Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:00
Reklama

Siłownik pneumatyczny - dlaczego jego stosowanie wpisuje się w ekologiczny trend?

Przemysł ciężki generuje naprawdę duże zanieczyszczenia, co rzecz jasna przekłada się na jakość powietrza. Jednocześnie dyrektywy unijne jasno nakazują eliminację zanieczyszczeń. Wiadomo, że nie można ich zredukować do poziomu 0. Można natomiast wprowadzić takie rozwiązania, które rzeczywiście będą wpisywać się w ekologiczny trend. I tutaj doskonale sprawdzą się siłowniki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.
Siłownik pneumatyczny - dlaczego jego stosowanie wpisuje się w ekologiczny trend?

Siłownik pneumatyczny - efektywne rozwiązanie inżynierii pneumatycznej 

Czasami proste rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Jednocześnie nie muszą być kosztowne. W tym przypadku mamy na myśli siłowniki pneumatyczne. Należy zauważyć, że najważniejszym elementem każdego układu pneumatycznego jest właśnie siłownik pneumatyczny. Zapewne w Waszych głowach pojawi się pytanie: co ma wspólnego siłownik pneumatyczny z ekologią? Już spieszymy z odpowiedzią. Warto wiedzieć, że siłownik pneumatyczny jest częścią wykonawczą. Ten niepozorny element przetwarza energię sprężonego powietrza na siłę. Sprężone powietrze jest czystym medium, które ogranicza ilość zanieczyszczeń. Warto jeszcze wiedzieć, jak odbywa się przetworzenie energii na siłę. Siłownik przesuwa tłoczyska, które znajdują się wewnątrz cylindra pneumatycznego.

Na tłoczysku zamocowany jest tłok pneumatyczny, który z kolei dzieli przestrzeń cylindra na dwie komory. Otóż do jednej z nich zostaje wpuszczone powietrze, a następnie dochodzi do przesunięcia tłoka. Z kolei na samym końcu dochodzi do wysuwu lub wsuwu samego tłoczyska. W ten prosty sposób przetwarzana energia staje się siłą, która może napędzać maszyny. Warto jeszcze zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa, gdyż ono ma naprawę duże znaczenie. Należy tutaj zauważyć, że siłowniki pneumatyczne można wykorzystywać niemal w każdej branży, ale też w warunkach, które potencjalnie uznawane są za niebezpieczne. Dobrym przykładem są kopalnie metanowe, gdzie rzeczywiście siłowniki wykorzystuje się na szeroką skalę. 

Siłowniki pneumatyczne rodzaje 

Siłowniki pneumatyczne dostępne są w wielu wariantach. Można zdecydować się na takie rodzaje siłowników pneumatycznych jak te jednostronnego i dwustronnego działania. Dostępne są także siłowniki okrągłe, profilowe, liniowe, a także obrotowe, zderzakowe czy dociskowe okrągłe. Zatem jak widzicie bardzo łatwo jest znaleźć odpowiednie rodzaje siłowników, które mogą się różnić od siebie rozmiarem, sposobem mocowania, a także przeznaczeniem oraz możliwością zainstalowania dodatkowych akcesoriów. Wiele osób zastanawia się, z jakiego materiału najlepiej wybierać siłowniki pneumatyczne. W tym przypadku należy postawić na siłowniki ze stali nierdzewnej, które są relatywnie tanie i dostępne w ofercie producenta siłowników Pneumatig. Do tego są również odporne na korodowanie i mogą służyć przez wiele lat. 

Dlaczego uszczelnienie siłownika pneumatycznego jest tak ważne?

Siłowniki pneumatyczne mają zastosowanie w wielu branżach, choćby wydobywczej, metalurgicznej czy też chemicznej. Należy zdawać sobie sprawę, że w wielu miejscach zastosowania mają one kontakt z olejami czy paliwami, ale też muszą sprawdzić się w bardzo wysokich czy też niskich temperaturach. Aby siłowniki rzeczywiście dobrze pracowały, należy wybrać takie z odpowiednimi uszczelnieniami. To właśnie uszczelnienia mają wpływ na samą pracę, ale też żywotność siłownika pneumatycznego.

Standardowo montowane są uszczelnienia z poliuretanu. Mają one szerokie spektrum zastosowania, ale też sprawdzą się w zdecydowanie trudniejszych warunkach, choćby takich, gdzie temperatura pracy wynosi od minus 20 do 80 stopni Celsjusza. W miejscach, gdzie temperatury są jeszcze wyższe, a dodatkowo siłownik pneumatyczny może mieć kontakt z olejami czy paliwami, najlepiej stosować siłowniki z uszczelnieniami z kauczuku fluorowego.

Takie można znaleźć w ofercie producenta siłowników pneumatycznych. Tego typu modele są bardzo odporne na oleje i paliwa i najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie temperatura wynosi od minus 10 stopni do 150 stopni Celsjusza. Jeżeli chcecie dobrać siłowniki do przemysłu spożywczego czy też farmaceutycznego, to polecamy Wam modele z uszczelnieniami z poliuretanu, które posiadają certyfikat FDA. W kopalniach, gdzie występuje duże zapylenie najlepiej wybrać siłowniki z uszczelnieniem NBR. Posiadają one specjalną wkładkę ochronną, która nie tylko zbiera, ale też odprowadza brud, gromadzący się na tłoczysku. W ten sposób zwiększa żywotność samego siłownika. Takie siłowniki mogą mieć średnicę od 32 mm do 320 mm. W ekstremalnie ciężkich warunkach trzeba stosować siłowniki z uszczelnieniami z kauczuku fluorowego z metalową wkładką.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Smok 29.07.2022 09:55
A co w końcu te siłowniki mają wspólnego z ekologią?

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama