Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 21:38
Reklama

Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykuje

Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, autor cięć lekcji niemieckiego jako języka mniejszości, został „opiekunem” PiS w województwie opolskim. - Może chodzi o to, żeby pan minister jednak bliżej poznał tych, których dyskryminuje? - komentuje Rafał Bartek, przewodniczący VdG.
Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykuje
Przemysław Czarnek "opiekunem" PiS w woj. opolskim. Mniejszość niemiecka krytykuje ten wybór
Autor: MEiN

Przemysław Czarnek "opiekunem" PiS w woj. opolskim z powodu mniejszości niemieckiej

Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości, nie ukrywa w wypowiedziach dla mediów, że powodem nominowania Przemysława Czarnka na "opiekuna" PiS w woj. opolskim jest właśnie obecność mniejszości niemieckiej w naszym regionie.

Nowej roli Przemysławowi Czarnkowi pogratulowała poseł Violetta Porowska, dotychczasowa pełnomocniczka partii na woj. opolskie. Dodajmy, że w ramach ostatnich przetasowań w strukturach PiS odpowiada ona za struktury PiS w okręgu senackim obejmującym powiaty strzelecki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, głubczycki i oleski. Wojewoda Sławomir Kłosowski odpowiada za Opole i powiat opolski, zaś poseł Katarzyna Czochara za okręg senacki składający się z powiatów brzeskiego, kluczborskiego, namysłowskiego, nyskiego i prudnickiego.

Rafał Bartek: Chodzi o poznanie tych, których dyskryminuje?

Liderzy mniejszości niemieckiej odnoszą się do nominacji Przemysława Czarnka krytycznie.

- Nie mam pojęcia co to znaczy być „opiekunem Województwa Opolskiego struktur PiS” ale skoro Przewodnicząca struktur PiS cieszy się z tego, ze dostała opiekuna i to na dodatek z Lublina to chyba coś znaczyć musi! Znamienne tez ze Pani Poseł się cieszy z faktu ze opiekunem został ktoś kto odbiera dzieciom z mniejszości niemieckiej szanse na dobrą edukacje językową i wprowadził ich bezpośrednia dyskryminacje… No cóż, a może chodzi o to, żeby pan Minister jednak bliżej poznał tych, których dyskryminuje? - napisał na Facebooku Rafał Bartek, przewodniczący VdG, komentując gratulacje Violetty Porowskiej dla nowego "opiekuna" PiS w woj. opolskim.

- Sam wybór wojewódzkich opiekunów, którzy – jak wynika z wpisu pani Violetty Porowskiej – będą ważniejsi od liderów regionalnych PiS oburza mnie jako obywatela – dodaje Rafał Bartek. – To świadczy o braku demokracji w strukturach partii rządzącej. Zwłaszcza, że o takich opiekunach jej statut z pewnością milczy.

Ryszard Galla: To nie jest przypadek

Poseł MN na Sejm RP, Ryszard Galla, jest od miesięcy w kontakcie z ministrem edukacji. Przyznaje, że mimo wielu wysiłków ani trochę nie udało się skutków ministerialnego rozporządzenia i generalnie dyskryminacji uczniów ze środowiska MN (zmniejszenie dotacji o koło 40 mln zł i liczby lekcji z trzech tygodniowo do jednej) złagodzić.

- Mam złe doświadczenia. Jeśli ktoś, kto jest ministrem konstytucyjnym i odpowiada za dobre wykształcenie obywateli Polski, tak się zachowuje, to czego możemy się spodziewać? Kiedy już w grudniu toczyliśmy spory o subwencję, pan minister deklarował wolę współpracy. Dziś odnoszę wrażenie, że chodzi o to, by króliczka gonić, a nie złowić. By o sprawie było głośno, ale by jej nie załatwić. Ileś razy próbowałem doprowadzić do spotkania ze stroną niemiecką. Wszystkie były odsuwane lub odwoływane. Minister chce byśmy tkwili w klinczu - uważa.

- To nie jest przypadek, że opiekunem PiS w regionie został właśnie minister edukacji, z którym od miesięcy toczymy spór o nauczanie języka mniejszości – dodaje Ryszard Galla. – Zresztą już jako wojewoda lubelski miał udział w nieporozumieniach z mniejszością ukraińską o historię i o miejsca upamiętnień. To jest historia trudna, każdy wie. Jego wybór nie jest dla nas optymistyczny w perspektywie kampanii wyborczej.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wyborca 30.07.2022 23:21
Do wyborcy ty *****

wyborca 30.07.2022 22:35
***** ***

edek 30.06.2022 23:18
Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?

xenva 30.06.2022 07:00
po co on tu?

PL 29.06.2022 21:58
pytam po raz setny .. w jaki sposób prześladowana jest mniejszość niemiecka opolszczyzna\polska

Edi 29.06.2022 21:31
Czekam na wizytę... :) Trzeba godnie go powitać!

Kris 29.06.2022 15:55
Po 77 latach mamy znowu Gauleitera 😀

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Czy wypada wygłaszać polityczne przemowy z ambony?Data dodania komentarza: 09.08.2022, 21:34Źródło komentarza: Czy po cmentarzu wypada jeździć rowerem? "To nie droga eksterytorialna"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Nosz kurka co za cyrk, godny kaczystanu. Będą szukać "nowej lokalizacji", giganci intelektu, gdzie kto ma zaparkować swoje pudło jak do roboty przyjedzie, to wie od razu i bez żadnego szukania, teraz pewnie jeszcze komisję do tego powołają. Przetarg rozpiszcie, kuźwa majtki z dooopy zleciały i się nie zorientowali. Co tam nie było gościa, co dostał auto na stan, żeby go pilnował? No i ten komentarz SO: "mamy nadzieję, że auto będzie przetransportowane w bezpieczniejsze miejsce". Ja mam nadzieję, odpowiedzialny za to auto zapłaci za nie ze swojej kieszeni, a gdzie je zaparkuje, to mnie g... obchodzi.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 21:31Źródło komentarza: Przy kręgielni Oaza stoi wrak. Okazuje się, że to własność gminy Zawadzkie!Autor komentarza: JoTreść komentarza: A Jemielnica dalej głosuje na PiS...Data dodania komentarza: 09.08.2022, 08:30Źródło komentarza: Droższy odbiór śmieci w kolejnej gminie. Mieszkańcy mogą spodziewać się podwyżkiAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: jestem mieszkańcem gminy Zawadzkie i pierwsze słyszęo takiej ankiecieData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:38Źródło komentarza: Co z przyszłością gminy Zawadzkie? Wkrótce mija termin zgłaszania uwagAutor komentarza: SwojTreść komentarza: Wspolczuje ci.Data dodania komentarza: 07.08.2022, 11:04Źródło komentarza: Biedronka w Strzelcach Opolskich otwarta w niedziele? Są sprzeczne informacjeAutor komentarza: PLTreść komentarza: eee JAKIEGO PAŃSTWA ? tego z tektury czy tego teoretycznego ?Data dodania komentarza: 05.08.2022, 22:26Źródło komentarza: Biedronka w Strzelcach Opolskich otwarta w niedziele? Są sprzeczne informacje
Reklama