Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 16 maja 2022 17:35
Reklama

Najbogatszy emeryt w woj. opolskim otrzymuje co miesiąc ponad 17 tys. zł

Ponad 17,1 tys. zł na rękę miesięcznie – tyle otrzymuje najbogatszy emeryt w woj. opolskim. Na przeciwnym biegunie jest osoba, której emerytura to 65 groszy miesięcznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje co zrobić, aby mieć jak najwyższą emeryturę.
Najbogatszy emeryt w woj. opolskim otrzymuje co miesiąc ponad 17 tys. zł
Najbogatszy emeryt w woj. opolskim otrzymuje co miesiąc ponad 17 tys. zł. ZUS wskazuje, jak mieć wyższą emeryturę
Autor: fot. pixabay.com

Emerytury w woj. opolskim. ZUS wskazał rekordzistów

Jak wynika z danych ZUS, najwyższa emerytura wypłacana w woj. opolskim, wynosi ponad 17,1 tys. zł miesięcznie. Warto zaznaczyć, że są to pieniądze, które emeryt otrzymuje „na rękę”, już po wcześniejszych potrąceniach. 

- Kolejny emeryt otrzymuje przelew w wysokości niemal 15,3 tys. zł, a na trzecim miejscu jest mężczyzna, którego rachunek bankowy jest co miesiąc zasilany kwotą ponad 13,6 tys. zł – wylicza Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.

Mamy też przeciwny biegun w wysokości emerytur. Najniższe świadczenie w woj. opolskim wynosi… 65 groszy!

- Otrzymuje je kobieta. Kolejne dwie najniższe emerytury są niewiele wyższe. Wynoszą 1,7 zł (mężczyzna) i 2,14 zł (kobieta) – kobieta wskazuje Sebastian Szczurek.

Jak to możliwe? Rzecznik opolskiego ZUS informuje, że różnica wynika z wartości składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

- Wysokość pensji, dłuższy staż pracy, legalne a więc oskładkowane zatrudnienie oraz moment przejścia na emeryturę. To w skrócie najistotniejsze elementy wpływające na wysokość świadczenia – mówi.

Przybywa osób z emeryturą niższą od najniższej gwarantowanej

Sebastian Szczurek zauważa, że w Polsce zwiększa się grono emerytów, którzy otrzymują emerytury niższe niż najniższa gwarantowana w danym okresie.

- W takiej sytuacji są ci, którzy nie wypracowali przepisowo wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, by podnieść im wyliczone świadczenia do progu ustawowej minimalnej emerytury. Dla mężczyzn ten czas to co najmniej 25 lat a dla kobiet minimum 20 lat – wskazuje.

- W grudniu 2021 r. w całej Polsce ZUS wypłacał 337,6 tys. emerytur tzw. nowosystemowych w wysokości niższej niż ustawowa wysokość minimalnej emerytury (od 1 marca 2021 r. do końca kwietnia 2022 r. minimalna emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto). Było to około 9,5 proc. ogółu przyznanych i wypłacanych wówczas przez ZUS emerytur. W gronie pobierających ten rodzaj świadczeń dominowały wówczas kobiety, które stanowiły aż 81,6 proc. Z każdym rokiem rośnie jednak odsetek mężczyzn, którym wyliczana jest emerytura poniżej progu minimalnej w danym okresie świadczeniowym – informuje rzecznik opolskiego ZUS.

Co ciekawe, najmniej osób pobierających emerytury poniżej poziomu minimalnej jest właśnie w woj. opolskim. Stanowią one 2,4 procent wszystkich świadczeniobiorców.

- Za to średnia wysokość takiego świadczenia w woj. opolskim była wyższa, niż średnia w kraju. Oscylowała na poziomie 834 zł brutto, podczas gdy w Polsce było to nieco ponad 826 złote – wylicza Sebastian Szczurek. 

Wyższa emerytura – jak ją uzyskać?

Rzecznik opolskiego ZUS przypomina, że prawo do emerytury na tzw. nowych zasadach zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia.

- Wniosek o emeryturę można złożyć już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Co decyduje o wysokości świadczenia? Recepta na zadowalającą emeryturę nie jest skomplikowana – przekonuje.

- Im wyższa jest nasza pensja, im dłużej pracujemy i składkujemy, a odwlekamy moment przejścia na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Nasz kapitał na koncie w ZUS rośnie, a to co gromadzimy jest cyklicznie waloryzowane więc rośnie też podstawa do wyliczenia naszego świadczenia – opisuje.

- Ponadto każdy miesiąc pracy po osiągnieciu powszechnego wieku emerytalnego sprawia, że zmniejsza się statystyczne średnie dalsze trwanie życia wnioskodawcy, więc podstawa obliczenia emerytury jest dzielona na mniejszą liczbę miesięcy. W praktyce, każdy miesiąc opóźnienia z decyzją o złożeniu wniosku o wypłatę emerytury powoduje, że realnie będzie ona wyższa – mówi Sebastian Szczurek.

Zaznacza, że przed złożeniem wniosku o emeryturę warto skorzystać z wiedzy doradcy emerytalnego, dostępnego w każdej placówce ZUS. - Doradca wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości emerytury i pokaże o ile będzie wyższa, jeśli będziesz dalej pracować – mówi.

- Co ważne, 20 kwietnia br. kalkulator emerytalny został zaktualizowany m.in. o nowe założenia makroekonomiczne i nową tablicę średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn, która obowiązuje do 31 marca 2023 r. Symulacja świadczeń w kalkulatorze przed 20 kwietnia była inna niż teraz. Dlatego przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru miesiąca przejścia na emeryturę warto skorzystać z wizyty u doradcy. Po usługi konsultanta emerytalnego można sięgnąć nie wychodząc z domu, w ramach wideokonferencji czyli e-wizyty – zachęca rzecznik opolskiego ZUS.

Wyższa emerytura – kiedy złożyć wniosek?

- Jeśli zdecydujesz się zakończyć aktywność zawodową i planujesz przejść na emeryturę, to warto rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca tego miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymasz za ten miesiąc pensję i całą emeryturę. Jeśli natomiast rozwiążesz umowę ostatniego dnia miesiąca i złożysz wniosek o emeryturę ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę – mówi Sebastian Szczurek.

Zaznacza, że data złożenia wniosku o emeryturę ma znaczenie dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie, tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego.

- Najlepiej wniosek złożyć po dacie urodzenia, wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze czyli korzystniejsze - podkreśla. - Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto pamiętać, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ kwartał a nawet miesiąc, w którym składamy wniosek – dodaje.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
ReklamaHelios
ReklamaIntermarche
ReklamaProjekt -raeume
Reklama