Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:18
Reklama

Koszt odbioru śmieci w gminie Strzelce Opolskie do góry. Ile zapłacą mieszkańcy?

Radni gminy Strzelce Opolskie uchwalili podwyżkę opłat za odbiór odpadów. Strzelczanie zamiast dotychczasowych 25 zł od jednego mieszkańca zapłacą 30 zł. Nowe stawki będą obowiązywać od października. Radni zwiększyli też ulgę za kompostowanie odpadów.
Koszt odbioru śmieci w gminie Strzelce Opolskie do góry. Ile zapłacą mieszkańcy?
Autor: Fot. Pixabay

Radni Strzelec Opolskich uchwalili podwyżkę opłat za śmieci

Uchwała dotycząca ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi znalazła się w programie lipcowej sesji. Jej projekt przedstawiła Aleksandra Golec z referatu zarządzania i gospodarowania odpadami komunalnymi. Prognozowane wydatki na rok 2022 dotyczące całego systemu gospodarowania odpadami w naszej gminie przekraczają prognozowane dochody. 

- Ogromne znaczenie mają stale rosnące stawki za odbiór odpadów sprzed posesji, które w tym roku prognozowane są na 8 mln zł, co stanowi prawie 80% wszystkich wydatków systemowych oraz koszty prowadzenia PSZOK obejmujące ok. 1,4 mln zł. Pozostałe koszty związane są z zarządzaniem systemem - mówiła Aleksandra Golec i dodała, że na wzrost cen ma także wpływ m.in. rosnąca inflacja oraz koszty paliwa. 

Przeprowadzono więc analizę, z której wynika, że obowiązująca obecnie stawka 25 zł za osobę jest niewystarczająca, żeby zbilansować system. Najpierw zaproponowano 28 zł, ale po wyliczeniach okazało się, że taka wysokość nie zamknie budżetu i nie wystarczy na przyszły rok. Dokonano więc ponownej analizy i zaproponowano stawkę w wysokości 30 zł od osoby miesięcznie. 

Jak dodała Aleksandra Golec, według obecnych prognoz to powinno wystarczyć na ten i na kolejny rok, ale pod warunkiem, że wszyscy mieszkańcy będą systematycznie płacić, a takiej gwarancji nie ma. 

- Każde odchylenie w płatnościach może spowodować, że system się nie zbilansuje - mówiła. 

- Każda podwyżka jest bolesna, szczególnie w tych trudnych czasach - mówił Henryk Skowronek, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i majątku gminy. - Co przeważyło za pozytywnym głosem członków naszej komisji? Oprócz argumentów podanych przez panią Golec jest jeszcze jeden, który zostanie podniesiony w następnym projekcie uchwały. Chodzi o podniesienie o 100% ulgi dla osób, które kompostują. Komisja spojrzała na to w takim kontekście, że jeżeli jest podwyżka z 25 zł na 30 zł, to 20%, ale jeżeli osoba faktycznie zadeklaruje kompostowanie to podwyżka wyniesie 8%. 

Radna Danuta Foryt zapytała, ile prowadzonych jest postępowań odnośnie osób, które nie są zgłoszone w systemie, a powinny płacić, bo mieszkają. 

- Wielokrotnie o tym mówiłam. W jaki sposób to weryfikujecie? Bo jest bardzo duża skala niepłacenia przez osoby, którym podnajmuje się mieszkania - mówiła radna. 

Aleksandra Golec odpowiedziała, że obecnie toczą się dwa postępowania. Dodała, że były miejsca, gdzie w ogóle nie złożono deklaracji. Przygotowany jest również projekt pisma do zarządców, którzy mają obowiązek weryfikowania, ile osób zamieszkuje daną nieruchomość. Wiceburmistrz Maria Feliniak przyznała, że gmina rozpatruje rożne kwestie - jeśli zarządca nie poinformuje samorządu o tym, czy ktoś u niego mieszka, to gmina tego nie wie, jak również nie ma prawa wejść do środka i sprawdzić, ile osób mieszka. 

Podczas głosowania na sali obecni byli wszyscy radni, jedynie Jan Chabraszewski był przeciwny. Nowa stawka obowiązywać będzie od października tego roku.

Również w tym samym czasie w życie wejdzie wspomniana wcześniej uchwała dotycząca zwiększenia ulgi za kompostowanie. Obecnie jest to 1,5 zł od osoby na miesiąc, a zgodnie z nowymi przepisami będzie to 3 zł. Oznacza to, że osoby, które kompostują odpady bio, będą płacić 27 zł za odbiór odpadów. Z ulgi korzysta na razie ok. 1800 osób, a gmina ma nadzieję, że liczba ta się zwiększy. 

W gminie Strzelce Opolskie funkcjonują dwa programy osłonowe. Jeden wspiera rodziny wielodzietne, a drugi osoby niepełnosprawne. 

W gminach należących do Czystego Regionu, czyli w naszym powiecie są to Kolonowskie, Izbicko, Leśnica i Ujazd, stawkę za gospodarowanie odpadami podniesiono w zeszłym roku. Obecnie wynosi ona 27 zł miesięcznie od osoby. W Zawadzkiem mieszkańcy płacą 31 zł, w Jemielnicy 26 zł. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PL 30.07.2022 00:37
przepraszam, poniosło mnie, zachowałem się jak debil, naprawdę tak nie myślę

fazi 29.07.2022 14:54
a czemu nie napiszą że trzeba na własny koszt kupić farbę i przemalować kosze na śmieci bo weszła jakaś durna ustawa i same naklejki już nie wystarczają! masakra

PL 28.07.2022 19:45
JEDYNA ALE TYLKO JEDYNA rzecz która wspaniale wychodzi naszym CUDOWNYM STRZELECKIM PSEUDO GOSPODARZOM .. TO NAKŁADANIE I PODWYŻSZANIE KOLEJNYCH WSZELAKI ZOBOWIĄZAŃ .... KTÓRYCH NIE MOŻNA UNIKNĄĆ LUB Z KTÓRYCH NIE MOŻNA ZREZYGNOWAĆ .

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama