Nowy pojazd dla OSP Kadłub zostanie zakupiony w ramach projektu pn. „Budowa remiz strażackich, zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych i wyposażenia dla opolskich jednostek OSP dotkniętych powodzią”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Projekt realizowany jest przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, reprezentowany przez Oddział Wojewódzki Związku w Opolu na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Lider projektu zawarł partnerstwo z dziesięcioma gminami województwa opolskiego, które ucierpiały podczas powodzi we wrześniu 2024 roku.
Są to gminy:
- Biała,
- Głogówek,
- Głuchołazy,
- Lewin Brzeski,
- Otmuchów,
- Paczków,
- Pakosławice,
- Skoroszyce,
- Strzelce Opolskie,
- Strzeleczki.
Projekt koncentruje się przede wszystkim na odbudowie i przywróceniu pełnej sprawności jednostek OSP, których infrastruktura i wyposażenie zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi.
– Tamtego dnia wracaliśmy z akcji powodziowej, gdy w Dąbrówce nasz dotychczasowy bus zaczął się palić – wspomina Jan Ploch, prezes OSP Kadłub. – Był to dla nas ogromny cios, bo samochód służył praktycznie bez przerwy. Transportował druhów na akcje, szkolenia, zawody oraz zabezpieczenia różnych wydarzeń. Przez ostatnie miesiące musieliśmy korzystać z prywatnych samochodów, co było sporym utrudnieniem.
Prezes jednostki nie kryje zadowolenia z pozyskania nowego pojazdu.
– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że już wkrótce do naszej jednostki trafi fabrycznie nowy samochód. To dla nas ogromna satysfakcja, tym bardziej że Zarząd OSP Kadłub od początku osobiście prowadził całą procedurę formalną związaną z jego pozyskaniem. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, pod koniec września nowy bus będzie już stał w naszej remizie – dodaje Jan Ploch.
Zakup samochodu nie jest jedynym wsparciem, jakie trafi do strażaków ochotników z gminy Strzelce Opolskie. Dzięki realizacji zadania pn. „Zakup wyposażenia osobistego dla OSP z Gminy Strzelce Opolskie” lokalne jednostki otrzymają sprzęt ochrony osobistej o łącznej wartości 65 920 zł. Z tego kwotę 32 900 zł pokryje dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
W ramach programu strażacy otrzymają 15 hełmów, 11 kompletów ubrań bojowych oraz 11 par rękawic bojowych.
Nowoczesne wyposażenie trafi do jednostek OSP w Kadłubie, Grodzisku, Rozmierce, Rozmierzy, Strzelcach Opolskich, Suchej i Szymiszowie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Komentarze