Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 07:41
Reklama

W gminie Strzelce Opolskie brak chętnych na dyrektorów! Jakie są powody?

Gmina Strzelce Opolskie ogłosiła osiem konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych. Tylko w dwóch przypadkach udało się je rozstrzygnąć. Na pięć konkursów nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie!
W gminie Strzelce Opolskie brak chętnych na dyrektorów! Jakie są powody?
- My i tak jako gmina, w porównaniu do innych ościennych samorządów, mamy dość dobre dodatki funkcyjne i motywacyjne - mówi Marzenna Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek w Strzelcach Opolskich.
Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

W kilku placówkach oświatowych na terenie gminy Strzelce Opolskie zakończyły się kadencje dyrektorów lub okresy powierzenia im obowiązków. W związku z tym burmistrz ogłosił konkursy na te stanowiska, łącznie przeprowadzono ich osiem.

W dwóch szkołach podstawowych w Strzelcach Opolskich - numer 4 i 7 zgłosiło się po jednej osobie. To kolejno Aneta Czarny i Bożena Samól, które już do tej pory pełniły funkcje dyrektorskie w szkołach.

- Jeśli chodzi o szkołę podstawową w Szymiszowie, to mieliśmy dwóch kandydatów, ale ze względów formalnych konkurs został nierozstrzygnięty - mówi Marzenna Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek w Strzelcach Opolskich.

W pozostałych pięciu placówkach nikt nie złożył dokumentów. Mowa o Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach oraz czterech miejskich przedszkolach - nr 5, nr 8, nr 9 i nr 10.

Z czego może wynikać brak chętnych osób do objęcia dyrektorskich stanowisk?

- Po pierwsze z tego, że mamy spore grono nauczycieli już w wieku przedemerytalnym, co oznacza problemy z kadrą nauczycielską i dyrektorską na najbliższe lata. Niewiele osób młodych przychodzi do zawodu, obserwujemy to już od kilku lat - mówi Marzenna Staroszczyk.

Choć sprawa pieniędzy zawsze wywołuje dyskusję, też jest ważna, szczególnie, że na dyrektorze spoczywa ogromna odpowiedzialność.

- My i tak jako gmina, w porównaniu do innych ościennych samorządów, mamy dość dobre dodatki funkcyjne i motywacyjne. Te pierwsze zależą od liczby oddziałów w danej placówce, liczby dzieci czy budynków, którymi zarządza dyrektor - mówi Marzenna Staroszczyk. - Z kolei jeśli chodzi o dodatek motywacyjny to przyznajemy go dwa razy do roku, a jego wysokość jest uzależniona m.in. od tego, jak dyrektor efektywnie wypełnia zadania i obowiązki związane z powierzonym mu stanowiskiem - dodaje.

Nie sposób tutaj również nie poruszyć sprawy stabilności oświaty w naszym kraju, a właściwie jej braku. Wielokrotnie opisywaliśmy na naszych łamach bolączki gmin i nauczycieli związane z szeregiem zmian np. sześciolatki do szkoły, sześciolatki do przedszkola, zlikwidowano gimnazja, wróciły ośmioklasowe podstawówki. Wymieniać można by długo.

- Jeżeli do tego dołożymy pandemię, która przewróciła dotychczasowy model nauczania do góry nogami czy nagłe pojawienie się w szkołach dużej liczby dzieci uchodźców z Ukrainy i ciągły niedobór subwencji oświatowej, którą państwo przeznacza na oświatę, to bycie dyrektorem staje się nie lada wyzwaniem. Prowadzimy rozmowy w placówkach z nauczycielami i mamy nadzieję, że znajdą się pasjonaci, którzy mimo wszystko mają pomysły, są zmotywowani i chcą zrobić następny krok w swojej karierze zawodowej. Do końca czerwca, czyli dopóki nauczyciele są w szkołach, chcemy sprawę zakończyć - dodaje dyrektor GZOJ.

Czy rozmowy przyniosą dobre wieści? Do sprawy wrócimy.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Paweł Steis 25.06.2022 21:08
Tak się kończy socjalizm… państwo chce dobrze, wprowadza socjalizm… i wszystko się pieprzy… szkoły nie funkcjonują… szpitale nie funkcjonują… Kiedyś jak był 100% kapitalizm przed wojnami, to wszyskie prywatne szkoły super działały…Wtedy w szkole uczyli sami mężczyźni, bo z pensji nauczyciela można było wyżywić niepracująca żonę i 5 dzieci. Gdy w wprowadzono państwowe szkoły, w myśl socjalistycznych idei, to nagle nauczyciele zaczęli słabo zarabiać, i z zawodu odpłynęli mężczyźni, a pojawiły się nauczycielki. Lecz szkoły dalej są państwowe, daje staczamy się po równi pochyłej socjalizmu (czy wie stoi czy się leży, 500+ dodrukowanego pieniądza się należy!). Za chwile znikną i kobiety z zawodu. Ciekawe kto je zastąpi? Na budowie można zatrudnić Nepalczyka, albo kogoś z Mołdawii, ale w szkole nie! Najlepiej by było rozwiązać szkoły państwowe!

Izabela Breguła 25.06.2022 17:34
Do Pana Burmistrza Tadeusza Goca to ja akurat nic nie mam- od Zawsze mnie wspierał i także cała Komisja Oświaty, Kultury i Sportu. @ratuszowiec.....ciąg dalszy Pana komentarza nie wymaga mojego komentarza- więc przemilczę. Z grzeczności... . :)

ratuszowiec 25.06.2022 16:52
Być podwładnym Goca, Kampy i Staroszczykowej, przestańcie - mają rację, że nie chcą.

Nina12 25.06.2022 20:39
Zgadzam się absolutnie

Stanislaw 25.06.2022 21:52
Niedługo wybory, pora na SPORE ZMIANY

wyborca 26.06.2022 21:59
CZAS NA ZNIANY. Władza interesuje się tylko sobą i tym jak nie stracić stołków, jak nie odpaść od biurek do których się dorwała. Arogancja i hipokryzja osiągnęła już poziom niewyobrażalny.

Izabela Breguła 25.06.2022 16:51
Po blisko 35 latach pracy w zawodzie na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej...z dwoma stopniami specjalizacji zawodowej...z tytułem Honorowego Profesora Oświaty nadanego przez Ministra Edukacji...nagrodami i wyróżnieniami resortowymi...osiągnięciami w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej...z przeszło 70 publikacjami naukowymi...doczekałam się w tej gminie propozycji pracy od września jako wychowawca świetlicy szkolnej. Może Pan Burmistrz o tym nawet nie wie. Gdy osiągnę prawo do wcześniejszej emerytury czym prędzej ucieknę z gminy Strzelce Opolskie, bo jestem żywym przykładem jak w tej gminie traktuje się osoby z pasją i twórczym podejściem do zawodu. W artykule mowa o dodatku motywacyjnym..w roku 2019/200 przez pół roku nie był mi przyznany..później zasłużyłam na 100 zł brutto. Strzelec Opolski kiedyś nadał tytuł okładkowy "Profesor Oświaty w podstawówce". Zapraszam za rok do nowej odsłony tematu...np. Profesor Oświaty w np. Biedronce lub Lidlu albo w FM Logistic. Brak kandydatów na dyrektorów to nie problem. Będzie gorzej gdy nie będzie komu uczyć w strzeleckich szkołach...pozdrawiam serdecznie czytających i komentujących.

strzelczanin 25.06.2022 16:09
Co to za miód, z jednej strony wizytatorzy, kurator z Czarnkiem na czele i jego pomysłami. Z drugiej strony Burmistrz i dyrektor GZOI_u szukajacy oszczędności na każdym kroku, najlepiej jakby nauczyciele pracowali za darmo. Z następnej roszczeniowi rodzice i nauczyciele pracujący dla idei bo za te zarobki to na ten ryż do miski im nie starczy. Cóż taki dyrektor może, tylko zbiera z każdej strony, a jak doczeka emerytury, o ile doczeka to zdrowie zszargane.

Hanek Z. 24.06.2022 23:22
Słyszałem w sklepie, że ludzie mówili, że bezmajś Norbert Kostoń nawiał emerytowane 65-letnie nauczycieli do powrotu przez tablice - czy to prawda ?

mieszkaniec 24.06.2022 07:41
A może to nie problem systemu tylko PRACODAWCY!!!

Obywatel 25.06.2022 13:18
Trudno się z tym nie zgodzić.

Hahahae 23.06.2022 15:36
@Euzebiusz dlaczego porównujesz dyrektora szkoły do dyrektora przedsiębiorstwa, a nauczyciela w szkole do "zwykłego robotnika" w przedsiębiorstwie? Dlaczego nie porównasz nauczyciela w szkole do handlowca, księgowej, kadrowej z firmy? Nauczyciel wykonuje pracę wymagającą określonego wykształcenia i kompetencji, nie należy jej zatem porównywać do najniższego możliwego stanowiska w danej firmie.

Hahahae 23.06.2022 15:32
Szkoła/przedszkole - jedyne miejsca pracy, gdzie nikt nie chce być dyrektorem. Ciekawe, że na stanowiska dyrektorskie w urzędach albo w firmach są chętni i ludzie wręcz walczą o taką pracę. A tu, zero chętnych.

Krystian O. 23.06.2022 13:37
ad euzebiusz 1. To że dyrektor zarabia 20 razy więcej od ''robola '' to kliniczny przykład polskiej patologii 2. To że płace nauczycieli są na nisko żenującym poziomie to przykład polskiej patologii 3. To że nauczyciele nie chcą dyrektorować można domniemywać ,że przełożonymi dyrektorów są .. urzędnicy miejscy którzy nie mają zielonego pojęcia ingerują w niezawisłość decyzji dyrektora co jest przykładem polskiej patologii. Reasumując ..patologia pogania patologie .

Euzebiusz 23.06.2022 07:39
Po co być dyrektorem szkoły i się męczyć, jak zwykły nauczyciel zarabia tyle ile dyrektor? Jeżeli do dostaje się tyle samo na obu stanowiskach, to lepiej robić mniej męcząca pracę! W prywatnych firmach dyrektor zarabia 20 razy tyle, ile zwykły robotnik, dlatego wszyscy się biją o pozycje dyrektorskie w prywatnym biznesie. Tak samo jest w spółkach skarbu państwa! Dyrektor ma 20 razy więcej, dlatego wszycy PiS dwoją się i troją, by partia wysłała ich na posadę do spółek skarbu państwa. Ale wróćmy do nauczycieli: Teraz narzekacie na brak dyrektorów szkół. Za chwile w ogóle nie będzie nauczycieli! Nauczyciel słabi zarabiają, a państwo nie podobniej im zarobków na poziomie inflacji. To oznacza, że realnie nauczyciel jest coraz biedniejszy. W prywatnym biznesie zapłaty rosną w tępie inflacji. Już powoli sie nie opłaca iść na 5 letnie studia i użerać sie z dziećmi przed tablica, jak większe pieniądze można zarobić na kasie w Biedronce, czy jako pracownik infolini, albo sekretarka w firmie . Do tego nie trzeba dla studiów. Za chwile będzie ze szkołami tak jak z NFZ. Na SORze w Polsce ludzie umierają. A w polskiej szkole będzie siedlisko patologii.