Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 16:53
Reklama

Piotrówka hucznie świętuje 190. urodziny. Upamiętniono twórcę wsi

Piotrówka w gminie Jemielnica obchodzi 190. urodziny. Rozpoczęły się w sobotę, 18 czerwca, a w niedzielę, 19 czerwca, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej założycielowi wsi Piotrowi Sikorze.
Piotrówka hucznie świętuje 190. urodziny. Upamiętniono twórcę wsi
Z okazji jubileuszu mieszkanki upiekły torty, a dzieci i młodzież przygotowały występy

190 lat wsi Piotrówka

Obchody 190-lecia Piotrówki zorganizowano na placu przy budynku Stowarzyszenia Odnowy Wsi. W sobotę na dzieci czekały gry, zabawy, animacje z wielkimi bańkami mydlanymi oraz wytwornicą śniegu. Chętni mogli bliżej poznać alpaki - przyjazne ssaki z rodziny wielbłądowatych. Wystąpiły mażoretki Magnolia z Kotulina, a wieczorem do tańca przygrywał zespół Skeleton.

W niedzielę o 14.00 została na placu Odnowy Wsi uroczyście odsłonięta tablica dedykowana Piotrowi Sikorze - założycielowi Piotrówki. Warto przypomnieć, że był to czeski protestancki pastor, który mieszkał w Grodźcu i ubolewał, że okolica jest przeludniona, a ludzie żyją w ubóstwie. Szukał dla nich miejsca na założenie nowej kolonii. 

- W 1832 roku przyprowadził z Grodźca do jemielnickiego lasu 60 kolonistów z rodzinami, dając początek naszej wsi – opowiada Barbara Styś, sołtyska wsi i prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Piotrówka. – W dowód wdzięczności za okazane dobro nazwali oni nową osadę od jego imienia. Tablicę ufundowało Stowarzyszenie Odnowy Wsi. Wyryto na niej po polsku, czesku i niemiecku słowa przesłania dla kolejnych pokoleń: „Niech bojaźń Boża, miłość do ojczyzny i braterska miłość pozostaną kierunkowskazami dla parafii w kolejnych latach”.

- Piotrówka była miejscowością „wędrującą” - zwrócił uwagę na historię wsi starosta strzelecki Józef Swaczyna. - Gdy ludzie, którzy zostali tu sprowadzeni przez ks. Sikorę, zagospodarowali się, wtedy przyszła II wojna światowa i następne pokolenie musiało stąd uchodzić gdzie indziej. Z drugiej strony, mieszkańcy wschodnich terenów Rzeczpospolitej też zostali pozbawieni swojej małej ojczyzny, musieli uciekać. Znaleźli nowe miejsce tu, w Piotrówce - przypomniał.

Obchody 190-lecia wioski uświetniły dzieci ze szkoły podstawowej, które odtańczyły poloneza oraz zaśpiewały piosenki. Podzielono też tort urodzinowy. 

- To swojskie wypieki. W sumie jest 5 tortów, które upiekły mieszkanki Piotrówki – mówi Patrycja Gola, wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi. – Poczęstujemy nimi wszystkich gości.

Pierwszy kawałek tortu trafił do proboszcza ks. Alojzego Piechoty, który pobłogosławił tablicę Piotra Sikory, a wcześniej odprawił mszę św. w intencji mieszkańców i przyjaciół Piotrówki. Na zakończenie niedzielnego popołudnia zaplanowano występ Karoliny Treli "Tak się bawi Górny Śląsk".

Z okazji jubileuszu uczniowie szkoły podstawowej przygotowali wystawę "Piotrówka wczoraj i dziś", na której zaprezentowano zdjęcia z dawnej Piotrówki oraz inne archiwalne materiały zebrane wśród mieszkańców. Można ją oglądać w budynku Odnowy Wsi przy ul. Kościuszki 105.

Organizatorami obchodów 190-lecia Piotrówki są sołtys i Stowarzyszenie Odnowy Wsi Piotrówka.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LolekTreść komentarza: Po raz kolejny bohaterzy się wykazali. Medale im dać. Pewnie sami podpalają żeby głośno o nich było. Kotów na drzewie brak to teraz ścierniska się palą.Data dodania komentarza: 04.07.2022, 23:14Źródło komentarza: Pożar w Szymiszowie. Paliło się ściernisko. Na miejscu 8 zastępów strażyAutor komentarza: DriverTreść komentarza: remont ma potrwać do LISTOPADA .. a czy kiedykolwiek przez strzelce moża było przejechać .. NORMALNIE?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: HrabiaTreść komentarza: Czy to znaczy że w Strzelcach będziesz można normalnie przejechać przez miasto ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 20:06Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: Bua ha ha. Kierowcy mają odetchnąć, ponieważ remont przeniesie się na drugą nitkę. Oj PISmaki.Data dodania komentarza: 04.07.2022, 18:47Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: DriverTreść komentarza: czy to znaczy że przejazd przez bramki w Sieroniowicach również będzie otwarty od 8 lipca ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 16:31Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: DriverTreść komentarza: poważnie ? ..a ..to.. niespodziankaData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:18Źródło komentarza: Zator na autostradzie A4 pod Strzelcami Opolskimi. Rośnie korek w stronę Katowic
ReklamaStahlbau
Reklama