Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:32
ReklamaFilplast
ReklamaGodyla-wielkanoc 2024

Opony, zmywarka i stara szafa

Opony, zmywarka i stara szafa
Krajobraz jak po bitwie na boisku w Kielczy

Tak mogłaby być zatytułowana pierwsza z cyklu baśni o Kielczy. Niestety dotyczy bardzo przykrych wydarzeń znanych też jako „bitwa pod schacharzoną wersalką”. W poniedziałek, 5 lipca, odbyła się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, druga w tym roku z trzech zaplanowanych. Na miejsce zbiórki wyznaczono boisko w Kielczy, znajdujące się przy ulicy Polnej. Rozpoczęto ją o godzinie 1000 i szybko zaczęły się problemy.

- W harmonogramie wywozu odpadów szczegółowo zostały wymienione rodzaje śmieci, które można dostarczyć podczas zbiórki - relacjonuje przedstawiciel Zaw-Kom. - Można było przywieźć wyłącznie odpady z gospodarstw domowych. Zbiórka zarezerwowana była też tylko dla mieszkańców gminy Zawadzkie.

Wypadki szybko potoczyły się jednak inaczej niż zakładali to organizatorzy. Wkrótce po otwarciu zjawiło się tylu chętnych, by pozbyć się ponadnormatywnych śmieci, że przed boiskiem zaczęła tworzyć się kolejka. Zator rósł z każdą chwilą między innymi dlatego, że każdy odbierany odpad musiał być przez firmę Remondis selekcjonowany i pakowany do osobnych kontenerów. Co gorsza - gdy już były one zapełnione, musiano kontenery wywieźć aż do Opola i mieszkańcy musieli czekać na ich powrót. No i z tymi „mieszkańcami” też bywało różnie, bo część numerów rejestracyjnych wskazywało na województwo śląskie.

- Próby legitymowania osób dostarczających odpady i uzyskania informacji o uiszczonych opłatach za śmieci kończyły się krzykami i nerwowymi reakcjami - opowiada przedstawiciel Zaw-Kom. - Jeszcze bardziej bulwersujące było to, że część odpadów ewidentnie pochodziła nie z gospodarstw domowych, a z firm. Niektórzy przywozili po kilkanaście sztuk opon czy baniaki ze zużytym olejem. Za odpady firmowe oddawane pod przykrywką osób prywatnych płacą wszyscy mieszkańcy gminy.

Zdarzały się też okazy kuriozalne - szafa ze starymi ubraniami czy meble kuchenne z pełną zabudową AGD. Gdy do Kielczy dojechał transport odpadów ze spółdzielni mieszkaniowej „Hutnik”, boisko zatkało się zupełnie. Korek sięgał do oddalonej o 700 m ulicy Opolskiej i aby dostać się na upragnione boisko, trzeba było czekać 2,5 godziny.

Sytuacja stała się bardzo nerwowa. Nastroje starał się uspokoić sołtys Kielczy Jan Czanguleit, lecz nie dało to większych efektów. Skończyło się na tym, że mieszkańcy nie czekali na formalny odbiór śmieci i po prostu wyrzucali to, co przywieźli, na boisko. Sprzątanie po całej tej zabawie trwało jeszcze kilka dni.

Stały punkt

Wbrew pozorom to nie jest artykuł o tym, jak niedobra jest gmina, Zaw-Kom, Remondis czy mieszkańcy. Ci w gruncie rzeczy zachowali się prawidłowo, nawet jeżeli się awanturowali i bez udowodnienia, że są mieszkańcami gminy, wyrzucili swoje wersalki na boisko. W końcu nie wywieźli ich do lasu.

To co wydarzyło się w Kielczy pokazuje, jak wielkim problemem jest odbiór śmieci, szczególnie tych nietypowych. Jego rozwiązaniem jest punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), który powstaje właśnie w Kielczy. W tym miejscu każdy mieszkaniec gminy będzie mógł przywieźć swoje odpady w dowolnym momencie i bez dodatkowych opłat.

- Termin zakończenia robót przewidziany jest na koniec września 2021 roku - zdaje relację z postępu robót Marek Matuszczak z wydziału rozwoju gminy. - Jego głównym elementem będzie oświetlony i monitorowany plac. Obok będą ustawione pomieszczenia magazynowe, kontenery i niezbędna infrastruktura towarzysząca włącznie z wagą samochodową i zbiornikiem przeciwpożarowym o pojemności 100 m3. Na miejscu będzie można złożyć zarówno odpady bezpieczne jak i niebezpieczne, sprzęt elektroniczny itp. Na odpady płynne (np. farby) przewidziano szczelne pojemniki wewnątrz magazynów.

Ważne jest też to, że do PSZOK-a będzie można dojechać w cywilizowany sposób. W tym momencie droga nie jest w najlepszym stanie. Szczęśliwie jest to też droga transportu rolnego, dzięki czemu udało się pozyskać środki na jej odnowienie.

- Pieniądze znalazły się dzięki życzliwości zarządu województwa, gdyż Zawadzkie nie do końca spełnia formalne kryteria do tego, by otrzymać dofinansowanie na drogę rolną - mówi burmistrz Mariusz Stachowski. - Dotacja wyniosła 140 tysięcy złotych.

Wyremontowanych będzie 900 metrów drogi szerokiej na 4 metry. Na trasie powstaną też mijanki dla szerszych pojazdów. Umowę na remont podpisano jeszcze w czerwcu, lecz realizację ustalono na jesień tego roku, by nie przeszkadzać rolnikom podczas żniw.

Pod okiem kamer

Następna i ostatnia w tym roku zbiórka odpadów ponadnormatywnych odbędzie się 8 listopada w Żędowicach. Zaw-Kom z góry prosi mieszkańców o wyrozumiałość. Zapowiada też, że tym razem cała zbiórka będzie monitorowana.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Czytelnik76 20.07.2021 10:10
Problemów takich jak te w artykule nie byłoby gdyby śmieci zostały odebrane z posesji mieszkańców (zniknąłby również problem z identyfikacją mieszkańców), niestety pod pozorem oszczędności śmieci są zbierane w taki a nie inny sposób, koniec końców pewno nie jest wcale taniej a do tego tyle nerwów... Acha i jeszcze jedna kwestia segregacja śmieci w wykonaniu Remondisu sprowadzała się do podziału na dwie frakcje - takie które można zgnieść w śmieciarce oraz te których zgnieść nie można.
Skinny 21.07.2021 12:27
Takie rozwiazania bylyby niewatpliwie wygodne dla mieszkancow ale prowadza w prostej linii do absurdow. Nastepnym punktem pretensji do organizatorow zbiorki bylby pomysly, np. dlaczego musze osobiscie znosic te gabaryty z czwartego pietra - przeciez niech je sobie pracownicy sami zniosa, itp. Kazda osoba jest osoboscie odpowiedzialna za swoje smieci. Stosownym rozwiazaniem problemu bylyby czestrze terminy zbiorek we wszystkich trzech miejscowosciach. Mieszkancy nie posiadajacy odpowiedniego pojazdu do transportu, jak rowniez ci polegajacy na pomocy sasiedzkiej lub obcej (na zlecenie) mieliby wiecej terminow do planowania oraz ewentualnej rezerwacji uslugodawcy. Gdy powstanie PSZOK problem dowozu pozostanie tak czy siak.
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 30 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy S Autor komentarza: Mickiewicz AdamTreść komentarza: Jak będzie, jak będzie.. Tak nie ma.. Wszystko od kilku lat jest na opak robione. Temu Panu juz podziekujemy.Data dodania komentarza: 18.02.2024, 23:05Źródło komentarza: To pole minowe, a nie droga! Tak opisują ul. Mickiewicza mieszkańcy Zawadzkiego
ReklamaMeltmann-święta
Reklama