Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 15:24
Reklama PKW

Będzie łatwiej o dwujęzyczne tablice nazw miejscowości? To postuluje MN

„Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego” - taki jest tytuł dwujęzycznej publikacji przygotowanej i wydanej przez VdG, a prezentującej stanowisko mniejszości niemieckiej w Polsce nt. realizacji Europejskiej Karty języków regionalnych i mniejszościowych. Autorzy dokumentu proponują m.in. redukcję progu umożliwiającego wnioskowanie o tablice dwujęzyczne do 5 procent mieszkańców z mniejszości.
Będzie łatwiej o dwujęzyczne tablice nazw miejscowości? To postuluje MN
Autorzy dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego” proponują m.in. redukcję progu umożliwiającego wnioskowanie o tablice dwujęzyczne do 5 proc. mieszkańców miejscowości.

Autor: JG

MN: Język niemiecki językiem zagrożonym

11 maja zaprezentowano dokument po raz pierwszy publicznie. Zawiera on uwagi i postulaty organizacji Niemców w Polsce dotyczące realizacji Karty przez stronę polską: w zakresie m. in. działań kulturalnych, życia gospodarczego i społecznego, oświaty i mediów. W konferencji uczestniczyli i zabierali głos lider VdG Bernard Gaida, oraz przewodniczący TSKN Śląska Opolskiego Rafał Bartek i TSKN Województwa Śląskiego Martin Lippa. Jako pierwszy w Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Opolu wystąpił zdalnie  – w roli eksperta - prof. Tomasz Wicherkiewicz, kierownik Zakładu Polityki Językowej i Badań nad Mniejszościami w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Wicherkiewicz przypomniał, iż Karta w Europie obowiązuje od 30 lat. Polska przyjęła ją w 2003 roku, zaś ratyfikowała w 2009, już po uchwaleniu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Do chwili obecnej ratyfikowała ją połowa państw europejskich (jako ostatnia Portugalia). Podkreślił, że celem dokumentu nie jest ochrona mniejszości, ale ochrona zagrożonych języków, którymi owe mniejszości mówią. 

- Takim zagrożonym językiem niemiecki na terenie województw opolskiego, śląskiego czy warmińsko-mazurskiego z pewnością jest i – skoro przez dwa pokolenia w czasach PRL-u był on zakazany w przestrzeni publicznej, dziś wymaga aktywnych działań na rzecz jego ratowania i upowszechniania. I to nie tylko w oświacie, ale także w administracji, życiu gospodarczym i społecznym oraz w kulturze - mówili uczestnicy konferencji.

Bernard Gaida, prezentując dokument, cytował stanowisko VdG odnoszące się do konkretnych zapisów Karty.

- Związek Niemieckich Stowarzyszeń uważa, że system oświaty dla MN powinien być diametralnie zmieniony – cytował – w ramach tego systemu powinny być utworzone szkoły bądź oddziały z niemieckim językiem nauczania w gminach, gdzie występuje mniejszość niemiecka, a przynajmniej szkoły dwujęzyczne z udziałem języka niemieckiego nie mniejszym niż 50 procent oraz z rekrutacją bez warunków wstępnych (deklaracji rodziców).

Tablice dwujęzyczne - postulat obniżenia progu

Dokument VdG postuluje także m.in. zmianę warunków związanych z używaniem podwójnych nazw topograficznych (tablic dwujęzycznych). Proponuje on redukcję progu umożliwiającego wnioskowanie o tablice dwujęzyczne do 5 procent mieszkańców z mniejszości. Obecnie w Polsce jest to 20 proc. Zdaniem autorów, w duchu Karty podwójne nazwy topograficzne powinny objąć także nazwy ulic, rzek, gór itd., gdyż bez ich przywrócenia, świadomość historycznych nazw zaniknie.

- Podpisując i ratyfikując Kartę, Polska uznała język niemiecki za własne dziedzictwo kulturowe – przypomniał Bernard Gaida, a skoro tak, należy go chronić i troszczyć się o jego przyszłość.

Rafał Bartek omówił szczególną sytuację szkolnictwa mniejszościowego po redukcji subwencji i zmniejszeniu liczby zajęć niemieckiego jako języka mniejszości z trzech godzin do jednej.

- Niektórzy dopiero po decyzjach podjętych 4 lutego uświadomili sobie, co tracimy – mówił Rafał Bartek. – A przecież przed tą datą sytuacja, gdy chodzi o ratowanie języka mniejszości, czyli niemieckiego było bardzo trudne, a w dalszej przeszłości wręcz niemożliwe. Dziś sytuacja też jest bardzo trudna. Choćby dlatego, że nie ma już w naszych rodzinach ołmów i ołpów z tej generacji, która mogłaby przekazać język przynajmniej w zaciszu domowym. Cała dyskusja o zachowaniu i kultywowaniu języka mniejszości ujawniła słabość systemu edukacji w Polsce. Rodzice, którym zależy, by ich dzieci dobrze poznały język (nie tylko niemiecki) są zmuszone posyłać je na korepetycje, do szkół językowych itp.

Lider TSKN zwrócił też uwagę na ścisły związek między znajomością języka niemieckiego w regionie, a jego rozwojem gospodarczym i poziomem atrakcyjności dla inwestorów.  

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”

Prezentacja dokumentu „Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego”


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Już nie mieli kogo zaprosić, starszych panów śpiewających: Na czekoladę poczułem chęć była namiętna bardzo nieletnia. Pani Beata pisze gwiazdy dla mnie to jest ohydne, to ma znamiona pedofilii. Straszne!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 20:13Źródło komentarza: Gwiazdy na Dni Ziemi Strzeleckiej - Lady Pank i T.Love J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem
Reklama