Były to główne punkty sesji rady miejskiej, która odbyła się 15 czerwca. Wcześniej radni debatowali nad raportem o stanie gminy, zatwierdzili sprawozdanie finansowe oraz roczny skonsolidowany bilans za ubiegły rok.
– W minionym roku bardzo dużo udało się nam zrealizować, między innymi ekologiczną modernizację budynku szkoły w Fosowskiem za cztery miliony złotych przy wsparciu środków unijnych i z Polskiego Ładu, a także wiele inwestycji drogowych – wymienia burmistrz Norbert Koston. – Dodatkowo znacznie wzrósł poziom inwestycji prowadzonych przez spółkę Kanalizacja Gminy Kolonowskie. To był dobry rok. Naszym sukcesem było też przyspieszenie spłaty kredytu.
Ze względu na wysoką inflację zmieniły się warunki spłaty, a gmina uniknęła w ten sposób wyższych odsetek.
Podczas sesji wiele mówiono o finansach. Podjęto również uchwałę o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy. Jeśli chodzi o rok 2026, to po wprowadzonych zmianach dochody budżetowe gminy kształtują się na poziomie 45 385 385 zł (w tym bieżące – 37 855 637 zł), a wydatki wyliczono ogółem na 54 440 090 zł (w tym bieżące – 36 773 202 zł, a majątkowe – 17 666 887 zł).
Wynik budżetu jest ujemny i wynosi 9 054 705 zł. Zachowane są jednak dopuszczalne limity i wskaźniki spłaty zobowiązań określone w przepisach finansowych. Na tę kwotę składają się kredyty, pożyczki, ale także nadwyżka budżetowa z lat poprzednich.
– To plan, i to bardzo ostrożny. Ten deficyt na pewno nie będzie finalnie tak duży – mówi burmistrz. – Liczymy na różne dofinansowania w trakcie roku, a różne przetargi często wychodzą taniej. Zeszłoroczny budżet też zapowiadał się gorzej, a skończyło się dużą nadwyżką.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Komentarze