Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 06:52
Reklama

Gaz z Rosji nie będzie potrzebny w Kolonowskiem. Sprawdźcie, dlaczego!

W ramach drugiej edycji Polskiego Ładu gmina Kolonowskie pozyskała dofinansowanie w wysokości 2 850 000 zł na zadanie pod nazwą „Uniezależnienie źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej od dostaw oleju opałowego i gazu ziemnego z Rosji”.
Gaz z Rosji nie będzie potrzebny w Kolonowskiem. Sprawdźcie, dlaczego!
Autor: pexels.com

Druga edycja Polskiego Ładu w gminie Kolonowskie 

- Inne samorządy dostały nieco więcej, ale i tak się cieszę z tego względu, że ta inwestycja powinna spowodować znaczne obniżenie kosztów bieżących w naszej gminie - mówi burmistrz Norbert Koston. - Ten projekt jest bardzo rozbudowany np. tam gdzie nie ma jeszcze instalacji fotowoltaicznej, możemy ją zamontować. Pojawią się też pompy ciepła. Zadanie łącznie obejmuje 11 obiektów, wśród których są szkoły, urząd gminy, centra aktywności wiejskiej, kluby sportowe i OSP, czyli wszystkie nasze obiekty, które użytkujemy - wymienia.

Patrząc na to, co dzieje się na rynku, jest to inwestycja na czasie. Już trwają intensywne prace związane z opracowaniem specyfikacji zamówienia, a gmina jak najszybciej będzie starała się przystąpić do realizacji zadania.

- Mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie i od nowego okresu grzewczego nie będziemy musieli kupować drogiego oleju i gazu. Tu zyskaliśmy, ale niestety Polski Ład zmniejsza dochody w naszym budżecie. Przypomnę też, że mamy bardzo duży wzrost wydatków. Koszt zakupu gazu w obiektach wzrósł z 80 zł za MWh w 2021 roku do 202,84 zł za MWh w 2022 roku, czyli o 153%. Jeśli chodzi o koszt energii elektrycznej na oświetleniu ulicznym w zeszłym roku płaciliśmy 254 zł netto za MWh, a w 2022 469 zł (wzrost o 84%). Co do energii elektrycznej, to na obiektach odnotowaliśmy wzrost o 87%, z 278 zł netto za MWh na 521 zł. Mam nadzieję, że nasz bilans energetyczny będzie się mniej więcej pokrywał, czyli będziemy produkować tyle energii, ile zużywamy - mówi burmistrz.

Uniezależnienie się od dostaw oleju i gazu to jedno z czterech zadań zgłoszonych przez samorząd do drugiego naboru. Przypomnijmy, że starano się również o środki na poprawę jakości dróg gminnych wraz z budową oświetlenia, przebudowę i rozbudowę PSP Staniszcze Wielkie - Kolonowskie 3 oraz na odnowę nawierzchni na boisku szkolnym w Kolonowskiem.

W pierwszej edycji gmina Kolonowskie pozyskała pieniądze na dwa zadania, z czego jedno również ma związek z energią. To montaż paneli fotowoltaicznych na pięciu budynkach gminnych. Swoje oferty złożyło osiem firm, gmina jest na końcowym etapie wyłonienia wykonawcy inwestycji.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Nie jestem robotem 13.06.2022 19:26
A jeszcze w zeszlym roku szukali jeleni do podlaczenia gazu do posiadlosci.

Smok 13.06.2022 10:24
A czemu w końcu ten gaz nie będzie potrzebny? Ten zakład ze zdjęcia założy fotowaltaikę? Bo zdjęcie też jakby nie stąd...

ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama