Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 22:12
Reklama

Chciał sprzedać komputer w internecie. Zamiast zysku jest spora strata

Mieszkaniec gminy Zawadzkie wystawił w internecie komputer na sprzedaż. Kupujący poprosił, aby 27-latek sprawdził, czy otrzymał przelew za sprzęt. Wysłał w tym celu specjalny link. Mężczyzna w niego kliknął i zalogował się na koncie bankowym. Wkrótce zaczęły z niego znikać pieniądze.
Chciał sprzedać komputer w internecie. Zamiast zysku jest spora strata
27-letni mieszkaniec gminy Zawadzkie zamiast zarobić stracił 4 tys. zł
Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Mieszkaniec gminy Zawadzkie chciał sprzedać komputer. Stracił 4 tys. zł

27-latek z gminy Zawadzkie postanowił sprzedać komputer za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego. Krótko po tym skontaktowała się z nim osoba, która wyrażała zainteresowanie zakupem sprzętu.

- Po dokonaniu transakcji 27-latek miał sprawdzić, czy na jego konto bankowe dotarły przesłane za zakup pieniądze – mówi Maria Białek, oficer prasowy komendy powiatowej policji w Strzelcach Opolskich.

- Mężczyzna kliknął w przesłany przez kupującego link, a następnie zalogował się na stronie przypominającej jego bankowość internetową. Podał swój login i hasło. Po chwili skontaktowała się z nim osoba podająca się za pracownika banku, która ponownie pozyskała od mężczyzny dane osobowe oraz hasło do autoryzacji nowego urządzenia mobilnego - opisuje.

Policjantka wskazuje, że chwilę po rozmowie telefonicznej z konta 27-latka zaczęły znikać pieniądze. Wtedy zdał sobie sprawę z tego, że padł ofiarą oszustwa.

- Mieszkaniec gminy Zawadzkie stracił 4 tys. zł – informuje Marta Białek.

Policjantka przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania transakcji internetowych:

  • zachowajmy czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż
  • jeśli to możliwe wybierajmy opcję odbioru przesyłki „za pobraniem”
  • nie klikajmy w linki, w szczególności przesłane nam przez nieznane osoby
  • kilkukrotnie upewnijmy się, że jesteśmy na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości
  • logujmy się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować nas na stronę banku
  • nigdy nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu
  • jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości zrezygnujmy z wykonania transakcji

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: pewnie nie ostatni,zapewne za niedługi czas będą rozkopywać żeby położyć jakieś kable.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 15:14Źródło komentarza: Dziury na tej ulicy w Zawadzkiem są gigantyczne. Wiemy, kiedy to się zmieniAutor komentarza: ZiśkaTreść komentarza: Sytuacja była znana już w kwietniu. Zapobiegliwi gospodarze sobie poradzili. Teraz to trochę za późno na szukanie wegla. Zarząd olał temat, a teraz zwala na sytuację... Pani Prezes jak zwykle popisała się kompetencją... za co się nie biorą to sp****olą. Ale tak... podwyższać opłaty szybko potrafią😂Data dodania komentarza: 06.10.2022, 14:23Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: zawadczaninTreść komentarza: Co za pytanie jak sobie poradzi. Podniesie opłaty i kupi droższy węgiel. Tak ja zawsze robi, podnosi opłaty do maksimum ustawowego.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 13:34Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: XyzTreść komentarza: I bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Pirat drogowy na strzeleckim odcinku A4. Kierowca ukarany 24 punktami karnymiAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Cieszmy się że (jeszcze) coś naprawiają.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 08:28Źródło komentarza: Starostwo w Strzelcach Opolskich remontuje drogi, a kierowcy jeżdżą po dziurachAutor komentarza: Mieszkaniec ZawadzkiegoTreść komentarza: Bede swinia i napisze, dobrze ze kierowca skakanka go nie wpuscil. Moze kierowca peugota cos przemysliData dodania komentarza: 05.10.2022, 23:49Źródło komentarza: Zawadzkie. Jechał na "czołówkę" z policjantem. Omal nie doszło do tragedii
Reklamaautopromocja
ReklamaActum październik
ReklamaOpolskie Covid
Reklama