Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 09:46
Reklama PKW

Kamień integruje mieszkańców

O tym, że Szymiszów jest wioską wznoszącą się na kamieniu, pisaliśmy już na naszych łamach. Przypomnimy, że pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1223 roku, a nazwa von Schemischow widnieje już na dokumentach z 1493 roku. Pierwszymi właścicielami dóbr szymiszowskich byli Zawojscy.
Kamień integruje mieszkańców
W trakcie wykopywania kamienia wapiennego. Zdjęcie z 2017 roku

Końcówka XIX wieku to szybki rozwój miejscowości, Edward Tilgner założył tutaj zakłady wapiennicze. W latach 1960-1970 wybudowano wiele budynków, które zmieniły krajobraz Szymiszowa, szczególnie części robotniczej, kiedyś określanej mianem Wapiennik, a dzisiaj administracyjnie sołectwa Szymiszów-Osiedle.

- Wybudowano nową szkołę podstawową, utworzono też nowe zakłady pracy, takie jak POM, czyli Państwowy Ośrodek Maszynowy, bazę zaopatrzenia i zbytu rolnictwa, sekcję drogową PKP Szymiszów, istniał też zakład wapienniczy - wymienia Roman Dethloff, pasjonat historii z Szymiszowa-Osiedla. 

Jak wyglądało życie pracowników zakładu wapienniczego, z którego niegdyś słynęła wioska?

- W życiu społeczeństwa nigdy nie brakowało akcentów socjalnych i kulturowych. Potwierdzają to liczne przekazy, kroniki, zdjęcia i zebrane pamiątki. Życie mieszkańców wypełniały liczne wystawy np. hodowców gołębi pocztowych i ozdobnych czy królików. Na terenie zakładu była też scena teatralna, na której występował miejscowy zespół teatralny. Jego przedstawienia cieszyły się ogromnym powodzeniem - mówi Roman Dethloff.

Spotykano się w świetlicy zakładowej, organizowano w niej zabawy, dyskoteki, konkursy i imprezy takie jak Dzień Babci czy Dzień Skalniaka. Dwa-trzy razy w miesiącu świetlica przeradzała się w wielkie kino. Istniał też zespół młodzieżowego rocka, którym kierował Józef Sklarek. Zakładowy klub sportowy posiadał dwie drużyny piłkarskie, sekcję kometki, tenisa, lekkoatletyki i badmintona. Wiele imprez odbywało się na stadionie, gdzie obecnie mieści się sklep Lewiatan oraz domy. Co ciekawe, w tamtych czasach w wiosce prężnie działało Koło Gospodyń Wiejskich.

Nowy pomysł na wapienniki

Pod koniec lat 90. XX wieku zakłady wapiennicze ogłosiły upadłość. I tak, to co stanowiło o rozwoju sołectwa, stało się ogromnym kłopotem w postaci zaniedbanych terenów poprodukcyjnych.

- Po kilkunastu latach dobra komunikacja drogowa i kolejowa, przyjazny plan zagospodarowania przestrzennego oraz infrastruktura stały się przyczynkiem do tego, że na tych terenach pojawiła się Kopalnia Wapienia Szymiszów, otwarta oficjalnie we wrześniu 2018 r. - mówi Henryk Skowronek, sołtys Szymiszowa-Osiedla. - Jednak uciążliwy charakter działalności produkcyjnej kopalni nie pozostaje bez wpływu na mieszkańców, wywołuje różnego rodzaju napięcia i konflikty - dodaje.

Konflikt wymusza poszukiwanie kompromisu, dlatego pojawił się pomysł na stworzenie wioski tematycznej. Ma ona być punktem wyjścia do zmiany m.in. relacji i więzi społecznych.

- Mimo licznych przeszkód i trudności w postaci ludzkich przekonań, nastawień czy złych emocji, mieszkańcy wsi niejednokrotnie już udowodnili, że umieją się jednoczyć i organizować, myśleć po nowemu, czyli kreatywnie i ciekawie. Z kolei właściciel kopalni musi zrozumieć, że dobrowolne inicjowanie i podtrzymywanie kontaktów z lokalną społecznością leży w jego szeroko rozumianym interesie - mówi Henryk Skowronek.

Wioska na kamieniu

Działając wspólnie, angażując organy decyzyjne i stowarzyszenia działające na terenie wioski oraz mieszkańców, w planach jest stworzenie marki Szymiszowa, który jest największą wioską w gminie.

- Podstawą naszego działania będą marzenia, a wyobraźnia i doświadczenie pomogą nam zaplanować zadania realne do wykonania. Żeby nasza praca była efektywna, musi być spełnionych kilka czynników, a najważniejszym jest zawsze czynnik ludzki. Nawet można założyć, że im będzie trudniej, tym relacje i więzi międzyludzkie, które stworzymy, będą silniejsze i bardziej wartościowe - przyznaje sołtys.

Na 15 sierpnia zaplanowano piknik rodzinny pn. "Szymiszów wieś na kamieniu powstała". Będzie można wtedy zobaczyć przygotowaną wystawę tematyczną. Na scenie wystąpią znani i lubiani artyści: Kabaret Masztalskich, który bawili setki tysięcy mieszkańców Polski oraz Polonię rozsianą po całym świecie, a także śląski zespół Brygida i Robert Łukowscy, którego utwory na stałe goszczą na antenach śląskich rozgłośni muzycznych, telewizji TVS oraz telewizji regionalnych i poświęconych muzyce disco.

- Piknik będzie okazją do sprawdzenia siły marzeń i potencjału organizacyjnego miejscowości. Będzie to uwieńczenie działań, które planujemy zrealizować w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Chcemy przygotować projekt do konkursu grantowego "Kierunek FIO", organizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dolina Stobrawy, a także zorganizować dzień otwarty na kopalni Szymiszów - wymienia Henryk Skowronek.

W wiosce pojawi się też niespodzianka dla najmłodszych - w planach jest zbudowanie kamiennego pojazdu jaskiniowców, który będzie atrakcją i elementem promocji całego przedsięwzięcia.

- Mam nadzieję, że poprzez planowane działania uda nam się odnaleźć impuls, który uwolni pozytywną energię. Odbudujemy też zaufanie społeczne, które stanie się inspiracją do dalszych działań, czyli przejścia z działań jednorazowych do cyklicznych - dodaje Skowronek.

Na naszych łamach na bieżąco będziemy informować o działaniach podejmowanych w Szymiszowie, wsi na kamieniu powstałej.


Podziel się
Oceń

ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Już nie mieli kogo zaprosić, starszych panów śpiewających: Na czekoladę poczułem chęć była namiętna bardzo nieletnia. Pani Beata pisze gwiazdy dla mnie to jest ohydne, to ma znamiona pedofilii. Straszne!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 20:13Źródło komentarza: Gwiazdy na Dni Ziemi Strzeleckiej - Lady Pank i T.Love J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: OSP Fosowskie jest jedyną atrakcją dla dzieci w Fosowskiem.Dziękujemy OSP Fosowskie i życzymy dużo sukcesów.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:56Źródło komentarza: Chętnych do Drużyn Pożarniczych nie brakuje J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga, nie ma szkoły podstawowej w Staniszczach Wielkich.Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników Strzelca Oplskiego. Proszę się dokładnie dowiedzieć gdzie ta szkoła się znajduje.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 18:43Źródło komentarza: Młodzież recytowała poezję po niemiecku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jaka praca taka płaca.Data dodania komentarza: 14.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Coraz mniej chętnych na radnych. Bo się to nie opłaca S Autor komentarza: AdamTreść komentarza: No ciekawe. Niech pokażą te plany.Data dodania komentarza: 05.03.2024, 12:59Źródło komentarza: Ul. Mickiewicza w Zawadzkiem będzie remontowana jeszcze w tym roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dokładne miejsce pożaru to dzielnica FosowskieData dodania komentarza: 26.02.2024, 18:35Źródło komentarza: Uratował seniora przed ogniem. Dzielnicowy z Kolonowskiego z ważnym odznaczeniem
Reklama