Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 16 maja 2022 17:03
Reklama

Nie będzie wielkiego strajku kolejarzy z Polregio. Ale to nie koniec sporu

Na poniedziałek 16 maja planowany był strajk generalny pracowników Polregio, walczących o podwyższenie pensji. W piątek 13 maja późnym wieczorem organizacje związkowe osiągnęły jednak porozumienie z zarządem spółki. Nie oznacza to jednak zażegnania konfliktu.
Nie będzie wielkiego strajku kolejarzy z Polregio. Ale to nie koniec sporu

Nie będzie strajku pracowników Polregio

Pracownicy Polregio weszli w spór zbiorowy z władzami spółki kilka miesięcy temu. Domagają się 700 złotych podwyżki dla każdego i wyrównania od grudnia 2021 roku. Jedną z metod wywierania nacisku na kierownictwo było masowe przedkładanie przez kolejarzy zwolnień lekarskich. To skutkowało problemami z obsadą pociągów. Przez to zdarzało się, że część składów nie wyjeżdżała na tory, bo nie miał ich kto obsługiwać. Zdarzyło się tam m.in. w dniu 6 maja, kiedy odwołano część pociągów kursujących pomiędzy Opolem i Zawadzkiem.

Kolejarze na poniedziałek 16 maja zapowiadali strajk generalny. Tego dnia na tory nie wyjechałby żaden skład Polregio, co oznaczałoby problem z dojazdem do szkół i do pracy dla mnóstwa ludzi i najpewniej przełożyłoby się na paraliż komunikacyjny.

Strajku generalnego pracowników Polregio w dniu 16 maja jednak nie będzie. Firma informuje na swojej stronie internetowej, że "w późnych godzinach wieczornych 13 maja w siedzibie spółki podpisane zostało porozumienie między Związkami Zawodowymi a Zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników".

"Zgodnie z treścią porozumienia wszyscy pracownicy wynagradzani wg Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w spółce otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 r." - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono w nim, że choć strajk się nie odbędzie, to "porozumienie przewiduje, że w sytuacji, gdy Urzędy Marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC do 10 czerwca br., Strona Społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki".

"Spełnienie warunku wypłaty 400 zł podwyżki zawiesza spór zbiorowy w Polregio do 10 lutego przyszłego roku. Z kolei podwyżka wynagrodzeń w wysokości 300 zł od 1 stycznia 2023 r. będzie przedmiotem aneksów do umów PSC uzgadnianych z Urzędami Marszałkowskimi na 2023 rok. W porozumieniu zapisano, że proces ten ma zakończyć się do 10 lutego przyszłego roku" - informuje spółka.

Na 13 maja br. na sfinansowanie podwyżek w tym roku wyrazili zgodę marszałkowie wszystkich województw, poza warmińsko – mazurskim, a dwa województwa wyraziły częściową zgodę na pokrycie kosztu wzrostu wynagrodzeń pracowników Polregio.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
ReklamaHelios
ReklamaIntermarche
ReklamaProjekt -raeume
Reklama