Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 07:25
Reklama

Najbrzydsze zwierzę na świecie w zoo w Opolu. Golec zaskakuje na wiele sposobów

Golec to zwierzę naprawdę osobliwe. Jest ślepe i prawie całkiem głuche. Sporą część życia spędza pod ziemią, drążąc tunele za pomocą pokaźnych zębów. Nie jest to najpiękniejsza istota. A jednak fascynuje, ze względu na szereg wyjątkowych cech. Dziewięć osobników można teraz oglądać w zoo w Opolu.
Najbrzydsze zwierzę na świecie w zoo w Opolu. Golec zaskakuje na wiele sposobów
Golec w zoo w Opolu - można go zobaczyć w budynku żyrafiarni.
Autor: Zoo Opole

Golec w zoo w Opolu. Tunele drąży zębami

Golec piaskowy w naturze występuje głównie na pustyniach Afryki, na terenie w Etiopii, Kenii czy Somalii. Potrafi dożyć nawet 30 lat – to rekord długowieczności wśród gryzoni.

- Golce tunele drążą przy pomocy zębów: bardzo dużych siekaczy. Są ślepe i niemal całkowicie głuche – mówi Miłosz Bogdanowicz, rzecznik opolskiego zoo.

Golec jest też - jak sama nazwa wskazuje - praktycznie goły. To zwierzę pozbawione sierści. Ma tylko wibrysy na pyszczku.

Pomimo tych cech, golce są niezwykle ciekawymi zwierzętami. Choćby ze względu na fakt, że żyją w zorganizowanych społecznościach, w których każdy członek pełni określoną funkcję.

- Jeden kopie tunele, inny zdobywa pokarm, a jeszcze inny odpowiada ze obronę terytorium czy zapładnianie dominującej samicy. Ta ostatnia po ciąży trwającej około 70 dni rodzi od 1 do blisko 30 młodych. Czyni to nawet cztery razy w roku – opisuje Miłosz Bogdanowicz.

Golec w zoo w Opolu. Rak ich się nie ima!

Tym, co czyni golce piaskowe naprawdę fascynującymi jest fakt, że to zwierzęta wysoce odporne na wszelkie nowotwory. 

- Dlaczego tak jest? To wciąż jest badane przez naukowców. Podobnie jak brak u golców objawów menopauzy czy zmniejszenia sprawności mózgu wraz ze starzeniem się – wskazuje rzecznik opolskiego zoo.

W zoo w Opolu jest teraz dziewięć golców piaskowych Do opolskiego ogrodu zoologicznego przyjechały z Drezna. Można je zobaczyć w budynku żyrafiarni.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Golec w zoo w Opolu
Golec w zoo w Opolu

fot. Zoo Opole

Golec w zoo w Opolu
Golec w zoo w Opolu

fot. Zoo Opole

Golec w zoo w Opolu
Golec w zoo w Opolu

fot. Zoo Opole

Golec w zoo w Opolu
Golec w zoo w Opolu

fot. Zoo Opole

Golec w zoo w Opolu
Golec w zoo w Opolu

fot. Zoo Opole

Golec w zoo w Opolu
Golec w zoo w Opolu

fot. Zoo Opole


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama