Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 06:40
Reklama

Jak zrobić kosmetyki z mniszka lekarskiego czy stokrotek? One już wiedzą

W siedzibie Parków Krajobrazowych "Góra Św. Anny" odbyły się warsztaty zielarskie poświęcone roślinom kosmetycznym, ze szczególnym uwzględnieniem tych dziko rosnących. Uczestniczki mogły poznać właściwości m.in. stokrotki pospolitej, mniszka lekarskiego, bzu czarnego czy koniczyny czerwonej.
Jak zrobić kosmetyki z mniszka lekarskiego czy stokrotek? One już wiedzą

- Od kilku lat obserwujemy powrót do naturalnych zasobów środowiska przyrodniczego. Ten ogólnoświatowy trend wynika z tęsknoty za kontaktem z naturą. Kosmetyki z surowców naturalnego pochodzenia są w miarę bezpieczne dla organizmu człowieka pod warunkiem ich właściwego wykorzystania - mówi Beata Wielgosik, prowadząca warsztaty. 

Zaznacza, że bardzo często w kosmetykach spotyka się substancje czynne pochodzące z roślin obcych, odległych pod względem występowania.

- Tymczasem niewyczerpalnym źródłem substancji roślinnych o właściwościach kosmetycznych jest bogata flora Polski. Rośliny te rosną we wszystkich typach siedlisk, od bardzo suchych po tereny bardzo mokre. Występują dosyć pospolicie, ale wiedza o ich właściwościach wciąż wśród społeczeństwa jest niewielka - zauważa.

W trakcie warsztatów uczestniczki poznały zasady sporządzania półproduktów kosmetycznych, octów ziołowych oraz domowy sposób przygotowania hydrolatów. Na ich bazie panie samodzielnie przygotowywały toniki i kremy, a także musujące kule do kąpieli. Z bazy glicerynowej powstały śliczne mydełka z ziołowym suszem.

- Spotkanie zielarskie nie mogło się odbyć bez smakowania napojów z udziałem ziół, głównie na bazie bzu czarnego i ziołowych herbat - dodaje Beata Wielgosik. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHeimat
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: edekTreść komentarza: Gauleiter Czarnek!! Profesor? w czym?Data dodania komentarza: 30.06.2022, 23:18Źródło komentarza: Przemysław Czarnek „opiekunem” PiS w regionie. Mniejszość niemiecka krytykujeAutor komentarza: EdwardTreść komentarza: Władze miasta wszystkiego się pozbywają. Na inne głupie pomysły znajdują się miliony, a na taki budynek twierdzą, że nie mają funduszy. Może sprzedajmy ratusz, tam również można prowadzić biznes. Mam nadzieję, że kolejne wybory wymiotą tych starych urzędników, a przyjdą nowi młodzi z pomysłami.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:34Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: PLTreść komentarza: ZŁODZIEJSTWO ... 6,5 ha + pałac za 5 mln ... remont malutkiego placyka żeromskiego ok 6 mln ... mamo ja wariat , kup mi komisariatData dodania komentarza: 30.06.2022, 11:14Źródło komentarza: Gmina sprzedaje pałac w Błotnicy Strzeleckiej. Mieszkańcy są przeciwniAutor komentarza: MonikaNTreść komentarza: Rodzinę Motocyklisty bardzo proszę o pilny kontakt tel. 668 520 532Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:17Źródło komentarza: Wypadek na drodze krajowej nr 88. Zderzenie volkswagena z motocyklemAutor komentarza: SmokTreść komentarza: W tym wypadku ponoć dokumenty były gotowe, tylko terminu nie było.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:16Źródło komentarza: Odbiór dokumentów w strzeleckim starostwie. "Ile dni urlopu na to trzeba?!"Autor komentarza: SmokTreść komentarza: "Nawierzchnia zachęca kierowców, a to się nie podoba mieszkańcom" - czy to czasem nie ci sami ludzie? Ludzie nie potrafią zrozumieć, że sami sobie robią kuku. Staje taki jeden przy płocie i grzmi, jak to "ci wariaci" jeżdżą, a potem wsiada do auta i robi to samo, bo on "tylko coś tam...".Data dodania komentarza: 30.06.2022, 08:14Źródło komentarza: Tablica mierząca prędkość w Staniszczach Wielkich. Będą jeździć wolniej?
ReklamaStahlbau
Reklama