Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 20:25
Reklama eko zywnosc

W Rożniątowie ponownie zakwitły kasztanowce. "To zdarza się coraz częściej"

Pan Piotr przesłał nam zdjęcia kasztanowców, które niedawno zakwitły w Rożniątowie. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku w Strzelcach Opolskich, gdy zakwitły drzewa na skwerku przy ul. Gogolińskiej. To efekt działania szkodnika o nazwie szrotówek kasztanowcowiaczek.
W Rożniątowie ponownie zakwitły kasztanowce. "To zdarza się coraz częściej"
W Rożniątowie ponownie zakwitły kasztany
Autor: Piotr Zdziechowski

Kasztany zakwitły w Rożniątowie po raz drugi

Kwitnące latem i jesienią kasztanowce to coraz częstszy widok. W zeszłym roku pisaliśmy o tym, że zielone listki i charakterystyczne białe kwiaty pojawiły się na kasztanowcach rosnących w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej. Na początku tego tygodnia nasz Czytelnik, pan Piotr, przesłał nam zdjęcia, na których widać, że w tym roku zakwitły kasztanowce w Rożniątowie. 

Ponowne kwitnięcie jest spowodowane atakiem szkodnika - szrotówka kasztanowcawiaczka. Kiedy opanuje on drzewo, te wydaje nowe kwiaty, co może mieć również wpływ na osłabienie rośliny. Jak podają specjaliści, zjawisko występowania szrotówka jest powszechne. Krzysztof Wiśniewski z Nadleśnictwa w Strzelcach Opolskich przyznaje, że leśnicy coraz częściej zauważają występowanie szkodnika. Dodaje również, że coraz więcej roślin zaczyna kwitnąć dwa razy w roku, co spowodowane jest zmianami klimatycznymi. Wiosna zaczyna się wcześniej, a chłodna jesień przychodzi stosunkowo później. 

Pierwsze objawy występowania szkodnika to małe, brązowe plamki na liściach, które pojawiają się już w czerwcu. Te powiększają się i szybko pokrywają całą powierzchnię liścia, co w efekcie prowadzi do ich przedwczesnego opadania. 

Występowanie szrotówka jest powszechne, a najlepszą metodą walki z nimi jest grabienie i utylizacja liści zawierających poczwarki. Oznacza to, że liście powinno się grabić od razu po opadnięciu. Pomocne jest również zawieszanie budek lęgowych dla sikorek i innych ptaków owadożernych. 

W zeszłym roku w ramach współpracy sołectwa Rożniątów ze szkołą "Ósemką" w Strzelcach Opolskich zostało wykonanych kilka takich budek, które następnie rozwieszono po wiosce. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklamaeko zywnosc
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: wszystkiego dobrego i zdrowiaData dodania komentarza: 26.09.2022, 15:10Źródło komentarza: Józef Izydorczyk, cukiernik ze Strzelec Opolskich, obchodzi 95. urodzinyAutor komentarza: KikaTreść komentarza: Tylko po co te strzelanie na koniec .Data dodania komentarza: 25.09.2022, 20:56Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Strzelczanie bawią się wspólnie w parkuAutor komentarza: SmokTreść komentarza: Dlaczego? Bo zamiast wysłania na remont ekip do roboty na trzy zmiany, w sobotę przy słonecznej pogodzie droga świeci pustką. Takie organizowanie robót powinno być karalne. W niedzielę pewnie też nie wolno, a w poniedziałek się zastanowią, co zrobić we wtorek. Zarząd Dróg kierowców ma w dooopie. Ciekawe, pani Teresa by powiedziała, gdyby wpuściła do mieszkania hydraulików do wymiany kokotka, a ci po rozkręceniu rur poszli do domu i zapewnili, że wrócą za 3 tygodnie i będzie to już termin ostateczny. Kuźwa, zła pogoda - w sobotę świeciło słońce, można było linie wymalować dwa razy i jeszcze trzy razy poprawić, debili sobie z ludzi robicie, darmozjady urzędnicze.Data dodania komentarza: 25.09.2022, 11:44Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?Autor komentarza: Anty boomerzyTreść komentarza: XDD ty się pisać naucz odklejkoData dodania komentarza: 25.09.2022, 09:42Źródło komentarza: Powiatowe Święto Chleba 2022. Główną gwiazdą Cleo. Kiedy będziemy się bawić?Autor komentarza: Oberschlesier.Treść komentarza: " REPARACIE" z tymi problemami prosze zapytac Rosian.Moze wyplaca odszkodowanie "BIEDNEJ POLSCE" a moze lepiei Pisowi. Sto lat sa znowu na mapie Europy(setki lat znikneli z tej mapy).Musza uwazac bo z jednej strony Federacja Rosyjska a po drugiej stronie Republika Federalna Niemiec.Ze znowu znikna z karty Europy.Ile tych pieniedzy jeszcze chca?????Data dodania komentarza: 25.09.2022, 07:45Źródło komentarza: Reparacje wojenne od Niemiec, czyli polityczna gra o wyborców. Z obu stronAutor komentarza: StrzelczaninTreść komentarza: do 8888 ... po ip zaraz dojdziemy JAKI Z CIEBIE .. GIEROJ .. jeszcze .. chwilkę ...Data dodania komentarza: 24.09.2022, 21:41Źródło komentarza: Remont drogi Strzelce Opolskie - Rożniątów z kolejnym opóźnieniem. Dlaczego?
Reklamaautopromocja
Reklama