Jest to program grantowy stworzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Na poziomie lokalnym koordynuje go Stowarzyszenie Kraina Św. Anny.
Program wspiera projekty mające pobudzać aspiracje rozwojowe lokalnych społeczności i poprawiać jakość życia mieszkańców, budując tym samym kapitał społeczny. Mogą z niego korzystać nie tylko organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, ale również grupy nieformalne, które podejmują działania na rzecz swoich małych ojczyzn, stawiając na aktywność obywatelską.
W tegorocznej edycji programu w naszym regionie zgłosiły się 24 podmioty. Mogły one ubiegać się o dofinansowanie w wysokości maksymalnie 6 tys. zł z puli wynoszącej 70 tys. zł. Z początkiem czerwca lokalna komisja grantowa pod przewodnictwem Ewy Marii Piłat wyłoniła 13 grantobiorców, w tym trzech z gminy Jemielnica.
– Nasz projekt „Grzyby – tajemnice baruckiego lasu – część II” jest kontynuacją działań związanych z tworzeniem edukacyjnej ścieżki przyrodniczej w Barucie. Chcemy rozwijać miejsce, które będzie służyło mieszkańcom, dzieciom, młodzieży oraz turystom do poznawania lokalnej przyrody, grzybów i zasad ochrony środowiska. Otrzymane środki przeznaczymy przede wszystkim na wykonanie dwóch nowych tablic edukacyjnych oraz zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu – mówi Agata Wieczorek ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Barut.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z otrzymania dotacji. To dla nas ogromne wsparcie i motywacja do dalszej pracy na rzecz naszej miejscowości. Dzięki temu możemy rozwijać pomysł wioski tematycznej i tworzyć miejsce, które będzie służyło lokalnej społeczności przez wiele lat – dodaje.
W gronie grantobiorców znalazł się również projekt przygotowany w Centawie.
– Postanowiliśmy spróbować, napisaliśmy wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie. Nasz projekt „Zasiej dobro – niech rośnie wspólnota” dotyczy ekologii, przyrody oraz zwierząt, a konkretnie ptaków i owadów. Będziemy budować dla nich domki i rozmieszczać je w naszej okolicy. Planujemy również działania edukacyjne. Odbędzie się prelekcja poświęcona zwierzętom żyjącym w naszych lasach, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków. Ponadto stworzymy ogród ziołowy. Zakupione zostaną również ławki, które staną przy ognisku, oraz stelaż nad paleniskiem do pieczenia kiełbasek. Na zakończenie projekt zwieńczy wspólne spotkanie i biesiada przy ognisku – mówi sołtys Centawy Ewa Ptok.
Trzecim beneficjentem środków w gminie jest Jemielnickie Stowarzyszenie Muzyczne, które otrzymało dofinansowanie na projekt „Nutujmy razem! – Muzyczne ćwiczenia i cykliczne koncerty orkiestry”. Podstawowym celem stowarzyszenia jest promowanie muzyki i wspólnego muzykowania, o czym świadczy choćby działająca przy nim Jemielnicka Orkiestra Dęta.
– W ramach tego projektu chcemy zakupić nowe zestawy nut dla naszej orkiestry. Dzięki temu będziemy mogli poszerzyć repertuar i zrealizować co najmniej trzy koncerty, podczas których słuchacze usłyszą między innymi nowe utwory z zakupionych materiałów. Pierwszy z nich odbędzie się już w lipcu, kolejny w sierpniu, a trzeci pod koniec września lub w październiku – mówi prezes stowarzyszenia Michał Sklebic.
Jak podkreśla, szczególnie cieszy fakt, że pierwszy projekt złożony przez stowarzyszenie zakończył się przyznaniem dotacji.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Komentarze