Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 16 maja 2022 16:45
Reklama

Koniec trzynastej emerytury 2022. Ile wypłacono opolskim seniorom?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę trzynastej emerytury 2022. Opolscy seniorzy otrzymali z tego tytułu ponad 346 mln zł. Wysokość świadczenia wyniosła 1338,44 zł brutto.
Koniec trzynastej emerytury 2022. Ile wypłacono opolskim seniorom?
Koniec trzynastej emerytury 2022. Ile wypłacono opolskim seniorom?
Autor: fot. pixabay.com

Trzynasta emerytura 2022. W woj. opolskim otrzymało ją blisko 260 tys. osób

Trzynasta emerytura 2022 była wypłacana seniorom w kwietniu. W woj. opolskim pieniądze otrzymało ponad 258 tys. emerytów i rencistów.

- Na konta bankowe oraz przekazami pocztowymi przekazaliśmy w kwietniu ponad 346 milionów złotych – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.

- Prawie 60 tysięcy beneficjentów to osoby z międzynarodową karierą zawodową, które na świadczenie zapracowały nie tylko w Polsce, ale też za granicą, głównie w Niemczech. Do tych klientów w ramach trzynastej emerytury 2022 trafiło w sumie ponad 80 milionów złotych – wskazuje.   

Trzynasta emerytura 2022. Ile brutto, ile netto?

Sebastian Szczurek przypomina, że dodatkowe roczne należności ZUS wypłacił z urzędu, bez wniosków i bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

- W tym roku wysokość trzynastej emerytury 2022 to 1338,44 zł brutto, co stanowi równowartość minimalnej emerytury, obowiązującej do kwietnia 2023 roku. Ministerstwo Finansów jednorazowo zaniechało poboru podatku od świadczenia, co oznacza, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata - mówi. 

Rzecznik opolskiego ZUS wskazuje, że z trzynastej emerytury 2022 została pobrana składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. – Stąd tegoroczna „trzynastka” to „na czysto” 1217,98 zł - mówi.

Trzynasta emerytura 2022. W Polsce wydano na nią ponad 11 mld zł

Na trzynastą emeryturę 2022 w Polsce wydano łącznie 11,3 miliarda złotych. Świadczenie trafiło do ponad 8,5 miliona seniorów. 

- Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych – wylicza Sebastian Szczurek. 

Trzynasta emerytura 2022 jest też zabezpieczona przed potrąceniami administracyjnymi oraz komorniczymi.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
ReklamaHelios
ReklamaIntermarche
ReklamaProjekt -raeume
Reklama