Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 19:19
Reklama

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej. "Posłowie powinni pomagać, a szkodzą"

Ponad 200 osób uczestniczyło w proteście przeciw rządowym cięciom na nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości. Na pl. Wolności w Opolu byli samorządowcy MN – radni sejmiku, starostowie, burmistrzowie i wójtowie gmin.
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej. "Posłowie powinni pomagać, a szkodzą"
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej. Na pl. Wolności w Opolu było około 200 osób.
Autor: KOG

Na protest do Opola przyjechał autokar członków i sympatyków mniejszości , nauczycieli, rodziców i pracowników Urzędu Gminy z Walec.

- Oczekujemy odmiany – mówi Agata Makiola, nauczycielka niemieckiego w PSP w Walcach i w Brożcu. – Jakieś zwrotu w tej sprawie. Na dyskryminację i to tak jawną i oficjalną mniejszości niemieckiej w Polsce, w kraju demokratycznym nie możemy sobie pozwolić. To jest krzywda uczniów, którym zajęcia z niemieckiego oraz z historii i kultury mniejszości  zredukowano o dwie trzecie ale i krzywda nauczycieli. Bardzo to przykre.

- Mimo, że wiele osób było jeszcze w pracy, w gminie Ozimek też udało się zebrać cały autokar uczestników - mówi Klaus Leschik, z koła DFK w Szczedrzyku. – Czujemy potrzebę, żeby zaprotestować. Bo idzie o język niemiecki. Ten język to jest dla nas wartość. Bardzo nas to boli, że opolscy posłowie, którzy mają nam pomagać, nam szkodzą. Uważam, że przynoszą regionowi wstyd. 

Zanim głos zabrała Małgorzata Besz-Janicka, liderka opolskiego KOD-u i organizatorka protestu, chwilą ciszy wyrażono solidarność ze społeczeństwem Ukrainy, które zostało dotknięte agresją Rosji.

- Poseł tej ziemi, Janusz Kowalski, zadziałał przeciwko swoim współmieszkańcom – mówiła Małgorzata Besz-Janicka. – Protestujemy przeciwko haniebnemu rozporządzeniu odbierającemu społeczności mniejszości niemieckiej prawo do nauczania języka niemieckiego. Członkowie mniejszości to są lojalni obywatele państwa polskiego, współmieszkańcy naszego regionu. Oni mają takie same prawa jak wszyscy inni. Od lat żyjemy w harmonii. Oni tu mieszkają od pokoleń. Wspólnie z nimi i z przybyszami z Kresów i innych stron tworzymy koloryt Opolszczyzny, jej kulturę i gospodarkę. Jej pomyślność. Nie potrzebujemy, żeby ktoś nas dzielił na obywateli lepszej i gorszej kategorii, żeby ktoś nam coś odbierał, żeby wprowadzał, chaos, niepokój i zamieszanie do naszych gmin.

- Nie spotykamy się nie tylko ze względu na cięcia budżetowe – podkreślił Rafał Bartek, lider TSKN na Śląsku Opolskim. – Przede wszystkim ze względu na wprowadzenie przepisów, które dyskryminują i stygmatyzują dzieci z mniejszości niemieckiej. To jest kluczowe, że zabiera się dzieciom dostęp do języka i kultury niemieckiej. Dostęp, z którego w roku 1990 tak byliśmy dumni. Dziś się go ogranicza bez konsultacji z naszym środowiskiem. Zostaliśmy zignorowani i pominięci. Wiele się mówiło o decyzjach na linii Warszawa – Berlin, zapominając o tym, że ta decyzja nie dotknęła Niemców w Berlinie, ale mieszkańców regionu, obywateli Polski, a w dodatku dzieci. Spotykamy się w trosce o rozwój młodego pokolenia i o rozwój regionu. Manifestujemy pokojowo, ale mówimy głośno o krzywdzie, która dotyka ten region gospodarczo mocno związany z językiem niemieckim.

Rafał Bartek upomniał się także o los nauczycieli niemieckiego. Około 200 z nich grozi w regionie utrata pracy. – Przecież to są świetni fachowcy wykształceni i przygotowani do pracy w Polsce - zaznaczył.

- Nie damy się podzielić! Dyskryminacja! Kowalski raus! – skandowali między wystąpieniami uczestnicy protestu.

Z wyrazami poparcia dla członków mniejszości wystąpili także przedstawiciele PSL, Lewicy i Polski 2050.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG

Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Protest przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej

KOG


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mariusz 22.02.2022 23:09
Dlaczego kultura niemiecka ma być przesadnie finansowana z polskich pieniędzy ? Niemcy rozstrzeliwali członków Związku Polaków w Niemczech, rozgrabili majątek tego związku. A teraz domagają się finansowania swojej "kultury" za polskie pieniądze.

Maria 23.02.2022 13:32
Mariusz ty chyba przyjechałeś tutaj za chlebem i masz b. dużo czasu ,aby siać zamęt . Myślę ,że wróciłeś do swojego prawdziwego imienia. Myślę ,że ty po prostu już jesteś taki.. i w życiu nic konkretnie nie osiągnąłeś -domek z ogródkiem ,praca - pewnie budżet , wycieczki do sąsiednich woj . komputerek -znajomi ?-należy Ci wybaczyć.

Mariusz 23.02.2022 17:10
Jak brak argumentów to atak na osobę. Proszę napisz konkretnie, dlaczego szkoły gdzie brak mniejszości niemieckiej mają mieć gorszy budżet, a tam gdzie jest mniejszość niemiecka szkoły mają dostać więcej pieniędzy z polskiego budżetu? W Niemczech polskie dzieci nie mogą uczyć się języka polskiego jako języka ojczystego. W Polsce nadal pozostaje jedna godzina tygodniowo niemieckiego.

PIStolet 23.02.2022 17:40
napisze dosadniej ..dlaczego dzieci które nie chcą się uczyć ..niszowego jęz jakim stał się jęz niemiecki .. maja obowiązek uczyc się tego jęz ? a dlaczego nie walczymy aby np. ukraińców których jest wielokrotnie więcej aniżeli '' niemców'' uczyć jeż polskiego tylko skupiamy sie na .. dinozaurach ? tych paru niemieckich zapaleńców którzy chcą się uczyć jeż swoich protoplastów to niech sobie zakupia lekcje prywatne lub niech naukę jeż niemieckiego obok gry w ping ponga czy szkubanie pierza finansuje ..przebogata mniejszość niemiecka tak jak to robi mniejszość kaszubska , romska czy łemkowie

Mariusz 24.02.2022 19:25
Popieram, pieniądze z dodatkowych lekcji niemieckiego należy przeznaczyć na pomoc Ukraińcom. Niemcy znowu przyczynili się do wybuchu wojny finansując gazociągi i dając zarobić Rosji na gazie.

czytelnik 25.02.2022 09:38
A my komu dajemy zarobić na ropie, gazie, węglu?? Nie Rosji?? Też przyczyniamy się do wojny finansowej?

PIStolet 25.02.2022 21:25
nagryzmolono 100 postów a ja nadal zapytuję po raz kolejny ..proszę wskazać na czy polega ..dyskryminacja mniejszości niemieckiej ?

Maria 25.02.2022 09:52
Ja bym dołączył nauczanie muzyki . Nie tylko Niemcy .Polska też.

Mariusz 25.02.2022 20:06
Zgadzam się, wszystkie zwrotki Roty, każdy powinien umieć śpiewać.

Jan S. 25.02.2022 10:55
Raczej nie udzielam się na forach ,ale zaintrygował mnie wpis Mariusza, dot.wojny finansowej. Sięgnąłem do wywiadu z prof.Zyberowiczem, dotyczącym wymiany handlowej ,okazuje się ,że bilans handlowy Polski z Rosją to ponad 3 mld euro na korzyść Rosji.Bilans Niemiec z Rosją to 2,178 mld euro na korzyść Rosji ! Pytanie kto w większym stopniu finansuje Putina? Oczywiści wiem ,że to absurdalne stwierdzenie, bo trudno mieć pretensje za wymianę handlową. Dla mnie ,pracodawcy RP najważniejszym faktem z tego wywiadu ,to to że bilans handlowy Niemiec z Polską jest dwukrotnie większy niż Niemiec z Rosją- ja współpracuję z Niemcami ,dzięki temu utrzymuję kilkunastu pracowników( w tym tych ze znajomością j.niemieckiego), którzy płacą podatki( podobnie jak ja) z których, mogą korzystać wszyscy.I to jest najważniejsze.

PIStolet 25.02.2022 21:29
czy ktoś zabrania komukolwiek nauki jęz niemieckiego? uświadomcie mnie , na czym polegają prześladowania mniejszości niemieckiej .. NI PANIMAJU

Swoj 25.02.2022 15:01
A ty pierdzis i masz swoj gaz

toja 25.02.2022 08:52
PIS i wszystko jasne ,tobie t...y człeku nawet nie ma czego tłumaczyć! Ty nie masz pojęcia o ustawie! Porównujesz mniejszości etniczne do narodowych...zapomniałeś o "mniejszości śląskiej"? Jeżeli cokolwiek chce coś napisać, należy znać podstawy prawne, inaczej wychodzi się na głupka- co udało ci się wspaniale!

PIStolet 25.02.2022 21:31
walczysz zaciekle o język niemiecki , a może by tak skupić sie na jęz polskim ? przeczytaj raz jeszcze swoje wypociny i przetłumacz z ..waszego na ..nasze

toja 23.02.2022 21:21
G...o prawda! W Niemczech wiele landów( bo to w ich gestii)wspierają i finansują nauczanie j. polskiego jako języka ojczystego-zresztą nie tylko j. polskiego ,ale i innych języków jako ojczyste. Ale skąd zakompleksiony człowiek z Kolonowskiego może o tym wiedzieć ,jak spoza swojej "nory" nosa nie wyściubił...

Mariusz 24.02.2022 19:15
RP podpisała traktaty z RFN a nie z landami, więc twoja wiedza niestety jest warta tego od czego zaczyna się Twój wpis.

toja 25.02.2022 08:43
Twój wpis jest podwójnie g...o wart. Sam cwelu piszesz ,że RP podpisała traktat! Ponadto obowiązuje ustawa o mniejszościach narodowych- ustawa a nie rozporządzenie. Czego nie rozumiesz?

Taki Tam 25.02.2022 14:58
Mariuszu- Niemcy to kraj federalny= Republika Federalna Niemiec. Takie rzeczy jak oswiata to sprawa landow a nie calego panstwa. To landy sa odpowiedzialne za program nauczania, matury, terminy wakacji. I to one finansuja szkoly (nie wiem jak jest z uniwersytetami) a nie rzad federalny. Jesli Polska chce sie pozbyc problemu z dofinansowaniem, to z "ziem od-zyskanych" zrobic samodzielne panstwa/republiki a w ten sposob zaoszczedzone pieniadze wydac na mniejszosc polska w krajach nadbaltyckich, Bialorusi czy Ukrainie. W Niemczech nie ma mniejszosci polskiej ale w Polsce jest mniejszosc niemiecka.

PIStolet 23.02.2022 17:46
a ty to niby kto jesteś że Mariusz nie przypadł ci do gustu ? jakimi możesz poszczycić sie dokonaniami ? jak na razie możesz pochwalić sie ..paszkwilami pisanymi na nto.

Taki Tam 23.02.2022 15:44
Bo takie sa umowy/traktaty.

Mariusz 23.02.2022 16:29
"...Bo takie sa umowy/traktaty...." A teraz będą ustawy.