Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:33
Reklama

Rocznica poświęcenia kościółka w Balcarzowicach. "To owoc starań mieszkańców"

W lipcu minęło 20 lat od zakończenia budowy i poświęcenia kościółka w Balcarzowicach. Świątynia powstała dzięki pracy i zaangażowaniu mieszkańców wioski. Każdego roku odbywa się tutaj odpust ku czci św. Krzysztofa, który jest patronem kościółka. Wierni wspólnie się modlą i proszą o błogosławieństwo dla kierowców i ich pojazdów.
Rocznica poświęcenia kościółka w Balcarzowicach. "To owoc starań mieszkańców"
Kościółek w Balcarzowicach powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców
Autor: archiwum prywatne

Kościółek w Balcarzowicach ma 20 lat 

W lipcu minęło 20 lat od zakończenia budowy i poświęcenia kościółka pod wezwaniem św. Krzysztofa w Balcarzowicach. Każdego roku mieszkańcy wioski spotykają się, by wspólnie uczestniczyć w uroczystej mszy odpustowej, modlić się do swojego patrona i prosić o błogosławieństwo dla kierowców i ich pojazdów. Tak było i w tym roku.  Uroczystości tradycyjnie towarzyszyło poświęcenie samochodów.

- Jesteśmy szczęśliwi, że 20 lat temu powstał nasz kościółek - mówi Teresa Cwielong, była sołtyska Balcarzowic.

 - Ze wzruszeniem wracamy do tamtych czasów, ponieważ jest to owoc starań i zaangażowania obecnych, a także byłych mieszkańców naszej miejscowości. Wszystkim nam bardzo zależało, żeby mieć własny kościółek. Byliśmy bardzo zmobilizowani, sami zbieraliśmy pieniądze, sami wykonaliśmy większość prac budowlanych - wspomina.

Budowa ruszyła w 1999 roku, a już w 2002 roku podziwiać można było efekty prac mieszkańców. Proboszczem był wówczas ksiądz Reinhold Buczek. Uroczystego poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy dokonał wtedy arcybiskup Alfons Nossol, obecnie emerytowany biskup opolski.

Te wydarzenia na stałe wpisały się w karty historii Balcarzowic. Mieszkańcy cały czas cieszą się kościółkiem i dbają o jego wygląd. W każdą niedzielę i pierwszy czwartek miesiąca odbywają się tutaj msze święte, którym przewodniczy ksiądz proboszcz Lucjan Gembczyk.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HubiTreść komentarza: Co Ty będziesz człowieku !!! Wszystko co jest eksportowane zagranicę to kupują polskie tartaki i sprzedają zarabiając na tym gigantyczne pieniądze!!!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:32Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: P.M.Treść komentarza: Skwer 100 m od Parku. Kto na to wpadł ? Pierwszy czy jego zastępca? Komu tu jeszcze dać zarobić.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:26Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama