Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 17:38
Reklama

Projekt TSKN dla dzieci trwa do końca lipca. Pani Zima w sam raz na gorące lato

W 25 kołach DFK odbywają się w lipcu „Baśniowe noce”. Dzieciaki w siedzibach mniejszości bawią się i poznają baśnie braci Grimm. Całość odbywa się w siedzibach TSKN w poszczególnych miejscowościach.
Projekt TSKN dla dzieci trwa do końca lipca. Pani Zima w sam raz na gorące lato
Baśniowa Noc w Izbicku
Autor: Krzysztof Ogiolda

Baśniowa noc w Izbicku 

Reporter „Strzelca Opolskiego” odwiedził kilka dni temu siedzibę mniejszości niemieckiej w Izbicku. W wyjątkowo upalne popołudnie i wieczór Frau Holle (Pani Zima) mogła być wyjątkowo upragnionym gościem, a opowieść o niej zaciekawiła dzieci ze środowiska MN.

Baśń „Frau Holle” – bracie Grimm wydali ją po raz pierwszy w 1812 roku - zaprezentowała dzieciom w języku niemieckim, korzystając z japońskiego teatrzyku Kamishibai, pani Justyna Bieniek. Uczestnicy z ciekawością oglądali kolorowe ilustracje i słuchali opowieści o dwóch córkach Pani Zimy (w niektórych tłumaczeniach Frau Holle bywa Panią Zamiecią). Jedna pracowita i posłuszna zasłużyła na nagrodę. Leniwa i krnąbrna – na karę.

- Na co dzień jestem nauczycielką niemieckiego w nieodległych Otmicach – mówi Justyna Bieniek. 

Poprowadzenie „Baśniowej nocy” zaproponowano mi po raz pierwszy. Część dzieci uczyłam rok i dwa lata temu w Izbicku, więc się znamy. Nie wszystkie dzieci jednakowo dobrze znają niemiecki, bo też są w różnym wieku, ale myślę, że treść i przesłanie tekstu Grimmów uchwycą. Przez zabawę, radość, emocje nawiązują tutaj głębszy niż w szkole kontakt z językiem. Mam nadzieję, że się do poznawania języka niemieckiego bardziej zachęcą. 

Zanim w siedzibie DFK wybrzmiały słowa niemieckiej baśni, dzieciaki uczestniczyły – także po niemiecku – w integracyjnych zabawach. Było dużo ruchu śmiechu, a zabawa trwała wystarczająco długo, by wszyscy zdążyli się poznać i zapamiętać swoje imiona (nie wszystkie chodzą do tej samej szkoły). 

„Frau Hole” nie była jedynym tekstem niemieckich bajkopisarzy, jaki podczas „Baśniowej nocy” poznali jej uczestnicy. Gościem wieczoru była m.in. pani Brygida Pytel, wójt Izbicka. Przeczytała dzieciom baśń o „Roszpunce” (Rapunzel). Nie zapomniała też o cukierkach, których zjedzenie odłożono jednak na po kolacji.

Wcześniej była okazja do znakomitej zabawy – tańców przy muzyce. Do izbickiego DFK przyjechały bowiem sama Frau Holle z jedną z córek (dzieci bezbłędnie rozpoznały po kolorze włosów, że to lepsza z sióstr).

Liderka koła mniejszości niemieckiej w Izbicku Brygida Mosz potwierdza, że część uczestników już po niemiecku mówi, inni – zwłaszcza młodsi - dopiero go poznają.

- Ale wszyscy mają przez cały długi wieczór kontakt z językiem i to jest pierwsza wartość tego projektu – podkreśla. 

– Jest też druga. Myślę o spotkaniu. W czasie wakacji dzieci nie zawsze mają coś ciekawego do roboty i wiem, że się na ten pobyt w DFK cieszyły. W poprzednich latach zapraszaliśmy je w dzień na „Owocowe igraszki”. Ale takie spotkanie wieczorne, z możliwością spania poza domem, co zawsze dla dzieciaków jest atrakcją, z pewnością zwiąże je mocno z siedzibą DFK i miejsce to będzie się im dobrze kojarzyć. Nie tylko tym rodzicom, którzy do naszego koła należą. Będzie też okazja do wspólnego posiłku, a przed pójściem spać (pewnie dopiero koło północy) zaprosimy wszystkich do wspólnej modlitwy.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 

 

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama