Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 28 maja 2022 19:30
Reklama

W Strzeleckim Ośrodku Kultury realizowano dwa filmowe projekty

W Strzeleckim Ośrodku Kultury przez kilkanaście miesięcy realizowane były dwa filmowe projekty. We wrześniu 2020 roku wystartował projekt "Strzelce - klatka po klatce" w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Równać szanse".
W Strzeleckim Ośrodku Kultury realizowano dwa filmowe projekty
W projekcie "Strzelce-klatka po klatce" uczestniczyło 17 osób w wieku 13-19 lat
Autor: fot. archiwum SOK

- Kiedy go zaczynaliśmy mogliśmy się spotykać w ośrodku kultury, ale później ze względu na pandemię wszystko znowu zostało zamknięte i musieliśmy pracować zdalnie. Na początku wydawało się to być dosyć szalone, bo pracowaliśmy m.in. nad spektaklem. Nie było to tak efektowne i efektywne jakbyśmy pracowali normalnie, ale przynajmniej udało nam się wypracować pewne rzeczy - mówi prowadzący zajęcia Tomasz Stochniał.

We wrześniu odbyła się premiera spektaklu, a młodzież uczestnicząca projekcie wzięła również udział w dwóch wyjazdach - do Łodzi i do zamku Książ.

- Nastolatkowie nakręcili też film, w którym opowiadają o Strzelcach Opolskich, powstała również strzelecka gra memory, którą uczestnicy projektu przekazali do świetlic wiejskich. Dodatkowo świetlice otrzymały również karmniki i budki lęgowe - mówi Aneta Labisz ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury.

Drugim projektem realizowanym przez SOK była "Filmowa iluminacja", na którą placówka pozyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Projekt był skierowany do młodzieży, dorosłych, osób z dysfunkcjami oraz przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 10 w Strzelcach Opolskich. Maluszki miały zajęcia w przedszkolu, prowadziła nagrodzona na festiwalach twórczyni filmów i teledysków z Bydgoszczy. Odbył się także wyjazd edukacyjny do Stowarzyszenia Opolskie Lamy. Tam dzieci wzięły udział w warsztatach filmowych, zorganizowany został także dla nich konkurs bajek animowanych. Efektem ich pracy jest film animacyjny, który można zobaczyć na facebooku i stronie internetowej SOK - u - opowiada Aneta Labisz.

W projekcie uczestniczyli również dorośli, seniorzy i młodzież. Starsza grupa pojechała na dwa dni do Łodzi, tam obyły się m.in. warsztaty w Wytwórni Filmów Oświatowych, zwiedzano też miasto i Muzeum Kinematografii.

- Regularnie spotykaliśmy się w Strzeleckim Ośrodku Kultury i pokazywaliśmy, jak od początku powstaje film, co robi scenarzysta, reżyser, operator. Grupa dowiedziała się również, czym jest kadrowanie, osie, pracowaliśmy zarówno aktorsko, jak i filmowo - mówi Tomasz Stochniał. -

Dodatkowo zorganizowaliśmy zajęcia z profesjonalnym operatorem filmowym, który pokazywał jak pracuje się na fachowym sprzęcie, ale jak również nagrać dobry film komórką. Na zajęciach dużo rozmawialiśmy na temat filmów dokumentalnych, analizowaliśmy je, bo finalnie naszym celem było nakręcenie takiego filmu. Uczestnicy zadecydowali, że głównym bohaterem będzie Józef Izydorczyk - dodaje.

Jednocześnie odbywały się zajęcia z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich.

- Od pewnego czasu mamy zajęcia teatralne, teraz uczyliśmy się pracy z kamerą. Pracowaliśmy również warsztatowo i zrobiliśmy film na 11 listopada - dodaje pan Tomasz.

Wszystkie filmy, które powstały w ramach projektów można zobaczyć na fanpejdżu Strzeleckiego Ośrodka Kultury. 29 listopada w sali widowiskowej SOK odbyło się uroczyste

zakończenie projektów.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak
ReklamaRe-gat
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RTreść komentarza: Podziękujcie UE i jej pięknej polityce. Nic się nie ,,opłacało". Kopalnie do zamknięcia, bo węgiel be. No i teraz mamy efekty. Uzależnili się od wschodu, a pas tylko się zaciska.Data dodania komentarza: 28.05.2022, 02:06Źródło komentarza: Ceny węgla w powiecie strzeleckim oszalały! Tona kosztuje już 3 tysiące złotychAutor komentarza: HrabiaTreść komentarza: Dlaczego rząd się tym nie zajmie ? Do kłótni z wszystkimi są pierwsi ! Nie wiem, brak słów ….Data dodania komentarza: 27.05.2022, 18:40Źródło komentarza: Ceny węgla w powiecie strzeleckim oszalały! Tona kosztuje już 3 tysiące złotychAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890Data dodania komentarza: 27.05.2022, 15:28Źródło komentarza: Wypadek na autostradzie A4. Audi wjechało w tył volkswagena, a ten w skodęAutor komentarza: PLTreść komentarza: 13 + 14 + 500+ 300+ 1250+ inne = - 1 700 000 000 000 słownie MINUS BILION SIEDEMSET MILIARDÓW ZŁOTYCH ... ETO POLSZAData dodania komentarza: 27.05.2022, 15:01Źródło komentarza: 14. emerytura 2022. Sejm uchwalił "czternastkę". Ale nie dla każdego senioraAutor komentarza: Krystian O.Treść komentarza: jak co roku o tej porze , zimno i deszczowo to znak że zbliżają się dni ziemi strzeleckiejData dodania komentarza: 27.05.2022, 14:52Źródło komentarza: Dni Ziemi Strzeleckiej 2022. Co oprócz koncertów? Jest program imprezyAutor komentarza: WołodiaTreść komentarza: a jeszcze do niedawna groszkowcy tak się chełpili tanim grzaniem a tu proszę wczoraj 300zł\tona dzisiaj 3000zł\tona i kupić nie można ..ETO POLSZAData dodania komentarza: 27.05.2022, 14:50Źródło komentarza: Ceny węgla w powiecie strzeleckim oszalały! Tona kosztuje już 3 tysiące złotych
Reklamamubea
ReklamaProjekt -raeume
Reklama