Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 17:39
Reklama

W Strzeleckim Ośrodku Kultury realizowano dwa filmowe projekty

W Strzeleckim Ośrodku Kultury przez kilkanaście miesięcy realizowane były dwa filmowe projekty. We wrześniu 2020 roku wystartował projekt "Strzelce - klatka po klatce" w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Równać szanse".
W Strzeleckim Ośrodku Kultury realizowano dwa filmowe projekty
W projekcie "Strzelce-klatka po klatce" uczestniczyło 17 osób w wieku 13-19 lat
Autor: fot. archiwum SOK

- Kiedy go zaczynaliśmy mogliśmy się spotykać w ośrodku kultury, ale później ze względu na pandemię wszystko znowu zostało zamknięte i musieliśmy pracować zdalnie. Na początku wydawało się to być dosyć szalone, bo pracowaliśmy m.in. nad spektaklem. Nie było to tak efektowne i efektywne jakbyśmy pracowali normalnie, ale przynajmniej udało nam się wypracować pewne rzeczy - mówi prowadzący zajęcia Tomasz Stochniał.

We wrześniu odbyła się premiera spektaklu, a młodzież uczestnicząca projekcie wzięła również udział w dwóch wyjazdach - do Łodzi i do zamku Książ.

- Nastolatkowie nakręcili też film, w którym opowiadają o Strzelcach Opolskich, powstała również strzelecka gra memory, którą uczestnicy projektu przekazali do świetlic wiejskich. Dodatkowo świetlice otrzymały również karmniki i budki lęgowe - mówi Aneta Labisz ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury.

Drugim projektem realizowanym przez SOK była "Filmowa iluminacja", na którą placówka pozyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Projekt był skierowany do młodzieży, dorosłych, osób z dysfunkcjami oraz przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 10 w Strzelcach Opolskich. Maluszki miały zajęcia w przedszkolu, prowadziła nagrodzona na festiwalach twórczyni filmów i teledysków z Bydgoszczy. Odbył się także wyjazd edukacyjny do Stowarzyszenia Opolskie Lamy. Tam dzieci wzięły udział w warsztatach filmowych, zorganizowany został także dla nich konkurs bajek animowanych. Efektem ich pracy jest film animacyjny, który można zobaczyć na facebooku i stronie internetowej SOK - u - opowiada Aneta Labisz.

W projekcie uczestniczyli również dorośli, seniorzy i młodzież. Starsza grupa pojechała na dwa dni do Łodzi, tam obyły się m.in. warsztaty w Wytwórni Filmów Oświatowych, zwiedzano też miasto i Muzeum Kinematografii.

- Regularnie spotykaliśmy się w Strzeleckim Ośrodku Kultury i pokazywaliśmy, jak od początku powstaje film, co robi scenarzysta, reżyser, operator. Grupa dowiedziała się również, czym jest kadrowanie, osie, pracowaliśmy zarówno aktorsko, jak i filmowo - mówi Tomasz Stochniał. -

Dodatkowo zorganizowaliśmy zajęcia z profesjonalnym operatorem filmowym, który pokazywał jak pracuje się na fachowym sprzęcie, ale jak również nagrać dobry film komórką. Na zajęciach dużo rozmawialiśmy na temat filmów dokumentalnych, analizowaliśmy je, bo finalnie naszym celem było nakręcenie takiego filmu. Uczestnicy zadecydowali, że głównym bohaterem będzie Józef Izydorczyk - dodaje.

Jednocześnie odbywały się zajęcia z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich.

- Od pewnego czasu mamy zajęcia teatralne, teraz uczyliśmy się pracy z kamerą. Pracowaliśmy również warsztatowo i zrobiliśmy film na 11 listopada - dodaje pan Tomasz.

Wszystkie filmy, które powstały w ramach projektów można zobaczyć na fanpejdżu Strzeleckiego Ośrodka Kultury. 29 listopada w sali widowiskowej SOK odbyło się uroczyste

zakończenie projektów.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LolekTreść komentarza: Po raz kolejny bohaterzy się wykazali. Medale im dać. Pewnie sami podpalają żeby głośno o nich było. Kotów na drzewie brak to teraz ścierniska się palą.Data dodania komentarza: 04.07.2022, 23:14Źródło komentarza: Pożar w Szymiszowie. Paliło się ściernisko. Na miejscu 8 zastępów strażyAutor komentarza: DriverTreść komentarza: remont ma potrwać do LISTOPADA .. a czy kiedykolwiek przez strzelce moża było przejechać .. NORMALNIE?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: HrabiaTreść komentarza: Czy to znaczy że w Strzelcach będziesz można normalnie przejechać przez miasto ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 20:06Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: Bua ha ha. Kierowcy mają odetchnąć, ponieważ remont przeniesie się na drugą nitkę. Oj PISmaki.Data dodania komentarza: 04.07.2022, 18:47Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: DriverTreść komentarza: czy to znaczy że przejazd przez bramki w Sieroniowicach również będzie otwarty od 8 lipca ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 16:31Źródło komentarza: Kończą prace na autostradzie A4. Jest termin otwarcia węzła Strzelce OpolskieAutor komentarza: DriverTreść komentarza: poważnie ? ..a ..to.. niespodziankaData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:18Źródło komentarza: Zator na autostradzie A4 pod Strzelcami Opolskimi. Rośnie korek w stronę Katowic
ReklamaStahlbau
Reklama