Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 18:02
Reklama

Pani Ania ze Strzelec Opolskich i historia jej miłości do Brunona Schulza

Anna Woytanowich przyjechała kilka lat temu do Strzelec Opolskich. Wcześniej mieszkała na Ukrainie, gdzie pracowała jako nauczycielka języka rosyjskiego i literatury obcej. Jest wielką miłośniczką Brunona Schulza - wybitnego pisarza, malarza, rysownika i grafika. Artysta urodził się 12 lipca 1892 roku w Drohobyczu, a zmarł 19 listopada 1942. Jest autorem m.in. „Sklepów cynamonowych”, zbioru opowiadań o rodzinie kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka.
Pani Ania ze Strzelec Opolskich i historia jej miłości do Brunona Schulza
Anna Woytanowich
Autor: archiwum prywatne

- W 2012 roku kierownik oświaty powiatu dał mi zadanie, które polegało na napisaniu autorskiego programu merytorycznego o twórczości Brunona Schulza. Od tego czasu przez siedem lat wraz z uczniami prowadziłam badania nad jego życiem i dziełami - opowiada pani Anna. 

- Naszym zdaniem Schulz jest artystą modernizmu nie tylko na Ukrainie czy w Polsce, ale również na całym świecie. Jego twórczość jest unikatowa, ponieważ pisana przez niego proza jest syntezą charakterystycznych cech wielu modernistycznych i awangardowych ugrupowań - ekspresjonizmu, impresjonizmu, magicznego realizmu i surrealizmu oraz „potoku świadomości”. Ponadto jest ona głęboko realistyczna. Nie trzeba więc szukać historycznych ksiąg, wystarczy poznać Schulza, żeby zrozumieć, jaki był Drohobycz i jego mieszkańcy w tamtym czasie - dodaje.

Młodzież szkolna pod opieką pani Anny aktywnie uczestniczyła w Festiwalach Schulzowskich w Drohobyczu, a także innych projektach kulturalnych związanych z kulturą polską, w tym Schulza.

- Analizowaliśmy opowiadania Schulza, wspomnienia o nim. Odwiedziliśmy też miejsca związane z jego życiem. Na Ukrainie naszym celem było wprowadzenie twórczości artysty do szkolnego programu, dlatego bardzo się staraliśmy. Występowaliśmy przed nauczycielami, drukowaliśmy materiały na stronach ukraińskiego dziennika dla nauczycieli literatury obcej, a także pracowaliśmy w Małej Akademii Nauk. W liceum urządziliśmy pokój w całości poświęcony Schulzowi - opowiada pani Anna.

Jak dodaje, prezydent Ukrainy wydał przepis o obowiązkowych uroczystościach, które związane są z obchodzoną w tym roku 120. rocznicą urodzin Schulza i 70. rocznicą jego śmierci. Też w związku z tym jesienią 2021 roku polski senat ogłosił rok 2022 rokiem Brunona Schulza.

- Odkryliśmy Schulza dla siebie i dajemy go wszystkim. Chciałabym przekazać nasze osiągnięcia dzieciom ze Strzelec Opolskich. Na razie nie udało mi się tego osiągnąć, ale może jesienią uda się coś zorganizować. Jestem przekonana, że każdy kto uważa siebie za patriotę, powinien chociaż jeden raz spróbować zagłębić się w ten zaczarowany świat Schulza. Mam nadzieję, że jego twórczość, znana i podziwiana na całym świecie, zostanie należycie zbadana również w Strzelcach - dodaje pani Anna.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Pani Anna, uczennice i Stanisław Ożóg - artysta z Rzeszowa, autor ilustracji prozy Schulza


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 31°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtTreść komentarza: A 5 milionów M3 drewna codziennie płynie do Chin gdzie tu logika gospodarka rabunkowa i tyleData dodania komentarza: 17.08.2022, 16:46Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Wycięto część lasu między autobaną, Kolonią Jaryszowską i Jaryszowem - ul.Leśna!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:49Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: KrisTreść komentarza: a Fundusz Leśny ma służyć Ziobrze i Solidarnej Polsce (Woś)!Data dodania komentarza: 17.08.2022, 15:45Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie są ekolodzy i zieloni jak ich nie opłaca to siedzą cicho skandal. Ocieplanie klimatu emisja dwutlenku to jest temat a las to nie ważnyData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:11Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"Autor komentarza: DzmTreść komentarza: No firma spyta to w czepku rodzona zaczęła od remontu stawu który po roku czasu się rozpadać zaczął a teraz to połowa strzelec jest w jego rękach i większość przetarguw on wygrywa terazData dodania komentarza: 17.08.2022, 13:00Źródło komentarza: Skwer w centrum Strzelec Opolskich zmieni oblicze. Toaleta ma mieć zielony dachAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Pamiętajmy o tym, że drzewa pochodzą z lasu. Ludzie chcą mieć panele, drewniane deski, meble - pani Agnieszko, ludzie krzyczą, że chcą mieć las, a nie panele, proszę nie przeinaczać, co z tego, że zrzucicie odpowiedzialność na ministra, który zatwierdzi plan, wszyscy dobrze wiedzą, że minister potrzebuje na 500+, węgiel+ i chrust+, podpisze wszystko, żeby kasę odstać, a o las niech się troszczą następni...Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:09Źródło komentarza: Pod Strzelcami Opolskimi znikają lasy. "Nie idzie to w dobrym kierunku"
Reklama