W Strzelcach Opolskich są dwa cmentarze, jeden z nich to komunalny przy ul. Gogolińskiej 24. Jego zarządcą jest Gminny Zarząd Mienia Komunalnego, a obsługę prowadzi Biuro Cmentarza Komunalnego. Obecnie na cmentarzu pochowanych jest 1312 osób, a w tym roku do 21 października odbyło się 65 pogrzebów. Jak wynika z raportu o stanie gminy Strzelce za 2019 rok, w ubiegłym roku łączna kwota dochodów z opłat wyniosła nieco ponad 54 tysiące złotych. Wszystkie opłaty są regulowane zarządzeniem burmistrza Strzelec w sprawie ustalenia cennika na cmentarzu. Dla przykładu miejsce ziemne pojedyncze to koszt 300 zł, a podwójne to 600 zł (+ 8 % VAT). Jeśli chcemy zarezerwować miejsce na cmentarzu również musimy liczyć się z opłatą. Są cmentarze, na których trzeba również dokonać opłaty za postawienie pomnika np. w wysokości 10% jego wartości.
- Na cmentarzu komunalnym nie ma opłaty za postawienie pomnika, ale jest wymagana zgodnie z regulaminem zgoda na jego postawienie - wyjaśnia Bartłomiej Poźniak, kierownik biura, który wydaje takowy dokument.
Całkowita powierzchnia cmentarza to 5,2 ha, pierwsza część od bramy wejściowej to teren parkowo-spacerowy, a druga cześć to pola grzebalne. Na tak dużym obszarze jest co robić, regularnie trzeba kosić trawę, grabić liście, zimą odśnieżać alejki...
- Wszelkie prace porządkowe są wykonywane przez dwóch etatowych pracowników zatrudnionych na etacie konserwatora na cmentarzu komunalnym. W razie potrzeby korzystamy także z pomocy więźniów z ZK nr 1, jednak w tym roku ze względu na pandemię było to niemożliwe - mówi Bartłomiej Poźniak. - Na okresową pomoc w pracy (głównie przed Dniem Wszystkich Świętych) możemy także liczyć przede wszystkim ze strony Centrum Integracji Społecznej w Strzelcach Opolskich oraz spółki PUKiM - dodaje.
Kierownik biura podkreśla, że na cmentarzu każdego roku przeprowadza się inwestycje jak np. budowa nowej alejki, nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych, remonty opasek odwadniających. Przeprowadzane są też opryski chemiczne wraz z nawożeniem terenów zielonych.
Od grudnia 2019 roku na cmentarzu stoi regał na zużyte znicze. Mieszkańcy chętnie z niego korzystają i zostawiają te, które nie będą im już potrzebne. To rozwiązanie coraz częściej pojawia się w dużych miastach i ma wiele plusów. Największym z nich jest to, że nie wyrzucamy znicza do śmietnika, tylko pozwalamy na to, żeby ktoś jeszcze go wykorzystał. Często nie widać na nich żadnych śladów użytkowania, a jedyne co jest potrzebne, żeby nadal z nich korzystać to nowe wkłady.
Komentarze