Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 17:40
Reklama

Ważny obowiązek dla osób na chorobowym. Sporo ryzykują jeśli go nie spełnią

W trakcie wizyty lekarskiej osoba udająca się na zwolnienie chorobowe zobowiązana jest podać lekarzowi adres, pod którym będzie przebywać w tym czasie. To istotne szczególnie w okresie wakacyjno-urlopowym.
Ważny obowiązek dla osób na chorobowym. Sporo ryzykują jeśli go nie spełnią
Ważny obowiązek dla osób na chorobowym. Sporo ryzykują jeśli go nie spełnią
Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Wypadek czy choroba mogą się przytrafić również na wakacjach. - Dlatego gdy na czas niedyspozycji zamierzasz zmienić miejsce pobytu, podaj lekarzowi wystawiającemu e-zwolnienie aktualny adres – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - To istotne nie tylko gdy od początku przebywasz na zwolnieniu pod innym adresem niż adres zamieszkania, ale także, gdy na „chorobowym” zmieniasz miejsce pobytu.

W drugim przypadku osoba na zwolnieniu lekarskim ma trzy dni na powiadomienie o tym fakcie pracodawcy i ZUS.

- W ten sposób można uniknąć konsekwencji wynikających z kontroli wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Nieuzasadniona nieobecność pod stałym miejscem pobytu może być przyczyną odmowy wypłaty zasiłku chorobowego – wskazuje rzecznik opolskiego ZUS.

Nie tylko ZUS może kontrolować pobyt na chorobowym

Sebastian Szczurek przypomina, że przepis o obowiązku wskazania zmiany adresu w trakcie „chorobowego” ma już trzy lata.

- Nadal jednak zdarza się, że pracownik ZUS weryfikujący prawidłowość wykorzystania zwolnienia nie zastaje chorego pod adresem zamieszkania. W sytuacji, gdy chory zmienił miejsce pobytu, a w ciągu trzech dni nie zgłosił tego w ZUS i u pracodawcy, może stracić zasiłek chorobowy. Gdy to świadczenie zostało już wypłacone, ZUS może się upomnieć o zwrot pieniędzy - podkreśla.

Dodajmy, że prawo do weryfikacji tego, czy dana osoba przebywa pod wskazanym adresem podczas zwolnienia chorobowego mają także firmy, które zatrudniają powyżej 20 osób. 

- Aby uniknąć komplikacji, w trakcie wizyty u lekarza warto upewnić się, że w elektronicznym zwolnieniu wpisuje on właściwy adres, to znaczy ten pod którym będziesz przebywał na chorobowym. A może on różnić się od tego, który figuruje w dokumentacji medycznej jako nasz adres zamieszkania czy zameldowania – stwierdza rzecznik opolskiego ZUS.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama