Mażoretki z Kadłuba to jedna z najbardziej rozpoznawalnych grup artystycznych regionu strzeleckiego. Mają na koncie wiele nagród, w tym tytuły mistrzyń i wicemistrzyń Polski oraz medale wytańczone na arenie międzynarodowej. Jubileusz to dobry moment na spojrzenie wstecz.
– Historia zespołu zaczyna się w 2006 roku, kiedy to przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadłubie powstała inicjatywa stworzenia grupy tanecznej z okazji jubileuszu 100-lecia jednostki – wspomina Katarzyna Ferdynus-Szłapa, od 20 lat będąca opiekunką mażoretek. – Od samego początku działalność zespołu była ściśle związana ze środowiskiem lokalnym, ale nasze występy nie tylko uświetniały uroczystości strażackie, lecz także wydarzenia gminne, festyny i święta regionalne, stając się wizytówką Kadłuba i całej gminy Strzelce Opolskie.
Zespół stopniowo się rozwijał i zdobywał doświadczenie, podnosząc poziom artystyczny. W ciągu 20 lat przez Axis "przeszły" tanecznym krokiem setki dziewcząt.
– Dziś tańczą z nami już córki pierwszych mażoretek. Zresztą niektóre z nich nadal są aktywne, powstała bowiem grupa seniorek w wieku 26 plus – "Axis Power", a ja sama zapisałam się do niej cztery lata temu, działam więc teraz w podwójnej roli – dodaje Katarzyna Ferdynus-Szłapa. – Obecnie wiek naszych uczestniczek waha się zatem od czterech lat do blisko pięćdziesiątki.
Ten długi rodowód i ścisłe związki z OSP sprawiają, że Axis to nie tylko grupa taneczna, ale również społeczność, w której integracji i rozwojowi służy kadra instruktorska, w tym trenerka Aleksandra Bieniek, oraz opiekunka zespołu Katarzyna Ferdynus-Szłapa. Ważne jest także wsparcie rodziców i sponsorów.
– Każdy występ, trening i wyjazd to dowód ogromnej pracy, poświęcenia i serca wkładanego w rozwój zespołu. Na jego sukcesy składają się pasja, praca i integracja lokalnej społeczności. Dlatego dziś pragniemy złożyć szczególne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju Axis – mówiła Katarzyna Ferdynus-Szłapa. – Z nadzieją patrzymy w przyszłość i wierzymy, że spotkamy się od września w tym samym składzie. Drogie mażoretki, jesteście dumą Kadłuba!
Mażoretki dziękowały gminie Strzelce Opolskie za wsparcie, jakiego doświadczały od samego początku istnienia zespołu i które trwa do dziś.
– Dodatkowo dziękujemy za wsparcie w ramach zadania publicznego "Mistrzowskie podsumowanie 20-lecia istnienia zespołu mażoretek Axis", dzięki któremu udało nam się zorganizować dodatkowe zajęcia, zakupić stroje oraz opłacić udział w Mistrzostwach Mażoretek Polski Południowo-Zachodniej w Gogolinie oraz Mistrzostwach Polski Mażoretek w Kędzierzynie-Koźlu – podkreśla opiekunka zespołu.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Komentarze