Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 21:06
Reklama promienniki

Bądź dobry do szpiku kości...

Bądź dobry do szpiku kości...
Może to właśnie ty uratujesz życie Wiktorii?

Wiktoria Skrzypczyk z Kadłuba od pięciu miesięcy walczy z białaczką. W tym czasie dziewczynka spędziła niespełna 3 tygodnie w domu, resztę czasu w szpitalu...

Wiki przyjmuje obecnie 4 antybiotyki i całe tace leków wspomagających ze względu na grzybicę buzi i zapalenie płuc. Jest bardzo dzielna.

- Mimo tego co przechodzi jest dalej wygadana i radosna - mówi pani Joanna, mama Wiktorii.

Leczenie ciągle trwa, ale ostatnie wyniki nie są takie jak być powinny i zapadła decyzja, że dzielna wojowniczka będzie potrzebowała przeszczepu szpiku. W szpiku ciągle są komórki nowotworowe. Poszukiwany jest odpowiedni dawca szpiku.

Rodzice dziewczynki proszą o zarejestrowanie się jako potencjalny dawca w fundacji dawców DKMS. Dawcą może zostać osoba między 18. a 50. rokiem życia. Może wśród mieszkańców powiatu znajdzie się bliźniak genetyczny Wiktorii?

- Chętnych do zarejestrowania się w banku dawców prosimy o kontakt pod numerem telefonu 886-250-940 lub 886-049-705 - mówi pani Joanna.

Strażacy z OSP Kadłub włączyli się w pomoc i chcą zorganizować w Kadłubie zbiórkę krwi wraz z Dniem Dawcy, gdzie będą dostępne pakiety DKMS. Będzie się można dowiedzieć jak trafić do banku dawców szpiku oraz na czym polega przeszczep.

- Serce się nam raduje, kiedy widzimy ile osób chce nam pomóc. Na naszym oddziale jest czworo dzieciaczków, które będą potrzebować dawcy szpiku. Dwie Wiktorie, Emilka i Nikodem. Chciałabym też prosić, by osoby świadomie podejmowały decyzję o zarejestrowaniu się. Nikt z potrzebujących nie chce usłyszeć, że po skontaktowaniu się z potencjalnym dawcą, on odmówi pomocy - tłumaczą rodzice Wiktorii.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Wystarczy zamówić na stronie internetowej DKMS pakiet rejestracyjny, a kiedy przyjdzie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać całość.
Wyniki wprowadzane są do bazy dawców. Jeśli okaże się, że nasz bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy, wtedy zadzwonią do nas z DKMS. Kiedy dawca nadal jest chętny, wtedy w najbliższej przychodni musi oddać próbkę krwi - żeby ostatecznie potwierdzić zgodność genetycznych bliźniaków. Potem trzeba wykonać kompleksowe badania. Wszystkie formalności załatwia fundacja.
Pobranie szpiku odbywa się na dwa sposoby - w 80% przypadków to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Zabieg trwa ok. 4 godzin i nie wymaga hospitalizacji. Druga metoda polega na pobraniu szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg ten trwa godzinę i przebiega w znieczuleniu ogólnym. Dawca podlega obowiązkowej hospitalizacji od 2 do 3 dni.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklamakolagen
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?Autor komentarza: Oberschlesier.Treść komentarza: " REPARACIE" z tymi problemami prosze zapytac Rosian.Moze wyplaca odszkodowanie "BIEDNEJ POLSCE" a moze lepiei Pisowi. Sto lat sa znowu na mapie Europy(setki lat znikneli z tej mapy).Musza uwazac bo z jednej strony Federacja Rosyjska a po drugiej stronie Republika Federalna Niemiec.Ze znowu znikna z karty Europy.Ile tych pieniedzy jeszcze chca?????Data dodania komentarza: 25.09.2022, 07:45Źródło komentarza: Reparacje wojenne od Niemiec, czyli polityczna gra o wyborców. Z obu stronAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: do 8888 ... po ip zaraz dojdziemy JAKI Z CIEBIE .. GIEROJ .. jeszcze .. chwilkę ...Data dodania komentarza: 24.09.2022, 21:41Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?
Reklamaautopromocja
Reklama