Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:25
ReklamaFilplast
ReklamaGodyla-wielkanoc 2024

50 lat diecezji opolskiej. Jest nowa książka, a w niej unikatowe zdjęcia

W Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu ukazał się tom „Kościół na pięknej śląskiej ziemi. 50 lat diecezji opolskiej (1972 – 2022)”. Nie brakuje w nim unikatowych materiałów i fotografii.
50 lat diecezji opolskiej. Jest nowa książka, a w niej unikatowe zdjęcia
Bp Franciszek Jop dziękuje papieżowi Pawłowi VI za ustanowienie diecezji opolskiej

Autor: Diecezja opolska

Tom składa się z dwóch części. Pierwsza – Zanim powstała diecezja opolska – omawia dzieje Kościoła opolskiego w latach 1945 – 1972. Druga – 50 lat istnienia diecezji opolskiej – przybliża jej dzieje od bulli papieża Pawła VI z 28 czerwca 1972 erygującą diecezję aż do czasów najnowszych. Ważnym składnikiem nowe publikacji są – bardzo często unikatowe – zdjęcia przybliżające ważne postaci i wydarzenia z życia diecezji (kilkanaście z nich za zgodą autora publikujemy). Autorami albumu są śp. ks. prof. Helmut Sobeczko oraz ks. prof. Konrad Glombik z Wydziału Teologicznego UO.

- Tę książkę przygotowywał w ubiegłym roku ks. prof. Sobeczko – mówi ks. prof. Konrad Glombik. – Ja go odwodziłem od tego, bo jego siły już słabły. Kiedy przyszła jego nagła śmierć (17 października 2021 – przyp. red.), zostałem przez ks. biskupa poproszony, abym to dzieło dokończył. Zgodziłem się, bo choć nie jestem historykiem, przygotowuję prace dotyczące mojej parafii rodzinnej. Tekst jest wspólnym dziełem, doborem fotografii – pochodzących z archiwum ks. profesora Sobeczki, z archiwum kurialnego i od innych osób już ja się zajmowałem. Dzięki nim książka jest także albumem.

- Podział tekstu na dwie części jest pomysłem ks. Sobeczki – dodaje ks. profesor. – Pokazujemy, jak powstawały zręby diecezji opolskiej z jej instytucjami, której istnienie w 1972 zostało formalnie potwierdzone i twórczo rozwijane. Czytelnik znajdzie tu także sylwetki ważnych dla Kościoła opolskiego postaci z biskupami na czele. Przybliżamy ważne wydarzenia i prezentujemy charakterystyczne dla diecezji opolskiej formy duszpasterstwa. W okresie powojennym szczególnie ważna była integracja wiernych – Ślązaków, którzy na Śląsku Opolskim pozostali, i przybyszów, zwłaszcza z Kresów wschodnich. Przedstawiamy też najważniejsze rysy posługi abpa Alfonsa Nossola i bpa Andrzeja Czai.

 - Tytuł opracowania „Kościół na pięknej śląskiej ziemi” nawiązuje do sformułowania często używanego przez abp. Alfonsa Nossola, wyrażającego w ten sposób przywiązanie do Ludu Bożego, któremu posługiwał w diecezji opolskiej – napisał w słowie wstępnym biskup opolski Andrzej Czaja. – Niniejsza publikacja, podobnie jak obchodzone w 2022 roku uroczystości jubileuszowe, którym przewodzi hasło „Bliżej Boga – Człowieka, są okazją do wdzięczności i ukazania wydarzeń, jakie miały miejsce w diecezji opolskiej na przestrzeni minionego półwiecza. Jednocześnie zaprezentowane dziedzictwo zaprasza do spojrzenia z nadzieją w przyszłość…”.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Ks. Bolesław Kominek, administrator apostolski Śląska Opolskiego

Rok 1951. Prymas Stefan Wyszyński w diecezji opolskiej

Bp Franciszek Jop w czasie posługi

Przed konsekracją katedralnych dzwonów

Obchody Millenium Chrztu Polski w Opolu

Ingres bpa Franciszka Jopa do katedry opolskiej, lipiec 1972

Pochówek bpa Jopa w krypcie katedry

Ingres bpa Alfonsa Nossola do katedry w Opolu

Jan Paweł II i bp Antoni Adamiuk na Górze św. Anny

Msza św. Pojednania w Krzyżowej

Abp Alfons Nossol z papieżem Benedyktem XVI (w głębi kard. Walter Kasper)

Bp Paweł Stobrawa z Benedyktem XVI

Bp Rudolf Pierskała w czasie posługi

Konsekracja biskupa Andrzeja Czai


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 39 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy S Autor komentarza: Mickiewicz AdamTreść komentarza: Jak będzie, jak będzie.. Tak nie ma.. Wszystko od kilku lat jest na opak robione. Temu Panu juz podziekujemy.Data dodania komentarza: 18.02.2024, 23:05Źródło komentarza: To pole minowe, a nie droga! Tak opisują ul. Mickiewicza mieszkańcy Zawadzkiego
ReklamaMeltmann-święta
Reklama