Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 21:51
Reklama

50 lat diecezji opolskiej. Jest nowa książka, a w niej unikatowe zdjęcia

W Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu ukazał się tom „Kościół na pięknej śląskiej ziemi. 50 lat diecezji opolskiej (1972 – 2022)”. Nie brakuje w nim unikatowych materiałów i fotografii.
50 lat diecezji opolskiej. Jest nowa książka, a w niej unikatowe zdjęcia
Bp Franciszek Jop dziękuje papieżowi Pawłowi VI za ustanowienie diecezji opolskiej
Autor: Diecezja opolska

Tom składa się z dwóch części. Pierwsza – Zanim powstała diecezja opolska – omawia dzieje Kościoła opolskiego w latach 1945 – 1972. Druga – 50 lat istnienia diecezji opolskiej – przybliża jej dzieje od bulli papieża Pawła VI z 28 czerwca 1972 erygującą diecezję aż do czasów najnowszych. Ważnym składnikiem nowe publikacji są – bardzo często unikatowe – zdjęcia przybliżające ważne postaci i wydarzenia z życia diecezji (kilkanaście z nich za zgodą autora publikujemy). Autorami albumu są śp. ks. prof. Helmut Sobeczko oraz ks. prof. Konrad Glombik z Wydziału Teologicznego UO.

- Tę książkę przygotowywał w ubiegłym roku ks. prof. Sobeczko – mówi ks. prof. Konrad Glombik. – Ja go odwodziłem od tego, bo jego siły już słabły. Kiedy przyszła jego nagła śmierć (17 października 2021 – przyp. red.), zostałem przez ks. biskupa poproszony, abym to dzieło dokończył. Zgodziłem się, bo choć nie jestem historykiem, przygotowuję prace dotyczące mojej parafii rodzinnej. Tekst jest wspólnym dziełem, doborem fotografii – pochodzących z archiwum ks. profesora Sobeczki, z archiwum kurialnego i od innych osób już ja się zajmowałem. Dzięki nim książka jest także albumem.

- Podział tekstu na dwie części jest pomysłem ks. Sobeczki – dodaje ks. profesor. – Pokazujemy, jak powstawały zręby diecezji opolskiej z jej instytucjami, której istnienie w 1972 zostało formalnie potwierdzone i twórczo rozwijane. Czytelnik znajdzie tu także sylwetki ważnych dla Kościoła opolskiego postaci z biskupami na czele. Przybliżamy ważne wydarzenia i prezentujemy charakterystyczne dla diecezji opolskiej formy duszpasterstwa. W okresie powojennym szczególnie ważna była integracja wiernych – Ślązaków, którzy na Śląsku Opolskim pozostali, i przybyszów, zwłaszcza z Kresów wschodnich. Przedstawiamy też najważniejsze rysy posługi abpa Alfonsa Nossola i bpa Andrzeja Czai.

 - Tytuł opracowania „Kościół na pięknej śląskiej ziemi” nawiązuje do sformułowania często używanego przez abp. Alfonsa Nossola, wyrażającego w ten sposób przywiązanie do Ludu Bożego, któremu posługiwał w diecezji opolskiej – napisał w słowie wstępnym biskup opolski Andrzej Czaja. – Niniejsza publikacja, podobnie jak obchodzone w 2022 roku uroczystości jubileuszowe, którym przewodzi hasło „Bliżej Boga – Człowieka, są okazją do wdzięczności i ukazania wydarzeń, jakie miały miejsce w diecezji opolskiej na przestrzeni minionego półwiecza. Jednocześnie zaprezentowane dziedzictwo zaprasza do spojrzenia z nadzieją w przyszłość…”.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Ks. Bolesław Kominek, administrator apostolski Śląska Opolskiego

Rok 1951. Prymas Stefan Wyszyński w diecezji opolskiej

Bp Franciszek Jop w czasie posługi

Przed konsekracją katedralnych dzwonów

Obchody Millenium Chrztu Polski w Opolu

Ingres bpa Franciszka Jopa do katedry opolskiej, lipiec 1972

Pochówek bpa Jopa w krypcie katedry

Ingres bpa Alfonsa Nossola do katedry w Opolu

Jan Paweł II i bp Antoni Adamiuk na Górze św. Anny

Msza św. Pojednania w Krzyżowej

Abp Alfons Nossol z papieżem Benedyktem XVI (w głębi kard. Walter Kasper)

Bp Paweł Stobrawa z Benedyktem XVI

Bp Rudolf Pierskała w czasie posługi

Konsekracja biskupa Andrzeja Czai


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: pewnie nie ostatni,zapewne za niedługi czas będą rozkopywać żeby położyć jakieś kable.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 15:14Źródło komentarza: Dziury na tej ulicy w Zawadzkiem są gigantyczne. Wiemy, kiedy to się zmieniAutor komentarza: ZiśkaTreść komentarza: Sytuacja była znana już w kwietniu. Zapobiegliwi gospodarze sobie poradzili. Teraz to trochę za późno na szukanie wegla. Zarząd olał temat, a teraz zwala na sytuację... Pani Prezes jak zwykle popisała się kompetencją... za co się nie biorą to sp****olą. Ale tak... podwyższać opłaty szybko potrafią😂Data dodania komentarza: 06.10.2022, 14:23Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: zawadczaninTreść komentarza: Co za pytanie jak sobie poradzi. Podniesie opłaty i kupi droższy węgiel. Tak ja zawsze robi, podnosi opłaty do maksimum ustawowego.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 13:34Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: XyzTreść komentarza: I bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Pirat drogowy na strzeleckim odcinku A4. Kierowca ukarany 24 punktami karnymiAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Cieszmy się że (jeszcze) coś naprawiają.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 08:28Źródło komentarza: Starostwo w Strzelcach Opolskich remontuje drogi, a kierowcy jeżdżą po dziurachAutor komentarza: Mieszkaniec ZawadzkiegoTreść komentarza: Bede swinia i napisze, dobrze ze kierowca skakanka go nie wpuscil. Moze kierowca peugota cos przemysliData dodania komentarza: 05.10.2022, 23:49Źródło komentarza: Zawadzkie. Jechał na "czołówkę" z policjantem. Omal nie doszło do tragedii
Reklamaautopromocja
ReklamaActum październik
ReklamaOpolskie Covid
Reklama