Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 17:48
Reklama

Podwyżki w ochronie zdrowia. Samorządowcy: Zadłużenie szpitali może wzrosnąć

W starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich odbył się Konwent Powiatów Województwa Opolskiego. Samorządowcy i dyrektorzy szpitali spotkali się z przedstawicielami opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, by rozmawiać o zadłużeniach placówek medycznych. To pokłosie wprowadzenia podwyżek w ochronie zdrowia.
Podwyżki w ochronie zdrowia. Samorządowcy: Zadłużenie szpitali może wzrosnąć
Starostowie i dyrektorzy szpitali zjechali się do Strzelec Opolskich, by dyskutować o zadłużeniach placówek medycznych
Autor: fot. pixabay.com

Z końcem czerwca podpisano nowelizację ustawy, która od 1 lipca podnosi minimalne wynagrodzenia osób zatrudnionych w ochronie zdrowia. Szpitale otrzymują aneksy do umów z Narodowego Funduszu Zdrowia, mające zagwarantować środki na podwyżki dla pracowników służby zdrowia. Określono, że pieniądze na ten cel zostaną przekazane placówkom na podstawie nowych wycen świadczeń. 

W tej sprawie w czwartek, 28 lipca, w starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich zebrał się Konwent Powiatów Województwa Opolskiego. Obecni byli na nim starostowie, dyrektorzy szpitali i przedstawiciele opolskiego oddziału NFZ. Dyskutowali o sprawach dotyczących wynagrodzeń, a także kondycji finansowej szpitali.

Samorządowcy i zarządzający szpitalami obawiają się, że nowe wyceny świadczeń nie będą wystarczające i nie pokryją kosztów wszystkich wynagrodzeń dla pracowników, co skutkować będzie zadłużeniem placówek. 

- Otrzymaliśmy nowe aneksy do umów związane z podniesieniem środków na płace dla pracowników i po podliczeniu okazało się, że w szpitalach brakuje pieniędzy. Szacujemy, że w naszym szpitalu, ale i innych placówkach po miesiącu będzie to deficyt rzędu kilkuset tysięcy złotych, a po dwóch latach kilkunastu milionów - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki i przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Opolskiego. - Mamy wiele wydatków i obawy przed zadłużeniem, dlatego określimy nasze stanowisko i prześlemy je do Ministerstwa Zdrowia i Marszałka Sejmu - dodaje. 

Obawy wyrażali również przedstawiciele innych starostw, sygnalizując, że wprowadzone zmiany prowadzić będą do pogorszenia sytuacji finansowej szpitali, ponieważ wiele z nich obecnie jest zadłużonych, a generować mogą się kolejne zobowiązania.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Konwent starostów o ochronie zdrowia
Konwent starostów o ochronie zdrowia

Starostowie i dyrektorzy szpitali zjechali się do Strzelec Opolskich, by dyskutować o zadłużeniach placówek medycznych


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama