Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:19
Reklama

W Zawadzkiem odbyła się zbiórka krwi. Chętnych było mniej niż zazwyczaj

Przy budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawadzkiej w piątek, 5 sierpnia, odbyła się akcja oddawania krwi. Jej organizatorem był miejscowy Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Tak jak spodziewali się organizatorzy, chętnych do dzielenia się cennym darem było mniej niż w czasie roku szkolnego.
W Zawadzkiem odbyła się zbiórka krwi. Chętnych było mniej niż zazwyczaj
Marek Słodkowski zachęca do dzielenia się krwią
Autor: archiwum prywatne

Zbiórka krwi w Zawadzkiem 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu na swojej stronie internetowej każdego dnia podaje stan krwi, jaki posiada w swoich zapasach. W piątek, 5 sierpnia, najwięcej było jej w grupach B Rh+, AB Rh+ i 0 Rh+. Najbardziej brakuje AbRh- i 0Rh- . Krew można oddawać w siedzibie RCKiK w Opolu lub podczas wyjazdowych akcji. W piątek, 5 sierpnia, zbiórka odbyła się w Zawadzkiem.

- Od wielu lat regularnie organizujemy zbiórkę. Spotykamy się w każdy pierwszy piątek miesiąca przy Ośrodku Pomocy Społecznej i albo oddajemy krew w budynku, albo w krwiobusie - mówi Marek Słodkowski, organizator akcji. 

Przyznaje, że w czasie wakacji zainteresowanie jest mniejsze niż w pozostałe miesiące.

- W piątek krew oddało 17 osób, to mało. Poza letnim sezonem zazwyczaj jest nas 35-40, czyli dwa razy więcej. Staram się promować to wydarzenie jak najbardziej się da, rozwieszam plakaty, informuje w mediach społecznościowych, na naszej grupie. Krew jest potrzebna cały rok i trzeba szerzyć ideę krwiodawstwa - dodaje pan Marek.

Zaznacza, że wśród osób, które oddają krew jest mało młodych osób.

- Największą grupą stanowią ci nieco starsi, którym dzielenie się tym cennym darem dosłownie weszło w krew. Ale cieszy mnie to, że coraz młodsi się do tego przekonują. Ostatnio widziałem, że przyszło dwóch maturzystów, którzy regularnie nas odwiedzają. Mam nadzieję, że przyciągną oni swoich kolegów i grupa krwiodawców z Zawadzkiego się powiększy - uśmiecha się pan Marek.

Podczas każdej akcji słodki poczęstunek zapewnia Piekarnia Cukiernia Łubowski. Dodatkowo zawsze można coś wylosować - tym razem szczęśliwiec zgarnął miesięczny karnet na siłownię. 

***
Krwiodawca musi mieć ukończone 18 lat i posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem oraz numerem PESEL. Osoba kwalifikowana do oddania krwi powinna być zdrowa. Kandydat na dawcę jest kwalifikowany przez lekarza na podstawie badania lekarskiego, przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz wypełnionego kwestionariusza dawcy.

Lekarz podejmuje decyzję o zabiegu pobrania krwi lub jej składników, gdy stwierdzi się, że taki zabieg jest bezpieczny dla dawcy, a przetoczenie pobranej krwi lub jej składników bezpieczne dla biorcy. Zdanie lekarza jest decydujące!

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama