Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 16 maja 2022 17:39
Reklama

500 plus dla Ukraińców. ZUS: Uchodźcy mają informować o wyjeździe z Polski

- Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie 500 plus lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a planują wyjazd z Polski, powinni powiadomić o tym ZUS – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
500 plus dla Ukraińców. ZUS: Uchodźcy mają informować o wyjeździe z Polski
500 plus dla Ukraińców. ZUS: Uchodźcy mają informować o wyjeździe z Polski
Autor: fot. pixabay.com

500 plus dla Ukraińców. Kiedy trzeba zgłosić wyjazd z Polski?

Uciekinierzy z Ukrainy napadniętej przez Rosjan mają prawo wnioskować o świadczenie 500 plus oraz o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak wynika z danych opolskiego ZUS, do końca kwietnia uchodźcy z Ukrainy złożyli 10,7 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na blisko 16,5 tys. dzieci. Pierwsze pieniądze z tego tytułu mają być wypłacone obywatelom Ukrainy w połowie maja. Wpłynęło też 170 wniosków o RKO.

- Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na więcej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w Polsce. To z kolei oznacza utratę prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego tak istotne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS – mówi Sebastian Szczurek.

Rzecznik opolskiego ZUS wskazuje, że uchodźcy z Ukrainy o wyjeździe mogą poinformować elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, składając pismo na formularzu o symbolu POG.

500 plus dla Ukraińców. ZUS może sprawdzić, czy ktoś wyjechał

Sebastian Szczurek podkreśla, że ZUS ma narzędzia, które umożliwiają sprawdzenie, czy dana osoba opuściła Polskę.

- Zakład ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS będzie mógł korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną - wylicza. 

- W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców - informuje.

500 plus dla Ukraińców. Zgłoszenie wyjazdu nie tylko na Ukrainę

Sebastian Szczurek przypomina, że uchodźcy z Ukrainy powinni poinformować ZUS o wyjeździe nie tylko wtedy, gdy wracają do swojej ojczyzny, ale też wtedy, gdy wybierają się do którego z krajów unijnych.

- W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków – mówi rzecznik opolskiego ZUS. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
ReklamaHelios
ReklamaIntermarche
ReklamaProjekt -raeume
Reklama