Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 19:15
Reklama

Strzelce Opolskie ze strategią na kolejne lata. Jakie są główne cele?

Radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Gminy Strzelce Opolskie 2021+. Przedstawił ją Henryk Czempiel z urzędu miejskiego, który podkreślił, że celem dokumentu jest wskazanie głównych kierunków, w których powinna się rozwijać gmina.
Strzelce Opolskie ze strategią na kolejne lata. Jakie są główne cele?
W dokumencie wskazano kierunki rozwoju gminy Strzelce Opolskie w kolejnych latach.
Autor: mat. gminy

Proces powstawania strategii miał wiele etapów, a wszystko rozpoczęło się od uchwały, która określała szczegółowy tryb i harmonogram opracowania projektu strategii. Następnie wybrano firmę, która pomogła w fachowym napisaniu tekstu, powołano też gminny zespół. W lutym odbyły się konsultacje, przeprowadzono również ankietę wśród mieszkańców. Po zaopiniowaniu projektu strategii 2021+ przez Zarząd Województwa Opolskiego oraz przeprowadzeniu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, kolejnym etapem było przyjęcie strategii jako uchwały przez radnych.

- Naszą wizją jest, aby gmina była otwarta dla mieszkańca i dla przedsiębiorców, była otwarta na działanie i była gminą aktywną. Głównym celem jest wzrost konkurencyjności gminy, dla tych którzy tu mieszkają lub chcieliby zamieszkać, ale też chodzi o pozyskiwanie inwestorów - mówił Henryk Czempiel.

Strategię wykorzystuje się po to, żeby uzasadniać projekty i wnioski, które składa się po różne fundusze pomocowe, które mają pomóc rozwiązać te problemy. Wiele instytucji wydało pozytywną opinię na temat dokumentu. Odbyły się również komisje w urzędzie, podczas których radni zaproponowali wprowadzenie niewielkich zmian m.in. rozszerzenie zapisu, że wspieranie zarządców dróg w modernizacji układów komunikacyjnych odbywa się pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Radni zwrócili także uwagę na promowanie nie tylko komunikacji rowerowej i autobusowej, ale również kolejowej, jako tej przyjaznej środowisku.

Podczas dyskusji głos zabrała Danuta Foryt, która zaznaczyła, że na przyszłość trzeba byłoby wyłonić bardziej profesjonalną firmę do opracowania strategii, ponieważ jej zdaniem, dokument nie powstałby, gdyby nie pasja i zaangażowanie zespołów roboczych.

Henryk Siromski dopytywał, ile kosztowało opracowanie strategii. Henryk Czempiel powiedział, że niecałe 9,6 tys. zł brutto, a prognoza oddziaływania ok. 8 tys. zł brutto.

Radny Piotr Pospiszyl dopytywał, czy radni muszą podpisywać się pod, jak to określił, miękkim projektem.

- Strategia to jest pokazanie kierunków możliwych do realizacji. Żadna strategia nie podejmuje decyzji na sztywno, ponieważ to nie ten dokument - odpowiedział burmistrz Tadeusz Goc.

- Dokumentami, które są ostatecznymi rozwiązaniami, są z jednej strony plan zagospodarowania przestrzennego, a z drugiej procedura przetargowa i tam projekty określają już wszystko w sposób jednoznaczny. Strategia to niezbędny dokument, który musi być opracowany. Ona musi być też zbieżna ze strategiami województwa i powiatu. To jest pokazanie pewnych kierunków, możliwości, przemyśleń, ale na pewno nie są to zapisy, które zobowiązują do czegoś w sposób ostateczny - dodał.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Strzelczanin 04.08.2022 13:36
- Strategia to jest pokazanie kierunków możliwych do realizacji. Żadna strategia nie podejmuje decyzji na sztywno, ponieważ to nie ten dokument - odpowiedział burmistrz Tadeusz Goc. JEŻELI ..TO..TO TO TAKIE WIELKIE NIC TO po chu.. te BICIE PIANY i marnowanie czasu i pieniędzy strzeleckich podatników ?

Strzelczanin 04.08.2022 13:34
- Strategia to jest pokazanie kierunków możliwych do realizacji. Żadna strategia nie podejmuje decyzji na sztywno, ponieważ to nie ten dokument - odpowiedział burmistrz Tadeusz Goc. ALE PIENIĄŻKI ZOSTAŁY WYDANE ? na ten ..papier toaletowy?

Strzelczanin 04.08.2022 13:31
ad1. Pięknie ? szklarnie na pl .żeromskiego ad2. Smacznie ? Bar na Grunwaldzkiej ad3. Tanio ? Przebudowa pl. żeromskiego ad4. KOŃCZ WAŚĆ WSTYDU OSZCZĘDŹ

Obywatel 04.08.2022 12:48
Nibylandia **** Pięknie, smacznie i TANIO .....

J.k. 03.08.2022 17:30
Zapoznałem się. Zlepek danych statystycznych i myślenia życzeniowego. Sformułowania typu " prężnie rozwijająca się gmina" ukazują, że autorzy żyją w alternatywnej rzeczywistości.

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 30°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HubiTreść komentarza: Jak czytam te brednie mieszczuchów że wszystko się wycina i sprzedaje do Chin to mi słabo :/ las po to rośnie żeby go wyciąć kiedy ma około 80/100 lat ,potem się sądzi nowy ,co was w tym tak dziwi ? Dobro odnawialne,dzięki temu macie drewno ,książki,domy idioci ogarnięcie się !!! Ło nie sprzedaje drewna do Chin ,do Chin sprzedają je Polskie tartaki !!!!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: HubiTreść komentarza: Co Ty będziesz człowieku !!! Wszystko co jest eksportowane zagranicę to kupują polskie tartaki i sprzedają zarabiając na tym gigantyczne pieniądze!!!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:32Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: P.M.Treść komentarza: Skwer 100 m od Parku. Kto na to wpadł ? Pierwszy czy jego zastępca? Komu tu jeszcze dać zarobić.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 18:26Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama