Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:34
Reklama

Biedronka w Strzelcach Opolskich otwarta w niedziele? Są sprzeczne informacje

Biedronka przy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich znalazła się na liście około 600 sklepów tej sieci w Polsce, które miały być otwarte w niedzielę 7 sierpnia i działać jako czytelnia, w której przy okazji zakupów można byłoby wypożyczyć książkę. W piątek 5 sierpnia pojawiły się przecieki, że portugalskie kierownictwo firmy wycofuje się z inicjatywy.
Biedronka w Strzelcach Opolskich otwarta w niedziele? Są sprzeczne informacje
Sklep Biedronka w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej miał być otwarty w niedzielę 7 sierpnia
Autor: PIG

Sklepy Biedronka otwarte w niedziele jako "wypożyczalnie książek"?

Sklepy dużych sieci handlowych objęte są ustawowym zakazem handlu w niedziele. Mogą działać tylko w kilka niedziel w ciągu roku. W ustawie wprowadzono też kilka wyjątków, dopuszczając niedzielny handel w placówkach pocztowych. I sieciowe sklepy masowo takimi placówkami się stały.

Później przepisy zmieniono i duże sieci handlowe nie mogły już funkcjonować jako punkty pocztowe. Ale znaleziono nową lukę w prawie. Ustawa dopuszcza bowiem niedzielny handel w placówkach, które funkcjonują "w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku". Z licznych doniesień - m.in. od przedstawicieli centralnych związków zawodowych - wynika, że około 600 sklepów Biedronka w całej Polsce od niedzieli 7 sierpnia ma funkcjonować jako "wypożyczalnie książek".

- Usługa będzie dostępna tylko dla posiadaczy karty Moja Biedronka - mówi nam pani Barbara (imię zmienione), pracownica jednego ze sklepów sieci Biedronka w Strzelcach Opolskich. - Będą mogli wypożyczyć książkę, za kaucją w wysokości 3 zł za sztukę. Książka będzie mogła być wypożyczona przez dwa tygodnie, w razie przetrzymania klient nie będzie mógł dokonywać kolejnych wypożyczeń do czasu zwrotu. Nadal będzie mógł jednak robić zakupy.

Książki do wypożyczenia mają być wystawione na specjalnym stojaku. Od pracowników Biedronki słyszymy, że mają przyjechać albo w nocy z piątku na sobotę, albo w sobotę wieczorem. Gdy pytamy, czy na miejscu będą też jakieś krzesła i stoliczek, przy którym klient mógłby poczytać, pani Barbara się śmieje.

- W sklepach naszej sieci często nie ma gdzie towaru poustawiać, rzeczy leżą na paletach w przejściach. Nie wiem, gdzie my te stojaki powciskamy. O krzesełkach czy stolikach nie ma mowy. Pytaniem pozostaje, czy ktoś w ogóle cokolwiek wypożyczy i czy to będzie jakoś egzekwowane. Ponieważ aby utrzymywać status placówki pocztowej sklepy Biedronka musiały wykazywać odbiór i nadawanie przesyłek. Nie wiemy, czy to wypożyczanie ktokolwiek będzie kontrolował i weryfikował - komentuje.

Pani Barbara zauważa, że pracownicy Biedronki o tym, że sklepy tej sieci mają być otwarte w niedziele, dowiedzieli się z pracowniczego forum. - Nie było żadnego formalnego komunikatu od kierownictwa - stwierdza.

Biedronka przy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich na liście otwartych w niedziele

Na terenie Strzelec Opolskich działają trzy sklepy sieci Biedronka: przy ulicach Gogolińskiej i Stawowej oraz przy pl. Targowym. Od 7 sierpnia w niedziele ma działać pierwszy z nich.

- Wybrano go, ponieważ do czasu wprowadzenia zakazu handlu oraz w niedziele handlowe ruch jest tutaj największy. W pobliżu jest duże osiedle. Po każdej mszy św. w pobliskim kościele mamy najazd klientów. Dodatkowo w pobliżu są działki. Ludzie, którzy na nich wypoczywają, zazwyczaj po drodze robią zakupy przy ul. Gogolińskiej - opisuje.

Pytamy panią Barbarę, że może w sklepie nie będzie tak wielu ludzi, bo odzwyczaili się od sklepów otwartych w każdą niedziele. - 7 sierpnia Biedronka przy ul. Gogolińskiej ma być otwarta od godz. 9. Ręczę, że jeszcze przed tą godziną przy drzwiach będzie kolejka osób czekających na to, aby ich wpuścić - odpowiadała.

Kto będzie pracował w niedziele w tym sklepie? Pani Barbara tłumaczy, że pracownicy sieci Biedronka mają tak skonstruowane umowy, że pomimo przypisania do konkretnego sklepu mogą być kierowani do pracy w innych placówkach sieci na terenie miasta.

- Założenie jest takie, że 7 sierpnia przy ul. Gogolińskiej będą pracować osoby z tego sklepu. W następną niedzielę mają tam przyjść ludzie ze Stawowej, a w kolejną z placu Targowego. I tak w kółko - opisuje. - Ale są obawy, że ludzie ze ulicy Stawowej i placu Targowego będą brali zwolnienia, by nie pracować przy ul. Gogolińskiej w niedziele. I skończy się tym, że ludzie stamtąd będą musieli tam robić co weekend - dodaje kobieta.

Zwróciliśmy się do biura prasowego sieci Biedronka z pytaniami odnośnie podstaw otwarcia sklepu przy ul. Gogolińskiej. Zwróciliśmy się o potwierdzenie informacji o tym, jak ma wyglądać obsada pracownicza placówki oraz o zasady działania punktu wypożyczeń. Do czasu publikacji materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W mediach sieć Biedronka do tej pory nie odnosiła się szerzej do tematu otwarcia sklepów w niedziele niehandlowe od 7 sierpnia stwierdzając, że "nie komentuje doniesień prasowych".

Sklepy Biedronka jednak nieczynne w niedziele?

Tymczasem w piątek 5 sierpnia w godzinach popołudniowych wśród pracowników sieci Biedronka zaczęła rozchodzić się wiadomość, że kierownictwo firmy zamierza wycofać się z pomysłu otwierania sklepów w niedziele.

- Ta decyzja miała zapaść w Portugalii, gdzie mieści się centrala naszej firmy. Wiele wskazuje na to, że polscy dyrektorzy chcieli się wykazać, ale szefostwo z zagranicy skreśliło inicjatywę - mówi pani Barbara.

Nadal nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia ani zaprzeczenia tych rewelacji. Wciąż czekamy na odpowiedź na zadane pytania bądź komunikat sieci Biedronka.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Sklep Biedronka w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej
Sklep Biedronka w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej

Sklep Biedronka w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej
Sklep Biedronka w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej

Sklep Biedronka w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej
Sklep Biedronka w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dr Elżbietka 05.08.2022 22:24
do Pozytywny Gość .. pracujemy 7 dni w tygodniu a za niedzielę mamy dzień wolny .. POSŁUCHAJ KRETYNIE u ciebie[ w psychiatryku] tydzień trwa 8 dni ?

Pozytywny Gość 05.08.2022 18:19
Wszystkie Sklepy powinny być otwarte w Niedzielę takie mamy czasy że pracujemy 7dni w tygodniu nie tylko w sklepach za niedzielę każdy ma wolne w tygodniu a jak komuś nie pasuje to niech zmieni pracę . Są ludzie którzy mogą robić zakupy tylko w niedzielę 🙂

Swoj 07.08.2022 11:04
Wspolczuje ci.

Sylwia 05.08.2022 14:20
Współczuję ☹️

Sajmon 05.08.2022 13:16
To jest po prostu ośmieszanie Państwa. Nie wierzę że jakiś inny kraj na świecie pozwoliłby sobie tak traktować własne prawo. Raz poczta, teraz czytelnia, potem apteka. Czy to Państwo jeszcze działa, czy już nie. A gdyby tak jakaś odpowiednia instytucja państwowa nałożyła kilkaset milionów kary na taką firmę. Ale wątpię w to. Państwo z tektury.

PL 05.08.2022 22:26
eee JAKIEGO PAŃSTWA ? tego z tektury czy tego teoretycznego ?

Piotr 05.08.2022 11:25
Jak to napisać ,największą satysfakcję będą mieli "żule spod biedronki " że y nikogo nie obrazić , będą czytać aż literek braknie w książce 😅 jak już się zmęczą to muszą się napić że y mieć dalej siły studiować lekturę 🤣

Kasia 05.08.2022 11:17
Każdy się przyzwyczaił że w niedzielę sklepy zamknięte są ,pracownicy też chcą dla siebie wolna niedzielę spędzić z rodziną . Co jeszcze wymyśla żeby otworzyć wszystkie sklepy ?

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HubiTreść komentarza: Co Ty będziesz człowieku !!! Wszystko co jest eksportowane zagranicę to kupują polskie tartaki i sprzedają zarabiając na tym gigantyczne pieniądze!!!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:32Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: P.M.Treść komentarza: Skwer 100 m od Parku. Kto na to wpadł ? Pierwszy czy jego zastępca? Komu tu jeszcze dać zarobić.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:26Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama