Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 10:23
Reklama

To się należało

To się należało
Tablicę odsłoniła Anna Szulc, żona zmarłego

Izba Geologiczna w Kielczy we wtorek, 29 września, otrzymała imię prof. Joachima Szulca - naukowca, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańca Żędowic, który zmarł nagle zimą tego roku. Profesor Szulc pozostaje w pamięci swoich przyjaciół - geologów z UJ oraz środowiska lokalnego gminy Zawadzkie, które wiele mu zawdzięcza.

To on był inicjatorem powstania Izby Geologicznej w Kielczy, która jest jedynym tego typu obiektem w zarządzie Lasów Państwowych. Podczas jednego ze spotkań z nadleśniczym Zdzisławem Siewierą Szulc zwrócił uwagę, że nadleśnictwo ma izbę przyrodniczą, a nie ma geologicznej, a nasze tereny są bardzo ciekawe pod tym względem. Nadleśniczy znalazł odpowiedni budynek - starą stodołę przy Leśnictwie Zarzecze w Kielczy. Izba powstawała etapami w latach 2012-2013, wiele prac wykonano tu w czynie społecznym, a wszystko odbywało się pod nadzorem naukowym prof. Joachima Szulca i dra Arkadiusza Barona - miejscowego historyka.

W izbie stoją podświetlone gabloty ekspozycyjne, na ścianach zamontowano naturalnej wielkości profil glebowy oraz przekrój warstw geologicznych ziemi od okresu prekambru do czasów obecnych. Uwagę zwraca oryginalny rdzeń z przeprowadzonego odwiertu geologicznego sięgający od warstwy wierzchniej gleby aż do wapieni triasowych, który został przeprowadzony na użytku ekologicznym „Koloteich” w leśnictwie Mosty. W piwnicy pod stodołą znajduje się odtworzony wystrój dawnej chaty kuźników.

Izbę otwarto we wrześniu 2014 roku i jak mówił podczas uroczystości nadania imienia Zdzisław Siewiera, będzie ona trwałym pomnikiem zmarłego profesora. Obecny nadleśniczy Grzegorz Furmański ochoczo przystał na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Lasu, aby stworzoną przez Joachima Szulca izbę nazwać jego imieniem. Obecni na uroczystości goście wspominali profesora jako osobę przyjazną, ciepłą i chętnie dzielącą się swoją wiedzą. Burmistrz Mariusz Stachowski podkreślał, że takie upamiętnienie mu się należało.


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem K Autor komentarza: TommyTreść komentarza: Miasto się wyludnia nie przez brak pracy. Miasto się wyludnia bo w tym mieście nie ma co robić po pracy. Tylko markety, apteki i mini galerie handlowe.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 19:55Źródło komentarza: Wybory 2024. Jan Wróblewski po 10 latach robi drugie podejście do władzy
Reklama