrzewających domy z pomocą węgla. Dodatek węglowy nie będzie obarczony kryterium dochodowym, nie będzie mógł go też zająć komornik.

Dodatek węglowy mogą otrzymać osoby, które do ogrzania domu korzystają głównie z następujących urządzeń:

 • przewidziano dla osób ogrzewających domy węglem
 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa,
 • piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Należy pamiętać, że złożenie wniosku o dodatek węglowy nie przesądza przyznania 3 tys. zł wsparcia. Uzależnione to jest od zgłoszenia źródła ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin składania takich deklaracji minął 30 czerwca 2022 roku. Posiadacze nowych budynków mają na takie zgłoszenie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ogrzewania.

Dodatek węglowy 2022. Gmina Strzelce Opolskie utworzy mobilne punkty w sołectwach

Wypłatą dodatku węglowego zajmować będą się urzędy gmin. Aby usprawnić nabór wniosków o dodatek węglowy, gmina Strzelce Opolskie przygotowuje się do uruchomienia mobilnych punktów ich naboru. - Planujemy je utworzyć w każdym sołectwie - mówi Małgorzata Kornaga ze strzeleckiego ratusza.

- System będzie wzorowany na tym, jaki działał w przypadku wniosków o świadczenie 500+. Mają działać od poniedziałku do piątku, po kilka godzin dziennie. Punkty odbierania i przyjmowania wniosków będą obsługiwane przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich - opisuje.

Miejsca, w których będzie można złożyć wniosek o dodatek węglowy w sołectwach gminy Strzelce Opolskie, są w trakcie organizacji. Bardziej konkretnych informacji można się spodziewać po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dopiero po tym, jak parafuje dokument, będzie można rozpocząć składać wnioski.

- Informacjami na temat ich działalności będą też dysponować sołtysi - zapowiada Małgorzata Kornaga.

Wniosek o dodatek węglowy będzie można złożyć do 30 listopada 2022 roku. Urząd gminy będzie miał 30 dni na wypłatę 3 tys. zł wsparcia na zakup węgla.

O wsparcie będzie też można wnioskować drogą elektroniczną, przez system ePUAP.

Osobne wsparcie dla posiadaczy innych źródeł ogrzewania

Oprócz osób ogrzewających domy węglem, na wsparcie finansowe mogą liczyć również posiadacze innych źródeł ciepła. We wrześniu Sejm ma się zająć opracowaniem przepisów w tej sprawie.

Jak donosi portal Interia, osoby takie mogą liczyć na następujące wsparcie:

 • używający pelletu - 3 tys. zł,
 • używający oleju opałowego - 2 tys. zł,
 • używający drewna kawałkowego - 1 tys. zł,
 • używający LPG - 500 zł.

"Z kolei odbiorcom ciepła systemowego zagwarantowano, że podwyżki nie będą większe nić 40 proc. Różnica między ceną przewidzianą dla gospodarstw domowe a kosztami ponoszonymi przez dostawców ciepła pokryta zostanie z budżetu państwa" - donosi Interia.

Zobacz również: Węgiel po 800 zł za tonę? To możliwe! Jest sposób, aby kupić go w takiej cenie

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: CZEKAMY I .CZEKAĆ BĘDZIEMY ..burmistrzu goc .. WCIĄŻ CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ ...KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?Data dodania komentarza: 06.10.2022, 22:14Źródło komentarza: Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach OpolskichAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: pewnie nie ostatni,zapewne za niedługi czas będą rozkopywać żeby położyć jakieś kable.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 15:14Źródło komentarza: Dziury na tej ulicy w Zawadzkiem są gigantyczne. Wiemy, kiedy to się zmieniAutor komentarza: ZiśkaTreść komentarza: Sytuacja była znana już w kwietniu. Zapobiegliwi gospodarze sobie poradzili. Teraz to trochę za późno na szukanie wegla. Zarząd olał temat, a teraz zwala na sytuację... Pani Prezes jak zwykle popisała się kompetencją... za co się nie biorą to sp****olą. Ale tak... podwyższać opłaty szybko potrafią😂Data dodania komentarza: 06.10.2022, 14:23Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: zawadczaninTreść komentarza: Co za pytanie jak sobie poradzi. Podniesie opłaty i kupi droższy węgiel. Tak ja zawsze robi, podnosi opłaty do maksimum ustawowego.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 13:34Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: XyzTreść komentarza: I bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Pirat drogowy na strzeleckim odcinku A4. Kierowca ukarany 24 punktami karnymiAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Cieszmy się że (jeszcze) coś naprawiają.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 08:28Źródło komentarza: Starostwo w Strzelcach Opolskich remontuje drogi, a kierowcy jeżdżą po dziurach
Reklamaautopromocja
ReklamaActum październik
ReklamaOpolskie Covid
Reklama