Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 06:08
Reklama

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - nowe święto 20 czerwca. To będzie dzień wolny?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich, który obchodzony będzie 20 czerwca, stanie się nowym świętem w polskim kalendarzu. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał dokument w tej sprawie. Święto będzie obchodzone w całej Polsce.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich - nowe święto 20 czerwca. To będzie dzień wolny?
20 czerwca 1922. Generał Szeptycki na Rynku w Katowicach.
Autor: Wikipedia

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - nowe święto w dniu 20 czerwca

Narodowy Dzień Powstań Śląskich wprowadza ustawa, którą prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 7 czerwca w Katowicach. Jak informuje prezydencki minister Jerzy Kolarski, celem ustawy jest nie tylko upamiętnienie uczestników powstań śląskich - trzech zrywów, których efektem było przyłączenie części Górnego Śląska do Polski - ale także wydarzenia, które miało miejsce 20 czerwca 1922 roku. Tego właśnie dnia Wojsko Polskie zostało przywitane w Szopienicach przez jego mieszkańców. Symbolicznie Polska wróciła wówczas na Śląsk.

Polskie oddziały powitały na moście w Szopienicach tłumy ludzi, wśród nich wojewoda śląski Józef Rymer oraz dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty. Oddziały polskiej kawalerii pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego przeszły w kilkukilometrowej defiladzie do rynku w Katowicach. Po drodze ustawiono blisko 30 odświętnie udekorowanych bram powitalnych.

Na rynku odprawiono uroczystą mszę. W ramach powitania m.in. powstaniec-inwalida Juliusz Chowaniec rozbił łańcuch ze słowami: "Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską".

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - czy to będzie dzień wolny?

Symboliczne jest także miejsce podpisania ustawy, na mocy której obchodzony będzie Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Prezydent Andrzej Duda uczynił to w obecności przedstawicieli samorządów w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach.

– To jest historyczne miejsce. Sala ta była bowiem pierwszą siedzibą Sejmu Śląskiego - podkreśla Jerzy Kolarski.

Ustawę o Narodowym Dniu Powstań Śląskich Sejm przyjął w dniu 12 maja. 18 maja zrobił to Senat RP. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, iż nowe święto obchodzone 20 czerwca nie będzie dniem wolnym od pracy.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama